Jump to content

Reconditionare turbina


Tavicu

Recommended Posts

Salut,

 

Din pacate a venit si momentul acesta pentru masinuta mea. Turbina a inceput sa piarda ulei si atat, in rest nu are joc.

 

Problema este ca sunt intr-o dilema. Sa o reconditionez sau sa iau una sh de pe eBay cu provienenta de pe o masina cu mai putini km.

 

Personal as merge pe reconditionat dar peste tot unde citesc nu ma incanta deloc.

 

La inceput intalesesem ca in Bucuresti foarte buni ar fi Adv Turbo, cand am intrat pe farcebook la review-uri ... nu prea m-au convins.

 

Am mai citit aici pe forum si despre Cipos caruia i-am dat un telefon dar el nu da turbina jos, a spus sa ma duc la el doar cu turbina. Nu prea imi convine treaba asta pentru ca daca este o problema ajung sa platesc montat/demontat mai mult decat una noua (vorba vine ... una noua e 7000 RON).

 

Voi ce ati face? Cei ce ati recomandat turbinele prin Bucuresti ce experiente ati avut si pe cine recomandati?

 

Ar fi mai ok sa iau o turbina sh de pe o masina cu ~100.000 km?

 

Multumesc,

Octavian

Link to comment
Share on other sites

Din experienta de pe vw forum si a unor oameni nu-ti recomand la Cipos, eu am facut la AVD Turbo, serv. team din Bucuresti lucreaza cu AVD turbo ca idee si de asta am ales sa trimit la ei, am auzit si eu ca sunt destule review-uri Contra insa sunt destule si PRO, asta peste tot unde te duci...daca nu faceam la AVD turbo, m-as fi dus la Bogdan MBI (Haplea).

 

La avd m-a costat 1200 lei reconditionarea, actuatorul si geometria a fost ok, pierdea ulei si avema joc in ax, am facut-o de 2 luni, este totul ok.

Poti sa te duci inclusiv la ei sa ti-o demonteze/remonteze, obligatoriu schimb ulei/filtru ulei/furtun tur turbo, o sa te duca pe la 2.000 lei daca faci la ei cu tot cu manopera.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut tija de la geometria veriabila blocata si la reconditionare mi-au schimbat miezul.

La 1000 de km de la reconditionare turbina s-a stricat de tot cu ulei pe admisie si palete strambe.

Dupa am luat turbina noua Mitsubishi cu 3200 de lei.

Eu nu recomand reconditionarea atat timp cat nu ai nicio certitudine despre provenienta pieselor schimbate plus ca diferenta de pret nu justifica riscul.

(e90 320d N47)

Edited by andreispl
Link to comment
Share on other sites

Eu am dus turbina stricata si am luat alta fix acelasi model (brand) 1200 lei cu garantie 1 an + banii pt mecanic demontat turbina veche + montat turbina noua(te pot ajuta cu mecanicul daca vrei). Cu turbina am fost prin chitila,erau recomandati de f multi, a trecut mai bine de un an jumate si n-am avut probleme
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru ajutor.

 

eu am facut la AVD Turbo, serv. team din Bucuresti lucreaza cu AVD turbo ca idee si de asta am ales sa trimit la ei, am auzit si eu ca sunt destule review-uri Contra insa sunt destule si PRO, asta peste tot unde te duci...daca nu faceam la AVD turbo, m-as fi dus la Bogdan MBI (Haplea).

Da, la Serv. Team am fost si eu si am descoperit problema. M-a incantat ca lucreaza cu AVD dar dupa ce am citit nitel am ales sa ma documentez si sa cer mai multe pareri inainte sa o repar.

 

L-am intrebat si pe Dragos de la Completechip din Iasi si tot pe Bogdan mi l-a recomandat. O sa ii dau un telefon sa vad cum este.

 

 

Cati km si ce model de masina ai? In afara ca pierde ulei ai mai avut si alte semne sunete ciudate etc?

 

Masina este un 318D, F31 cu ~210.000km. Doar pierde ulei cand trag tare de ea, daca merg prin oras nu pierde deloc. In rest nu se aude nimic ciudat si masina merge perfect.

 

 

Dupa am luat turbina noua Mitsubishi cu 3200 de lei.

Eu nu recomand reconditionarea atat timp cat nu ai nicio certitudine despre provenienta pieselor schimbate plus ca diferenta de pret nu justifica riscul.

(e90 320d N47)

 

Din pacate eu nu am gasit nicaieri turbina noua decat pe original la aproximativ ~7000 RON. Daca era 3000-4000 nici nu ma mai complicam cu reconditionatu.

 

 

Am recondiționat la Filaret acum 2-3 ani. 1600lei. Merge perfect.

 

Reprezentanta BMW Filaret sau alt service?

 

Eu am dus turbina stricata si am luat alta fix acelasi model (brand) 1200 lei cu garantie 1 an + banii pt mecanic demontat turbina veche + montat turbina noua(te pot ajuta cu mecanicul daca vrei). Cu turbina am fost prin chitila,erau recomandati de f multi, a trecut mai bine de un an jumate si n-am avut probleme

 

Ii stiu si pe cei din Chitila. Din pacate vreau pe cineva sa se ocupe cap coada de reparatie. Cum ziceam in postul initial, daca fac o greseala (si cum am vazut in ziua de azi ca se cauta sa termine repede, nu mai conteaza ca nu bine) trebuie iarasi sa platesc mecanicu demontat/montat si tot asa.

Link to comment
Share on other sites

Daca doar ai probleme cu pierderea de ulei eu zic sa mai mergi cu ea fara probleme...era rau daca aveai joc in ea, cum aveam eu, radial si axial destul de mare...daca aveam doar problema cu pierderea de ulei asa ramanea. La mine mergea perfect, nu se auzea nimic suspect, dar din experienta am zis ca mai bine nu risc mai ales ca am refacut si softul la completechip.
Link to comment
Share on other sites

Daca doar ai probleme cu pierderea de ulei eu zic sa mai mergi cu ea fara probleme...era rau daca aveai joc in ea, cum aveam eu, radial si axial destul de mare...daca aveam doar problema cu pierderea de ulei asa ramanea. La mine mergea perfect, nu se auzea nimic suspect, dar din experienta am zis ca mai bine nu risc mai ales ca am refacut si softul la completechip.

 

Nu vreau sa o las asa ca plec intr-un concediu ceva si nu vreau sa umblu cu bidoane de ulei dupa mine ...

 

In prima instanta o reconditionez cu schimbat furtune, filtru si tot ce mai trebuie ca sa fie totu ok si daca nu iese bine o sa ma gandesc la o turbina noua / cat mai noua de pe eBay. Am gasit turbine si de pe masini cu ~25.000km. Pentru 318D sunt foarte multe anunturi (eBay in special din UK si Germania).

Link to comment
Share on other sites

Atat de rau pierde? La mine pierdea vizibil pe langa ea, gen era patata de ulei acolo in spatele ei, insa pe joja nu se vedea nimic, adica era o pierdere infima.

 

La mine nu pierde pe langa ea, pierde din ce am vazut pe la palete si se duce in furtunul de la filtru de aer. Daca trag de masina pierde, de ex in 80km de mers la 4000 ture a pierdut cam 200ml. Dar vroiam sa testez sa fiu sigur ca pierde doar atunci cand o fortez, de obicei nu merg asa tare cu ea si nu consuma deloc sau probabil foarte foarte putin incat nu mi-as da seama pe joja :)

 

Dar nu pot sa stau cu ideea ca daca vreau sa ma dau la ea risc sa imi pape uleiu si sa dau in alte probleme ... sau poate intr-o zi incepe sa piarda mai mult si nu imi dau seama, etc. Scenarii negre exista :)) Mai bine sa dorm linistit.

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi la Bogdan (Haplea) si nu am decat cuvinte de lauda. Foarte ok, atelierul foarte curat si organizat! Au curs niste pete de ulei pe jos si imediat le-au sters.

 

La un momentdat nu se desfacea o piesa de la turbina si au gasit una identica de la o turbina stricata unde au incercat sa vada cum o pot scoate fara sa strice, nu s-a bagat cu ciocanu in turbina mea!

 

Mie mi-a insiprat incredere! Inca de cand am vorbit la telefon a fost foarte serios si comunicativ.

 

Intr-un final dupa ce am demontat turbina si au desfacut-o s-a constatat ca era in perfecta stare si nu pierdea deloc ulei. Uleiul vine de la capacul de tacheti (epurator) si curge pe furtunul epurator pana la turbina ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut,

 

recomanda cineva un service de reconditionat turbine din Iasi?

 

Am probleme cu geometria variabila: agata pe la 2000 de ture.

 

Am facut o diagnoza la Turbolieder ->rezultat presiune mare in turbo.

Mi s-a recomandat sa schimb cartusul turbinei + geometria + verificare actuator. Deviz ~2500 de lei.

 

Am fost si la BMW Apan Iasi, am primit o oferta de 8700 lei pentru turbina (E90 ED 2011, km 180 k).

 

Turbina nu consuma ulei, nici nu fluiera, de aceea as dori o a doua opinie, inainte sa reconditionez turbo.

 

Meci,

Radu

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.