Jump to content

G30 520d Xdrive


mraz

Recommended Posts

O sa fac o poza, nah...

 

Cand mergeti prea aproape de masina din fata nu apare un simbol de masina, colorat in portocaliu?

 

Apare o masina in culoarea rosie Cataline cand te avertizeaza sau initiaza franarea FCW - Forward Collision Warning, portocaliu e doar cand activezi ACC - Active Cruise Control Stop & Go :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nu la aceea ma refer. Cea de care zic eu apare la viteze extraurbane, fara ACC activ, cand te deplasezi relativ aproape de masina din fata. Masina rosie apare cand se micsoreaza brusc distanta fata de masina din fata sau un alt obstacol.

 

O sa revin cu poza.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu la aceea ma refer. Cea de care zic eu apare la viteze extraurbane, fara ACC activ, cand te deplasezi relativ aproape de masina din fata. Masina rosie apare cand se micsoreaza brusc distanta fata de masina din fata sau un alt obstacol.

 

O sa revin cu poza.

 

Am inteles, probabil ceea ce zici tu reprezinta functie "Distance information"

Functional requirements

- Active Cruise Control switched off.

- Distance too short for longer than about 2 seconds.

- Speed greater than approx. 70 km/h.

Link to comment
Share on other sites

Mie la f30 mi se aprinde masina cu rosu in hud si piuie parca. Pana acum nu mi-a franat niciodata singura, ce-i drept nu am avut nici-o situatie ca cele descrise de colegul Cornel mai sus.

Cu distronicul oprit, in extraurban daca faci o depasire mai din scurt, adica din fundul celui din fata ta, se aprinde masina rosie.

 

 

 

 

 

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Posibil. Nu e standard pe toate Fxx?

Se pare ca nu e standard, ceea ce nu ma mira considerand ca masinile din gama superioara au parte de mai multe optiuni.

Insa din cate inteleg "Distance information" e o functie extinsa a FCW ce se suprapune partial cu "early warning"

Edited by cornel
Link to comment
Share on other sites

Pai da, ai dreptate, daca te apropii prea mult de masina din fata se aprinde.

 

Da, dar cum se aprinde? Ce culoare?

 

Daca mergi in spatele unei masinii la un interval de sub 2 secunde, se aprinde o masina portocalie.

Daca vii lansat pentru depasire, se aprinde rosie.

 

Ies sa fac poze.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Da, dar cum se aprinde? Ce culoare?

 

Daca mergi in spatele unei masinii la un interval de sub 2 secunde, se aprinde o masina portocalie.

Daca vii lansat pentru depasire, se aprinde rosie.

 

Ies sa fac poze.

 

Ies in 10 minute pana la Ikea si verfic si eu.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bun, am facut poze, calitatea nu e grozava, insa cred ca se intelege ce vreau sa spun. Daca nu, incercam si noaptea.

 

1. Simbol rosu - indica faptul ca ACC-ul a detectat o masina in fata.

 

post-84066-0-47856400-1526734268_thumb.jpg

 

2. Simbol rosu (mai mare decat primul) - indica nivelul 1 de Collision Warning.

 

post-84066-0-16358100-1526734531_thumb.jpg

 

3. Simbol portocaliu, insotit de semnul !, indica deplasarea prea aproape de masina din fata.

 

post-84066-0-23440700-1526734636_thumb.jpg

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Simbolul portocaliu este descris in manualul de la F15 ca fiind:

Distance information The symbol is displayed when the distance from the vehicle traveling ahead is too short. The distance information is active under the following circumstances: ▷ Active Cruise Control switched off. ▷ Display in the Head-up Display selected, refer to page 101. ▷ Distance too short. ▷ Speed greater than approx. 40 mph/70 km/h.

Pentru masinile fara ACC nu este valabil. Nu stiu la G cum este.

Link to comment
Share on other sites

De curiozitate, in modul sport daca dau schimbatorul in stanga pe M/S, exista beneficii comparativ cu modul sport si lasat schimbatorul in D ? In afara de faptul ca poti schimba tu vitezele.

 

Mie mi s-a parut ceva mai "sportiva", parca tureaza mai tare motorul, dar poate e placebo. Nu am facut vreun test riguros.

Link to comment
Share on other sites

In modul sport am toate bifate, deci si motor+transmisie. Pe net am gasit pareri impartite, unii spun ca in M/S ar avea alte setari fata de sport (chiar cu engine/transmission activat in idrive), gen m/s ar schimba si mai sus sau ceva de genul, altii spun ca e the same thing.
Link to comment
Share on other sites

Pe manual/sport schimbi tu vitezele,nu cutia.Daca nu schimbi intr un anumit interval de timp,se comuta singura ĂŽnapoi pe D

Cel puțin așa am vĂŁzut la f10

 

Deci poți sa schimbi numai la 4000 dacĂŁ vreirolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Pe manual/sport schimbi tu vitezele,nu cutia.Daca nu schimbi intr un anumit interval de timp,se comuta singura ĂŽnapoi pe D

Cel puțin așa am vĂŁzut la f10

 

Deci poți sa schimbi numai la 4000 dacĂŁ vreirolleyes.gif

 

Eu zic sa te mai informezi cum sta treaba cu M/S.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pe M/S sunt 2 variante. Unul cand o treci manual iar in bord iti apare M1, M2 etc etc si pe Sport, cand pe bord iti apare S1, S2 etc etc si schimba in mod Sport, mai exact o tine mult mai sus in ture, fara sa mai schimbi tu. Pe oricare mod, ca e D sau M/S, daca ai padele si apesi pe una, trece in Manual, iar daca nu reactionezi o perioada de timp, trece in D.

Pe Sport, o tii asa pana opresti motorul, cu conditia sa nu mai schimbi tu vitezele.

Edited by Luciosu
Link to comment
Share on other sites

cum functioneaza la mine:

- cand o trec pe M/S (dau levierul in stanga), cutia trece in modul sport (daca nu este deja) - in continuare schimba automat

- daca imping fata/spate de levier sau apas vreo padela, cutia trece in modul manual (cutia intervine doar daca ajungi la turatiile limita)

- daca imping levierul in dreapta, cutia trece din nou in modul automat, in modul normal

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.