Jump to content

Achizitie Seria 7


Sfetea

Recommended Posts

si niste scaune ventilate pentru pasagerii din fata :frantics:

 

sunt foarte multe dotari interesante la seria 7 F01 - ca sa citez din clasici "full de full cu 5 butoane"

Edited by wolfenstein99
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In primul rand masina respectiva are ceva probleme din moment ce avea eroare de drivetrain, iar eu unul as sari peste ea cu toate ca nu e cheala cum spun colegi. Cheala la un seria 7 inseamna fara scaunele comfort, fara camere fata/spate/360, softclose, keyless, trapa si ce mai are ea.

Iti recomand sa cauti o masina in mintile ei, nu conteaza ca are 65k sau 120k, fac pariu ca masina aceea dupa atatia ani pe drumurile patriei este mai praf ca una dina germania cu 150k km data de neamt/leasing buyback.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da. Am scos-o la 29500. Bugetul variaza in functie de masina. Daca gasesc ceva cu adevarat ok si simt ca e ce trebuie...dau si 35k.

In alta ordine de idei am mers si cu un A7, 2013 (cost la achizitie 90k, din care 28k optionale).....si nu mi-a dat feelingul din Bmw. Mi-a placut dar in alta directie.

Mai caut un Seria 7. Cu timpul stau foarte prost ca sa pot pleca dupa masina....de asta incerc sa gasesc ceva la km putini aici. Momentan la faza cu bmw e ciudat istoricul ala in care 1 an jum teoretic masina a stat in showroom si eroarea. Dar am garantie un an de zile, daca apare iar ....trebuie sa o repare ..

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Pentru a ĂŽncheia un contract de garanĂžie extinsĂŁ este necesar sĂŁ verificĂŁm cĂŁ autovehiculul dumneavoastrĂŁ este funcĂžional la data activĂŁrii garanĂžiei, fĂŁrĂŁ defecĂžiuni ale componentelor mecanice sau electrice. Ăn acest sens, se realizeazĂŁ o verificare la orice service BMW din cadrul reĂželei Automobile Bavaria Group, la preĂžul de 215 lei fĂŁrĂŁ TVA.

 

Citat de pe site-ul lor...sunt curios cat de carcotasi sunt la capitolul defectiuni.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru a ĂŽncheia un contract de garanĂžie extinsĂŁ este necesar sĂŁ verificĂŁm cĂŁ autovehiculul dumneavoastrĂŁ este funcĂžional la data activĂŁrii garanĂžiei, fĂŁrĂŁ defecĂžiuni ale componentelor mecanice sau electrice. Ăn acest sens, se realizeazĂŁ o verificare la orice service BMW din cadrul reĂželei Automobile Bavaria Group, la preĂžul de 215 lei fĂŁrĂŁ TVA.

 

Citat de pe site-ul lor...sunt curios cat de carcotasi sunt la capitolul defectiuni.

 

Logic ar fi sa fie carcotasi la maxim - adica sa nu ai nici o eroare/defectiune . Doar nu o sa-ti accepte masina cu probleme la garantie si apoi sa le ceri sa-ti faca reparatii.

Link to comment
Share on other sites

Pentru a ĂŽncheia un contract de garanĂžie extinsĂŁ este necesar sĂŁ verificĂŁm cĂŁ autovehiculul dumneavoastrĂŁ este funcĂžional la data activĂŁrii garanĂžiei, fĂŁrĂŁ defecĂžiuni ale componentelor mecanice sau electrice. Ăn acest sens, se realizeazĂŁ o verificare la orice service BMW din cadrul reĂželei Automobile Bavaria Group, la preĂžul de 215 lei fĂŁrĂŁ TVA.

 

Citat de pe site-ul lor...sunt curios cat de carcotasi sunt la capitolul defectiuni.

 

 

Din acest motiv am si recomandat cumpararea masinii dintr-o reprezentanta Bmw. La randul lor si ei sunt obligati sa asigure garantie.

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat bmwul pana la urma. Am mers cu mai multe masini si niciuna nu mi-a dat feelingul din seria 7. Intre timp am dat si de fostii proprietari care m-au asigurat ca n-au avut nicio problema cu ea si are km reali.

Am garantie un an la cutie si motor, am mers 200km cu ea si am observat urmatorul lucru: cand plec de pe loc cu talpa in kickdown (sau la jos de tot fara kick down) la un moment dat mi se pare ca intrerupe, desi acul urca constant. Asta numai in treapta 3 si 4, nu tot timpul. In rest schimba impecabil. Pe tester nu am nicio eroare (in afara de unele mai vechi legate de AC si Joystick). Se simte ca si cum as merge pe o denivelare, cauciucurile sunt bune, 19,245,55.

Link to comment
Share on other sites

Logic ar fi sa fie carcotasi la maxim - adica sa nu ai nici o eroare/defectiune . Doar nu o sa-ti accepte masina cu probleme la garantie si apoi sa le ceri sa-ti faca reparatii.

 

E posibil ca masina sa mearga foarte ok si sa se lege de toate nimicurile, iar ulterior sa faca un deviz de reparatie de 2000-3000e. A mai fost cineva asa la reprezentanta ca i se rupsese un surub si i-au facut deviz de 3000e la un e60 care nu avea probleme, dar oamenii au considerat ca orice piese nu este perfecta sau arata putin prafuita trebuie inlocuita.

Link to comment
Share on other sites

ca tot se vorbea aici..pt mine, lane asist, trapa, camere 360, ACC, HUD, sistem audio pestw HIFI, sunt fix egal cu zero.

 

deopotriva, prefer inzecit niste scaune sport in locul celor confort, care-s putin profilate si arata ca un taburet

 

sau le-as lua in calcul, dosr daca efectic nu as avea ce face cu banii si mi-ar prisosi prin conturi

Edited by edit
  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Camera 360 e ok, trapa o consider f utila. In schimb nu cred ca am nevoie de line asist, pedestrian alert, night view (nu le-am folosit niciodata cand am condus A8). In schimb, as fi preferat scaunele ventilate. Prefer scaune vonfort decat sport.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.