Jump to content

Distributie stricata 320D E90 M47


Jina

Recommended Posts

Ieri in timp ce mergeam dintr o data masina a inceput sa scoata un sunet urat + trepidatii, Am iesit de pe drum si am oprit . Mecanicul mi a spus ca de vina e distributia

Intrebarea mea e la ce pret ma ajunge sa o fac si ce sanse sunt sa se fi stricat si altele . Modelul 320D E90 M47 , motor e M47 cu distributia in fata ( an 2005 )

Edited by Jina
Link to comment
Share on other sites

Undeva intre 3000 si 4000 de ron schimbat lant, role intinzatoare si ce mai e pe acolo.

Distributia Swag/Febi+manopera costa 1000-1200 lei si dureaza manopera maxim 3 ore la M47. Oricum si aia aftermarket tine +200k km fara probleme si daca s-a ajuns cu cea originala in punctul asta, cu siguranta masina are deja +300k km. Nu ar mai tine masina cat ar mai tine o distributie originala. 3000 ron costa la N47 cu distributie originala si la un service care iti ofera factura, garantie etc.

Daca s-a rupt cea actuala sau e sarita trebuie vazut ce e in motor. Poate sa coste foarte mult daca refaci motorul...

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

Mecanicu ( nu cel care schimba distributia ) mi a zis ca lantu pare sa fie intact , adica sa nu fi sarit nimic in motor dar nu e sigur ..

Mersi pentru raspunsuri

PS: Astept pana la programare si postez cum si cat a costat distributia pe M47

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Buna ziua sunt si eu de un an posesor de un bmw e90 din 2010 si a 225.000km intrebarea mea este chiar trebuie schimmbata distributia daca nu se aude nici un zgomot?!

Tatal meu are un mercedes din 2002 E220 si are 445mii km in regim de taxi timisoara si nu a schimbat o niciodata!

Link to comment
Share on other sites

La motorul N47 zic eu ca e cam in functie de noroc... Am un prieten cu F10 520d si a trecut de 300k km si nu a schimbat-o (mers mult extraurban) si unora li s-a stricat la 100k km fara sa faca zgomote lantul... a ajuns la service cu motorul distrus.

Am discutat si cu baietii de la Service, incercand sa caut o logica in schimbatul distributiei si kilometrii facuti, dar chiar nu e vreo logica... Ca sa nu zic ca si cei cu B47 o schimba "just in case", fara sa fie zgomote

Link to comment
Share on other sites

La motorul N47 zic eu ca e cam in functie de noroc... Am un prieten cu F10 520d si a trecut de 300k km si nu a schimbat-o (mers mult extraurban) si unora li s-a stricat la 100k km fara sa faca zgomote lantul... a ajuns la service cu motorul distrus.

Am discutat si cu baietii de la Service, incercand sa caut o logica in schimbatul distributiei si kilometrii facuti, dar chiar nu e vreo logica... Ca sa nu zic ca si cei cu B47 o schimba "just in case", fara sa fie zgomote

 

La B47 distributia se schimba preventiv pe la 300k~400k km :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.