Jump to content

indrumari achizitie f15


bimmer_maniac

Recommended Posts

salut, dupa cum zice si in titul as dori sa achizitionez un x5 f15, neaparat cu 7 locuri. Experienta cu masinile am destula, dar as vrea sa mai primesc un sfat doua de la altii mai priceputi ca mine. Momentan detin de cativa ani un e70.

Bugetul pentru un f15 este pana in 45 de mii. Oferte sunt, dar as dori sa primesc si sugestii de la voi.

 

De exmplu acest anunt https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x5-ID7Gtv8m.html#66d8141024

Stiu, este dubios de la o posta, si proprietarul imi zice ca a cumparat-o acum 2 saptamani, si i s-a stricat in mers, dar nu a pus-o pe tester sa imi zica ce erori are, si ca "se pisa" pe ea, ca a cumparat-o cu 43 de mii

Link to comment
Share on other sites

La bugetul propus, sfatul meu este sa mergi sa cauti una din Germania de la reprezentanta care iti ofera si 1 an de garantie.

Eventual din Romania as cumpara una care are un singur proprietar si istoric la reprezentanta.

Eu m-am lecuit de masinile aduse de dincolo de tot felu de persoane (exemplu X5 e70 care l-am luat de la o astfel de persoana)

 

Succes!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cu siguranta am renuntat la acea masina, am dat un exemplu. Nu vreau masina full de full, nici macar 40d, sau 50d, si 30d este ok (exclus 25d). Aspectele importante

 

- km cat mai putini

- piele

- senzori

- scaune incalzite

- xenon(nu vreau neaparat laser si alte nebunii)

- niste jante pe 20 sa arate bine

- 7 locuri neaparat

 

mentionez ca e70ul a fost luat de la bavaria premium, acum cativa ani, si a avut garantie, si nu exclud nici cumpararea de la dealer, dar nu prea au variante cu 7 locuri

oare bavaria se mai ocupa cu aducerea masinilor ? cand mi-am luat eu masina de la ei, puteai sa iti alegi tu un bmw si ei ti-l aduceau (cu o taxa de 1000 de euro sau ceva de genu) si iti ofereau si garantie

Edited by bimmer_maniac
Link to comment
Share on other sites

 

mentionez ca e70ul a fost luat de la bavaria premium, acum cativa ani, si a avut garantie, si nu exclud nici cumpararea de la dealer, dar nu prea au variante cu 7 locuri

oare bavaria se mai ocupa cu aducerea masinilor ? cand mi-am luat eu masina de la ei, puteai sa iti alegi tu un bmw si ei ti-l aduceau (cu o taxa de 1000 de euro sau ceva de genu) si iti ofereau si garantie

 

Din ce stiu eu,toate reprezentantele iti pot aduce masina din Germania daca nu vrei sa te deplasezi(nu sunt sigur daca mai este 1000 de euro) si cred ca si negociaza puti pretul cu dealer-ul de acolo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

spatiul in portbagaj e mic la x5. ma gandesc ca, din cauza portbagajului mic, cele doua locuri sunt bataie de joc.

 

incearca q7. are portbagaj de 900 de litri si poate cele doua locuri sunt mai mari si ramane si ceva loc pt bagaje.

 

azi ma uitam chiar pe spatiul din portbagal pe care x5 il are...practic, e cel mai mic portbagaj dintre toate suvurile premium, avand 650 de litri.

skoda superb avant are 660 de litri, sedanul 625, E klasse avant are 640(exemplele astea ti le dau pt a ajuta sfatul meu)

daca cele 2 locuri din porbagaj sunt importante si mai vrei sa pui altceva si nu doar un rucsac, cred ca X5 este ultima masina la care sa te uiti

 

iar 3.0tdi 272cp alearga mult mai bine decat 30d cu 258cp

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

incearca q7. are portbagaj de 900 de litri si poate cele doua locuri sunt mai mari si ramane si ceva loc pt bagaje.

 

Nu sunt convins ca acest Q7 cu 7 locuri poate avea 900 litri, chiar daca cele 2 scaune sunt pliate, pentru ca la X5 diferenta intre 5 si 7 locuri e de 150 litri, care e practic volumul spatiului de depozitare inferior, sub "podeaua" portbagajului.

Edited by CatalinP
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu al e70 nu folosesc spatiul ala, deci nu il iau in calcul oricum

ma uitasem si la q7, dar sunt fanul marcii bmw, si mi-e greu sa renunt la ea. De asemenea am luat in calcul si MB GL, dar ala iese putin din buget si mi se pare si foarte mare... deja arata ca un maxi taxi

Edited by bimmer_maniac
Link to comment
Share on other sites

da, da

890 cu 5 locuri

770 cu 7 locuri, insa doua ascunse in podea

295 cu toate 7 in picioare

 

folosind regula de 3 simpla, ma face sa cred ca, cel putin raportand la x5, cele doua locuri sunt mai spatioase.

 

la Q7, plecand de la 770 de litri se ajunge la 295.

la bmw, dupa cum spui, se pleaca de la 500 si raman 274

 

 

PS

mi-am adus aminte acum. 900 de litri are range rover-ul full size(nu modelul sport)

Edited by edit
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

clasamentul portbagajelor :)

 

Range rover-900

Q7-890

Touareg-880

Grand Cherokee-782 litri

Ranger rover sport-780

Cayenne-770

XC90-721

GLE-690

GLS-680

Velar-673

X5-650

F-pace-650

GLE coupe-650

Urus-616

Cullinan-560

X6-550

Bentayga 484

 

sunt curios cat de mari for fi la noile modele de X5 si GLE care vor aparea anul acesta, insa dpmdv sub 700 litri este exclus pt un suv full size, un portbagaj bun trebuind a incepe de la 750 litri.

 

mi se pare ca f tari sunt cei de la JLR, la suvuri mici din clasa X3 avand cu peste 100 litri in plus fata de competitie. si la cele mari, de fapt, tot 100 de litri.

Edited by edit
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am mai verificat, si la q7 chiar par spatioase acele 2 locuri. La x5 cel putin din poze, zici ca sunt facute din placaj subtire si capitonate cu burete si piele (glumesc) pe cand la q7 par niste scaune cat de cat normale, mult mai groase si comfortabile ca in x5.

O alta varianta ar mai fi LR discovery, dar am auzit tot felul de povesti cu fiabilitatea modelelor LR in decursul utimilor 5-10 ani... plus q7 este mai lung cu vreo 10cm sau ceva de genul ca un x5

Edited by bimmer_maniac
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.