Jump to content

Anvelope 205 pe 7.5J


Recommended Posts

Domnilor, am o mică dilemă.

 

De ceva vreme am pus ochii pe un set de jante Style 391 pentru F30. Jantele respective au 7.5J. Ideal ar fi un 225 ca lățime pentru anvelope.

 

Problema mea clasică este că pe la RAR eu am trecute 205/60/16 și cam atât. Am explicat prin topicul dedicat care a fost problema. Eu acum am 2 seturi Style 306 și 390, dar ambele sunt 7J.

 

Mă gândeam, ca să nu mă complic prea tare, să iau totuși aceste Style 391 și să montez pe ele 205/60/16. N-am mai avut niciodată însă așa. Mă tot uit și pare că 205 lățime este la limita inferioară pentru 7.5J

 

Am calculat și răscalculat online, în esență pare că ar fi ok.

 

Ce părere aveți?

 

http://i68.tinypic.com/4iouna.jpg

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Jantele vor fi foarte expuse din cauza latimii mici a anvelopelor, iar protectia de janta nu isi va mai face treaba.

 

Are dreptate Catalin. Pe 7.5 j cauciucurile vor fi "stretched", pe langa ca va arata ciudat, o sa si julesti marginile faorte usor si sincer nici nu e recomandat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am acum 7.5j cu 205/55R16 si stau ok. Nu arata ciudat si se aseaza foarte bine. Jante mai late de atat pe anvelope de 205 ar fi exagerate, dar cu 7.5j esti ok. Poti sa mergi la Bmw sa iti dea hartie cum ca ai voie sa montezi si alte dimensiuni. Cu siguranta ai voie si cu alte dimensiuni, de exemplu 225 55 16 este dimensiune similara cu 205 60 16.
Link to comment
Share on other sites

@All sau chitsro - m-ar ajuta mult o poză dacă ați putea să-mi arătați, din lateralul roții. Sunt curios cum vine față de jantă. Dau eu berea cu prima ocazie :)

 

LE: @chitsro - hai că am găsit în topicul mașinii tale ce îmi trebuia :) Trăiască.

 

Va trebui să iau ceva cu rim protection sănătos totuși dacă rămân așa :)

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

@All sau chitsro - m-ar ajuta mult o pozĂŁ dacĂŁ ați putea sĂŁ-mi arĂŁtați, din lateralul roții. Sunt curios cum vine fațĂŁ de jantĂŁ. Dau eu berea cu prima ocazie :)

 

LE: @chitsro - hai cĂŁ am gĂŁsit ĂŽn topicul mașinii tale ce ĂŽmi trebuia :) TrĂŁiascĂŁ.

 

Va trebui sĂŁ iau ceva cu rim protection sĂŁnĂŁtos totuși dacĂŁ rĂŁmân așa :)

 

Scuze pentru calitate, doar pe astea le aveam in calculator. Eu nu am avut probleme sa ating buza jantelor, dar asta depinde mai mult de atentia soferului decat de j-ul jantelor :rolleyes: .

post-67964-0-48522400-1527250689_thumb.jpg

post-67964-0-86817200-1527250689_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La 16 nu prea iti trebuie rim protection, mie nu mi se par deloc intinse, chiar m-am mirat, si da, 205 este limita minima pentru 7.5 j (205 se pune si pe 6.5 sau 7k). Eu speram sa para talonul mai mic, adica sa nu mai fie asa inalt, talonul mare par jantele sa para mici.. dar asta e :) o sa trec la 17 pe viitor si rezolv problema.

 

Numai bine.

 

 

 

L.E: am vazut ca ai varianta de 184 cp, deci poti pune si 17 fara probleme.. :).

Edited by chitsro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Toate bune și la locul lor - am făcut doar switch de jante acum, pentru că anul ăsta mai mergeau anvelopele. E bine că RIM Protection de la anvelopele actuale încă iese destul în afară.

 

http://i64.tinypic.com/21n1mk7.jpg

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.