Jump to content

Probleme dupa ce am scos bateria


Recommended Posts

Salut

Detin un Bmw X1 E84 si recent i-am schimbat distributia. Pentru a face asta s-a decuplat bateria de pe masina pentru vreo 24 de ore. Dupa ce s-a montat totul la loc la welcome lights functioneaza doar stopurile si luminile interioare - angel eyes nu se mai aprind.

Iar geamurile fata functioneaza dubios. Nu merg decat cursa completa si de ex daca apas doar prima treapta, se duc oricum de tot in jos. Si daca le opresc nu le pot ridica inapoi decat dupa ce au facut cursa completa. Am incercat toate metodele de reset de pe forumuri si nu a mers niciuna.

Mentionez ca am sters toate erorile cu diagnoza Carly.

Alta mentiune, am facut doua drumuri lungi de atunci, sa se incarce bateria (am citit ca ar mai putea fi si asta cauza la faza cu welcome lights).

Any ideas? :(

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este necesar, deoarece ai pus aceeasi baterie.

Odata cu schimbarea bateriei este indicat sa o inregistrezi(codezi), daca nu vrei sau nu consideri etc nu este o problema inafara faptului ca bateria in loc sa tina 5 ani tine 2:).

Cred ca s-au resetat doar cateva setari si cel mai probabil trebuie codate setarile dorite cu NCS/Carly

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ma indoiesc ca, codarea bateriei are legatura cu problemele cu geamurile, ..angel lights.. M-as uita la FRM.

 

 

..Ce treaba are gestionarea incarcarii bateriei cu luminile cand alternatorul incarca (probabil nu sunt erori) suficient. Bateria cu siguranta este suficient incarcata. Consumatorii in general folosesc surplusul de curent dat bateriei.

Asta e principiu.

Link to comment
Share on other sites

nu trebuie codata nicio baterie din moment ce nu a fost schimbata! Carly nu e soft de diagnoza ! <_< mergi la un service unde au ISTA sa ti faca diagnoza si sa vada exact care e problema. daca doar geamurile fata nu functioneaza corect, as face prima data o initializare pentru fiecare in parte. :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Pai e simplu: Angel eyes nu se mai aprind pentru ca IBS-ul e ĂŽn safe mode.

Pentru geamuri trebuie fĂŁcutĂŁ reinitializarea, scrie ĂŽn link-ul pus mai sus.

(eu nu am dat cu minus)

Sa vedem daca Radu cel Mihai raporteaza aici daca problema a disparut numai (doar) cu recodarea bateriei.

Link to comment
Share on other sites

Merci SKW. Este super sa apelez la oameni ca tine

Nu ai intales nimic!!

 

SKW, ca si ceilalti ti-a spus ca aplicatia Carly sau alte balarii de genu nu sunt programe de diagnoza! Mergi la cineva cu un program de diagnoza original BMW. Programul se numeste ISTA.

 

Evident la reprezentanta au asa ceva sau majoritatea service-urilor ce se ocupa de BMW, Cauta pe google si sigur ai sa gasesti.

 

Ce alergi tu asa pe la prieteni mai mult pierzi timp si bani! Spor

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tavicu, diagnoza cu Autocom am facut-o la unul din cele mai mari service-uri din Iasi. Ei recomanda Autocom ca fiind unul din cele mai bune sisteme de diagnoza.

Carly, intr-adevar, am facut la un prieten.

Intreb si cer lamuriri pentru ca nu stiu. Sunt un utilizator de masina, nu mecanic. Vad ca pe aici toti s-au nascut invatati si daca ai tupeul sa nu stii ce e ISTA sau alte acronime de astea, esti prostul satului.

Multumesc de detalii.

Link to comment
Share on other sites

Normal ca o sa recomande autocom, doar e diagnoza universala si poate singura de o au prin garaj. L-am mai facut de ras pe unul cand mi-a pus autocom pe masina si nu ii interpreta erorile. Am scos cablul de enet din portbagaj si i-am pus ISTA sa ii arat exact erorile. Nici nu mi-a mai cerut bani pe diagnoza.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Radu, ce trebuie sa intelegi tu e ca nu conteaza atat de mult cat de mare este service-ul daca acela nu este specializat pe marca masinii care o ai, INDEOSEBI (retine) cand problema este de codare-recodare (problema software) a unor componente controlate electronic, care sunt in fapt, foarte multe astfel de lucruri in masina. Marimea serviceului nu conteaza aici. ;)

 

Asadar cand sunt probleme de comunicare, dupa cum tu insuti zici/explici, stabilesti ceva in CCC si nu are efect.. atunci problema e asa cum am spus mai sus.

 

Problema descrisa de tine nu este deloc mecanica ci de intelegere/diagnoza strict tehnica pe specificul masinii, lucru care ti l-au recomandat si colegii mai sus.

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Radu, ce trebuie sa intelegi tu e ca nu conteaza atat de mult cat de mare este service-ul daca acela nu este specializat pe marca masinii care o ai, INDEOSEBI (retine) cand problema este de codare-recodare (problema sofware) a unor componente controlate electronic, care sunt in fapt, foarte multe astfel de lucruri in masina. Marimea serviceului nu conteaza aici. ;)

 

Asadar cand sunt probleme de comunicare, dupa cum tu insuti zici/explici, stabilesti ceva in CCC si nu are efect.. atunci problema e asa cum am spus mai sus.

 

Problema descrisa de tine nu este deloc mecanica ci de intelegere/diagnoza strict tehnica pe specificul masinii, lucru care ti l-au recomandat si colegii mai sus.

 

Multumesc :) asta ma ajuta mult. Raman dator. Revin cu updates cand am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.