Jump to content

E92 Sound Upgrade


Smash

Recommended Posts

Salutare....

Am si eu o mica ....MARE....problema....

Sunt posesor de e92...si da....base sound....adica...nu am muzica....mai deloc....ce sa o mai lalai atat....

Ma intereseaza si pe mine sa fac un upgrade....dar si aici am o problema....ma pricep atat de bine la chestiile astea cum se pricep majoritatea la porumbei....

Cine poate sa imi recomande si mie un set-up bunicel....?

Sunt un tip mai old school asa...si doleantele mele sunt relativ simple....sa imi bubuie timpanele daca scap mana pe volum...simplu de spus....dar...am eu un feeling ca nu o sa fie usor de realizat...

Cand vine vorba de partea financiara....na...ca tot romanul....ieftin si bun.... (hai ca am glumit...nici chiar atat de old school nu sunt...) pretul...ceva decent....nu vreau sa ma pomeneasca nimeni ca vai vezi doamne cat am investit....dar nici sa imi zica cineva ca mai bine ma duceam si imi cumparam 1 kg de cartofi...pe la mijloc :)

Va multumesc anticipat baieti...astept cu nerabdare sfaturile si indrumarile voastre...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bubuiala o rezolvi ieftin si usor nu e problema daca vrei numai atat, un subwoofer, un amplificator si ai scapat, daca vrei fidelitate si un sunet mai bun per general atunci se schimba situatia, amplificator pentru boxe, subwoofer, difuzoare, insonorizare schimbata o sa scoti ceva bani din buzunar, sfatu meu e sa te duci la un magazin de specialitate si ii zici ce vrei si de cati bani dispui tipului de acolo si el o sa iti zica ce se poate face.
Link to comment
Share on other sites

Te duci la be-loud, le zici bugetul si incepi upgrade-urile. Poti sa pui un subwoofer underseat activ (adica n-are nevoie de amplificator separat), amplificator pentru difuzoare, alte difuzoare, insonorizare usi. Daca nu ai macar ~1200 lei de investit (adica macar pentru difuzoare si amplificator) nu are rost sa te apuci.
Link to comment
Share on other sites

Am sunat la cei de la be-loud....si mi-au spus baietii de acolo.....un pret aprox 2000E .... asa....din start...a fost ff simplista conversatia...."ma intereseaza ....cutarica cutarica....bum bum....poc poc....CE MASINA?....e92....PESTE 2000EURO.....am inteles....O ZI BUNA....multumesc...."

Acum....am inteles ca sunt un necunoscator in domeniu....am inteles ca masina are sigla aia mai "altfel" decat aia de LOGAN....NU suma era problema....ci abordarea....

"Ai bmw....minim 2000" ....serios....??? Nu tu un amanunt...nu tu o explicatie....m-am simtit ca la bisnitarii din colt...."vrei telefon...ia-l pe asta ca e bun...hai hai...."

Nu vreau sa supar sau sa acuz pe cineva....departe de mine gandul asta....vreau doar sa ma informez si eu un pic.....ok...dau aia 2000 (minim) ....spune-mi si mie ce imi dai de aia...ce imi pui pe masina....ce adaug...ce schimb....ce modific....ceva...orice....zi-mi un brand....zi-mi un banc bun....dar zi-mi ceva...ca d'aia te sun sa ma informez...

Ma asteptam la ceva mai multe detalii...gen....ok...difuzoarele sunt pe 10...si e greu sa gasim ceva calitativ la dimensiunile astea....tigaile de sub scaun....iar...dimensiuni reduse....si greu de gasit ceva bun....pt ca te-a papat in fundulet si ti-ai luat "base sound" nu ai gaurele pt boxe pe spate in portiere...nu ai twe in usi trebuie sa luam cu tot cu masca....incercam sa mergem pe un combo de la "x" firma...etc etc....detalii amanunte....doar un MINIM 2000 ca raspuns...nu ma satisface

De aceea va cer ajutorul aici....si incerc sa ma informez cat pot de mult

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sistemul basic foloseste amplificarea din unitatea centrala, asa ca primul pas este sa adaugi un amplificator.

depinde foarte mult de ce buget ai.

- un amp de 6 canale e 4-500 euro

- subs dedicate BMW - minim 200 euro perechea (match bmw 8d)

- boxe usi dedicate BMW - minim 120 euro perechea; e suficient sa schimbi boxele din usi

- iti trebuie si ramele pt tweetere

- montaj - 50-200 euro (depinde ce schimbi)

 

poti intreba si la avland.ro, sunt importatori pt cativa producatori, de obicei be-loud de la ei le cumpara; eu de la avland am luat, cam cu 10-15% mai ieftin decat la be-loud, emag.

 

ai si varianta retrofit Harman Kardon Logic 7: 6-800 euro setul de amp + boxe de pe ebay.de, cam 200 euro montajul

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt expert , dar am citit undeva ca boxele standard nu sunt asa rele la E90, E60. Respectivul zicea ca amplif-urile hi-fi de la modelele astea sunt slabe. La F-uri ar fi tocmai invers, amplifuri bunicele la hi-fi si difuzoare slabe. Nu vorbesc de sistemele Pro, logic 7 etc , care evident au dif-uri bune pe E60, cel putin , ca de ala am avut.

Omul nu are amplif . Ar putea sa inceapa cu un amplif compatibil si sa vada ce iese folosind dif-urile masinii . Daca nu e multumit poate continua , incet-incet, adugand tweetere schimband etc.

Cred ca gaseste un amplif pe ebay , olx la mana a doua sub 4-500.

Link to comment
Share on other sites

salut

 

am la vanzare sistemul complet de Top HIFI - logic 7 (am si sistemul dindividual audio cu amp DIRAC dar e mai scump). sistemul e original de fabrica si a fost pe masina mea e92 2007.

 

contine:

difuzoare

amplificator

cablaj complet cu alimentare , fibra etc. VIN ul masinii pe care a fost e P073734

 

vad ca nimeni nu ti a recomanda varianta de a merge pe original..... de la stereo ce ai acum, poti opta pentru: HiFi, Top HIFI (locgic 7 cu DSP) sau Individual Audio care e si cel mai performant pentru ca are amplificator DIRAC

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai sunat la be-loud dar stii cum este: asa intrebare asa raspuns.

Suna-i inapoi. Cere sa iti spuna pe ce dai peste 2000 eur. Ce schimba? Difuzoarele? De ce trebuiesc schimbate? Cablurile? De ce trebuiesc schimbate? Cate difuzoare? Cate mufe? De care , ce tip? Cere sa iti dea oferta pe mail cu fiecare reper si ce manopera este necesara. Cate ore de munca sunt estimate?

Uite asa dupa o discutie aflii mai multe decat sperai.

Urmatorul pas suni la alta firma cu aceasi poveste: cum?cate?de ce? Oferta?

Compari ofertele si vezi cum iesi mai bine.

Pune intrebari ca sunt banii tai. Sa stii pe ce ii dai.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Andrei....poate ai dreptate....am fost si eu oarecum delasator....presupun ca trebuia sa ii trag mai mult de limba...sa imi spuna ce si cum....

Am sa incerc sa iau legatura cu ei si pe forum...eventual pe fb sa vedem cum decurg lucrurile....

Am un prieten fff bun care a lucrat cu ei....si imi place ce au reusit sa scoata din masinuta aia ....de aceea nu vreau sa ii critic...sau sa ii jugnesc cu nimic....am auzit ca sunt buni in domeniu....doar ca nu prea ne-am inteles noi atunci....

Nu e vb de orgoliu aici....o sa ii mai contactez 1 data sa vedem ce iese :)

 

Later: Exact dupa ce am scris msg asta...am intrat pe fb la review-uri...pt be-loud....sa ma apuc sa pun poze aici sa vezi CATI de multi au intampinat aceeasi problema ca si mine...???

Se pare ca asa lucreaza ei....un pic mai neseriosi cand vine vb de clienti...

Edited by Smash
Link to comment
Share on other sites

Nu, gresit de aia ti au raspuns asa, trebuie sa te duci acolo la ei la magazin sa dicuti fata in fata, iti dai seama cati suna sa puna intrebari si dupa aia nu apar la magazin, cauta doar sa obtina informatii. Dute acolo sa vada ca esti serios si o sa iti zica oamenii ce trebuie sincer si eu sunt curios daca au vorbit serios ce iti da de aia 2 000 de euro.
Link to comment
Share on other sites

Axel....eu sunt din constanta....iti dai seama ca sa ma duc sa bat atata drum...sa intreb....ma....da voi ce imi dati mie de fapt....mi se pare penibil....si inutil....

D'aia suntem in 2018....d'aia avem telefoane....mail....atatea si atatea modalitati prin care putem comunica....

Unde mai pui....ca recent...am citit pe site-ul lor...probleme asemanatoare cu baieti din alte localitati...care si-au facut curaj...si au mers pana acolo sa vada ce si cum....si ghici ce au patit....? :)

Se observa un anumit pattern in modalitatea lor de a lucra...din nefericire....acest pattern aduce multe thumbs down....

Ce spun eu....se poate verifica pe fb lor la sectiunea review....nu mi-a zis nimeni....nu am auzit de pe la vecini...pur si simplu am citit....

Pretul ala de MINIM 2000 de euro...l-am considerat si eu usor piperat.....

Cand cineva iti spune minim....clar trebuie sa te astepti la mai mult...nu??

Acum vin eu si te intreb....poate din felul cum vb....poate din experienta ta de viata....ti se pare tie ca m-am suit ieri pe o pluta si am aterizat aici la voi....

Accept si recunosc....nu am cunostinte cand vine vb de capitolul "car audio" ....dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa fiu respectat ca si client....pana la urma....ei de pe urma celor ca mine isi castiga existenta....

Si ce daca au sunat 1000 de persoane care doar au intrebat....si ce daca au pierdut nush cate ore...zile....sa faca devizuri pt niste pers care ulterior s-au razgandit.....asta este job-ul lor...repet...din asta isi castiga existenta......1 din aia 1000 este sigur client....1 din aia sigur le vireaza niste banuti....

Cand am discutat cu ei...am pus problema simplu.....fara fite....fara nasuri pe sus....pur si simplu....am o masina....ii zice e92...vreau sa ascult muzica in ea...ca nu are saraca....fa-mi o amarata de oferta...minte-ma ceva frumos....nu...."Bmw e92....minim 2000 de euro daca vrei sa bubuie ceva"....

Simt nevoia sa ma repet....nu am nimic cu ei...nu le fac anti-reclama sau eu stiu ce.....chiar nu am nici un motiv....ba din contra...as lucra cu ei...dar..... ... ...

Link to comment
Share on other sites

Presimt ca daca vrei sa-ti"bubuie" ceva in masina , Logic 7 nu iti va fi deajuns. Adica daca o tii tot intr-o bubuiala , difuzorul centru se va dezlipi din membrana. Am patit-o la E60 , fara sa fiu genul care asculta house, sau tare tot timpul . In rest am fost foarte multumit de Logic 7 si ii simt mult lipsa , dupa ce am "coborat" la Hi-Fi.
Link to comment
Share on other sites

salut!

 

eu personal iti recomand HK. Se aude foarte bine.

 

am prieteni care au bagat o gramada de bani in sisteme de sunet si da, masinile lor "bubuie" frumos, se aude misto muzica, dar e altceva; tot nu se aude efectul care mie imi place foarte mult de la HK. Poate sunt eu subiectiv, dar chiar sunt fan HK.

 

daca esti din Bucuresti, poti ruga pe cineva cu HK sa vina sa iti arate. Momentan am masina in service. Ar trebui sa o iau saptamana asta si daca vrei te anunt si ne vedem undeva ca sa iti arat cum se aude HK, daca mai ai rabdare. Tot E92 am si eu, deci ai putea sa iti dai seama exact cum o sa se auda si in a ta, cu HK, fiind aceeasi incinta / acustica.

 

succes!

 

LE: acum am vazut ca ai scris ca nu esti din Bucuresti. Deci cauta pe cineva prin zona pe la tine cu un astfel de sistem. Este posibil sa ajung la mare weekendul viitor si daca ajung iti las PM cu nr. de telefon si vii unde sunt si asculti cum se aude.

Edited by B 333 ZYX
Link to comment
Share on other sites

Eu ajung in tara intr-o sapt maxim doua....dupa spusele sefilor mei....

Sunt d'ala de se leagana pe vapoare...si am de gand sa ma apuc de proiect...

Iti voi da un pm cand e sa ajung....si daca e poate ne vedem la un suc cand ajungi la mare....fac eu cinste....:)

Link to comment
Share on other sites

Eu ajung in tara intr-o sapt maxim doua....dupa spusele sefilor mei....

Sunt d'ala de se leagana pe vapoare...si am de gand sa ma apuc de proiect...

Iti voi da un pm cand e sa ajung....si daca e poate ne vedem la un suc cand ajungi la mare....fac eu cinste....:)

 

Poate nu-ti vine schimbul ....

Link to comment
Share on other sites

Eu ajung in tara intr-o sapt maxim doua....dupa spusele sefilor mei....

Sunt d'ala de se leagana pe vapoare...si am de gand sa ma apuc de proiect...

Iti voi da un pm cand e sa ajung....si daca e poate ne vedem la un suc cand ajungi la mare....fac eu cinste....:)

 

Cu mine vorbesti sau cu SKW ?

 

Poate nu-ti vine schimbul ....

 

Lasa-l nu il demoraliza acum cand e la final desi e greu vara cu schimburile...

Link to comment
Share on other sites

hai sa iti dau eu un raspuns/motivatie pentru care ti-au cerut 2000 euro.

probabil jumatate din raspuns il intuiesti; e vorba de BMW, iar cealalalta jumatate este ca daca ar fi sa inlocuiasca instaleze ceva "after-market" pe masina ta este PITA (pain in the ass) sa tragi fire noi si apoi daca mai adaugi si costul echipamentului ajungi repejor aproape de suma aceea.

 

Pe asta se bazeaza el mai mult; pe faptul ca este greu accesibil, instalat alt echipament.

 

Iti spun asta petru ca sunt unul dintre putinii care s-au aventurat sa faca asta ei insisi, si nu e simplu/usor..

Am schimbat toate difuzoarele (4) ale masinii doua si am mai adaugat doua.

am pus un amlificator DSP cu 30 equalizers pe 4 iesiri independente si inca amplificator stereo pentru cele doua difuzoare adaugate. Totul e redat de un DIN prelucrat de un surround sound si trimisa apoi amplificarii pe 6 canale. Am pus ceva difuzoare italienesti (HERTS) greu de gasit.. in dimensiuni schimbat woofere sub scaune cu ceva nemtesc de mai mare putere. A si doua twetere pe fata in stalpi.

In concluzie PITA; mi-a luat multe weekend-uri.. pentu ca a trebui sa merg si la lucru..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut,

 

Scriu aici sa nu mai deschid alt topic.

Am pe masina HK optiunea 677 cu DPS si as vrea sa inlocuiesc difuzoarele cu unele mai puternice.

Pe masina am modelul cu magnetul mai mic si as vrea sa pun modelul cu magnetul mai mare ca in pozele atasate.

Practic ramane amplificarea de la HK si difuzoare de Logic 7.

Stie cineva daca impedanta este la fel intre Logic 7 si HK si daca este ok sa fac miscarea asta?

post-83043-0-29940700-1542994821_thumb.jpg

post-83043-0-15061300-1542994843_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.