Jump to content

Sfat achizitie E90


Sebastian 4HC

Recommended Posts

Salut !

Acesta este primul meu post pe acest forum, asadar bine v-am gasit !

 

De o perioada buna imi caut o masinuta, perioada in care am luat in considerare toate marcile auto posibile (De la Kia, Alfa Romeo, Saab, la Mercedes VW Bmw Skoda). Initial am vrut sa cheltui 12.000 euro pe masinuta, dar mi-a venit mintea la cap, nu am nevoie de o masinuta de 12k, am 23 de ani si in ultimul an am lucrat in domeniul Rent A Car, unde am condus o gama larga de masini (cu an de fabricatie 2016-2017). Bun, noi vorbim acum de o masina veche de ~10 ani, nu e aceeasi treaba, dar ca BMW-ul nu m-a impresionat nici o masina la stilul de condus.

 

Asa ca am decis sa caut un E90 frumusel.

 

Motorizare : imi plac foarte mult benzinarele, dar parca motorul de 2.0i 150cp nu ma atrage foarte mult. Am vazut totusi un model 2.0 SI ceva mai multi cai, dar nu prea am aflat informatii despre el.

Ca motor diesel, as vrea un 2.0D , de cel putin 163 Cai.

Ce motor imi recomandati ?

 

 

Daca il iau cu scaune din material textile, cam cat costa un interior de piele maro ? Merita ? Sau caut exlcusiv pentru interior exact cum imi doresc ?

 

Legat de sunet, ce fel de sisteme sunt pe E90 si care se aude cel mai bine ?

 

Angel Eyes, at trebui sa fie un must have ?

 

As da in jur de 6000e pe masina, credeti ca ma incadrez cu bugetul asta ?

 

 

Daca e cineva de pe forum care isi vinde frumusetea, astept pm. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Acesta este primul meu post pe acest forum, asadar bine v-am gasit !

 

De o perioada buna imi caut o masinuta, perioada in care am luat in considerare toate marcile auto posibile (De la Kia, Alfa Romeo, Saab, la Mercedes VW Bmw Skoda). Initial am vrut sa cheltui 12.000 euro pe masinuta, dar mi-a venit mintea la cap, nu am nevoie de o masinuta de 12k, am 23 de ani si in ultimul an am lucrat in domeniul Rent A Car, unde am condus o gama larga de masini (cu an de fabricatie 2016-2017). Bun, noi vorbim acum de o masina veche de ~10 ani, nu e aceeasi treaba, dar ca BMW-ul nu m-a impresionat nici o masina la stilul de condus.

 

Asa ca am decis sa caut un E90 frumusel.

 

Motorizare : imi plac foarte mult benzinarele, dar parca motorul de 2.0i 150cp nu ma atrage foarte mult. Am vazut totusi un model 2.0 SI ceva mai multi cai, dar nu prea am aflat informatii despre el.

Ca motor diesel, as vrea un 2.0D , de cel putin 163 Cai.

Ce motor imi recomandati ?

 

 

Daca il iau cu scaune din material textile, cam cat costa un interior de piele maro ? Merita ? Sau caut exlcusiv pentru interior exact cum imi doresc ?

 

Legat de sunet, ce fel de sisteme sunt pe E90 si care se aude cel mai bine ?

 

Angel Eyes, at trebui sa fie un must have ?

 

As da in jur de 6000e pe masina, credeti ca ma incadrez cu bugetul asta ?

 

 

Daca e cineva de pe forum care isi vinde frumusetea, astept pm. :)

E90 320i sunt destul de rare, 320d are un motor echilibrat (singura buba este turbina Mitsubishi care mai cade, dar se poate reconditiona).

Cauta masina cu scaune sport (texti sau piele) ai un supurt lateral excelent.

Sisteme de sunet:basic (NU), hifi si harman kardon.

Cauta masina cu xenon,eventual adaptativ si o sa ai automat angel eyes.

La 6000 nu prea gasesti ceva ok,dar de la 7-7500 da.

Vezi oferta de la mica publicitate.

In principiu ti as recomanda sa lecturezi forumul (seria 3) si o sa gasesti destul de multe raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Un interior de piele sport e 500-600 Euro, depinde daca are si incalzire. Eu personal recomand diesel, are mai putine probleme si daca are, are pe langa motor (turbo etc.), nu in el, nu trebuie sa-l desfaci!

Apoi, nu mi-as alege masina in functie de sistemul audio, ci de starea tehnica generala in care se afla!

Angel eyes: da, dupa mine arata rau fara. Cu angel eyes o sa ai automat si xenon.

Iar ca si pret cred ca si colegul de mai sus ca in 6000 nu prea gasesti..tot 7000-7500 euro zic si eu. Daca dai 6000 pe ea, o sa mai bagi 1000-2000 dupa aceea si tot acolo ajungi! Mai bine o cumperi direct in stare buna si la 7000 si ceva cred ca gasesti si cu un minim de dotari, gen incalzire in scaune..

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Sfaturi:

-nu lua cu sistemul standard deoarece este slab

-nu te uita la modele de 6000 euro, aproape toate sunt daramate

-NEAPARAT verificare istoric la reprezentanta. Majoritatea 320d-urilor din 2005-2008 au deja 300-500k km. Cam toate au km dati inapoi. Chiar si modelele F30/F10 care sunt mult mai noi deja au km dati inapoi. Cartea de service si un aspect ingrijit al masinii nu valoreaza nimic. Cartea de service se face cu 50 euro si interiorul se aranjeaza/schimba.

-angel eyes nu au nicio utilitate practica

-cu bugetul cu siguranta nu te incadrezi. Iti recomand sa ai ~7000e pregatiti pentru masina (320d nonfacelift 163 cai 2005-2007). Vezi ca motorul de pe facelift (cel de 177 cai) are probleme cu distributia si te-ar mai costa in jur de 3000 lei inlocuirea ei dupa achizitie.

-pe langa banii de masina neaparat sa mai ai 1000-1500e pusi deoparte pentru posibile reparatii. Fiind un diesel destul de vechi sansele sunt foarte mari sa trebuiasca sa inlocuiesti suporti motor, volanta, ambreiaj, turbina, posibil si 1-2 injectoare la un moment dat, inlocuit EGR, curatat galerie admisie etc. Kit-ul de ambreiaj cu volant si manopera de exemplu costa in jur de 2000 lei, reparatia turbinei in jur de 1200-1400 lei.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

La E90 nici sistemul hi-fi nu e cine stie ce, doar minimal mai bun decat standard. Fa obligatoriu un test/diagnoza masinii inainte de cumparare, ca sa stii la ce sa te astepti . Mai sunt masinii ingrijite si pe la 200 mii km , dar nu se incadreaza in bugetul tau.
Link to comment
Share on other sites

Bun, deci xenon e un must have.

 

Am zis 6.000 in ideea in care as mai lasa ceva banuti pentru un schimb de ulei, placute etc.

 

Bugetul se poate mari la 7.000 fara probleme, dar atunci macar sa nu necesite prea multe investitii.

 

Legat de sistem, pentru mine e un filtru totusi, imi place sa se auda bine muzica ðŸË am vazut ca este sistem 8.3 cu 2 woofere sub scaun. Cum se aud acelea?

 

 

Anul de fabricatie conteaza? Am auzit la un prieten ca 2006 sunt mai bune decat 2007 2008.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Edited by Sebastian 4HC
Link to comment
Share on other sites

Legat de an am scris eu mai sus. Indiferent cat ai da si cat de intretinuta ar fi masina, aia 1000 euro peste pretul de achizitie tot trebuie sa ii ai. Este totusi un Bmw vechi de ~12 ani, intretinerea n`o sa fie ca la Logan. Daca nu esti dispus sa bagi macar 1000 euro in primul an de la achizitie mai bine renunti la ideea de a lua e90.
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca daca tu iei reper pretul pietii, s-ar putea sa ajungi sa cumperi un cazan, cam cum sunt majoritatea.

Doi la mana, daca speri ca luand un e90 chiar si cu 7000 si sa nu mai bagi un leu in el, si aici nu vorbesc de placute si ulei ca alea nici nu trebuie luate in calcul, atunci iar te inseli.

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

Eu recent mi am luat un E91 2006,163CP la 5300 de eur. L-au verificat 3 mecanici si testere,etc. si tot am mai investit in el : ulei,curele,buji(neschimbate din 2006),releu buji si bratele de reglaj unghi pe spate. Am vazut ca nu face regenerarii si mi am facut DPF OFF si soft(sorcerer.png) . Filtrul era bineinteles tot neschimbat de o viata si infundat(din cauza asta mi a fortat garnitura de evacuare si aveam pierderi de presiune pe acolo,nu i scumpa garnitura dar ii mult de lucru si nimeni nu prea are chef de demontat atatea pt o garnitura:)). De la cine am cumparat o eu era roman si masina a fost pe Germania inainte,am avut schimbat turbo in 08.2017 cu unul nou si discuri fata,placute fata si spate. Mi a mai lasat din pret ca volanta trebuie schimbata pe viitor. Cum zicea un coleg mai sus cheltuieli vei avea dupa ce o cumperi si pana o faci cum vrei tu.

Btw sistemul audio ii Hardman Kardon si ii bestial fata de unul stoc,am auzit unul stoc si zici ca s boxe de pc 2.1... Scaunele sunt din material textil si se pot curata usor,am avut alcantara pe cealalta masina si erau mai naspa. Daca ai posibilitatea sa iti verifice cineva contrapresiunea pe care o face filtrul de particule sa stii macar daca trebuie schimbat sau anulat. In rest sunt super multumit de ea.

 

Spor la achizitie si sa o folosesti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos.

Bravo userului care m-a atentionat ca intretinerea nu e ca la logan. Stiu si eu asta frate. Cer sfaturi de achizitie nu de gestionare a bugetului. Am scris in primul post ca am vrut sa dau 12k pe masinuta, nu vreau sa ajung tot la 12k cu un e90 din 2006 dar am bani de bagat in el. Jante si volan oricum le schimb.

Pe langa faptul ca voi cauta inca 3-4 zile toata ziua masinute, ma voi duce cu un prieten mecanic sa vad masina si dupa intr-un service profi din Cluj, se intampla sa am o relatie buna cu patronul.

 

Sistemul harmman are inscriptie pe tweetere ?

 

 

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

da,are inscriptie si crede ma o sa simti diferenta,nici eu nu credeam ca ii asa majora. Eu zic ca investesti ca sa o faci cum vrei tu,nu conteaza marca. Eu am avut un VW Passat inainte si tot am investit foarte mult in el,de 2 ori valoarea ei:))). Depinde de ce iti place si cum. Am un verisor care de 4 ani merge cu ea cum a cumparat o,acum schimba ca incepe sa pice de pe ea tot:)). Fiecare are preferinte si piticii lui,eu cand aud ca incepe sa se auda ceva ciudat sau bate vreun brat ma iau de cap si ma gandesc noaptea ce poate fi,iar altul merge de ii pica rotile la propriu pana schimba ceva. Iar in privinta motorului am M47 cu distributie pe fata care cica nu are probleme ca si N47. Eu zic ca ii vorba de cum a fost intretinuta inainte masina. Eu mi am luat combi ca am nevoie de spatiu si daca merg la mare vreau sa mi pot duce ceva cu mine,macar haine:)).
Link to comment
Share on other sites

Cauta masina cu facturi la ce s-a bagat in ea, nu samsarite, altfel platesti cat nu face, mergi cu ea in toate plajele de turatie, cine are masina ok. o sa ti arate tot ce e nevoie, nu e problema daca mai gasesti cate ceva pe suspensii, frane, astea sunt usor de rezolvat, sunt acelasi model fara DPF tot cu euro 4, cauta asa ceva, te scuteste de cheltuiala mare, nu lua dpf anulat si softate ca sunt deja obosite. In service vezi prea putin la o masina, conteaza cum ruleaza si se aseaza la drum.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, iti recomand un e90 intretinut si dotat, a fost al meu 4 ani, tipul la care e acum vrea f10, e pusa la punct masina:

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-e90-320d-163-cai-cutie-automata-IDaKNc5.html

 

Ca si dotari are: navi mare, cutie automata, xenon, sunet hifi, piele, trapa..asa in mare., dpf off si egr off si soft 184 cp la powertech buzau.

 

Bafta

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Edited by chitsro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E facut de vreo 2 ani softul, cu tot cu verifcare pe dyno:

 

Ai aici tot ce s-a facut la masina, aditional el a mai schimbat amortizoare spate(cred ca si fata) niste brate si bucsi pe spate+ bateria, i-a pus folie, a polisat farurile + folii si a schimbat frm-ul cu unul mai nou( modulul de lumini) ca sa faca ceva codari. A avut si jurnal pe forum cat a fost la mine:

 

https://r.tapatalk.com/shareLink?url=http%3A%2F%2Fwww%2Ebmwclub%2Ero%2Fforums%2Findex%2Ephp%3F%2Ftopic%2F181850-Bmw-E90-320d-Steptronic&share_tid=181850&share_fid=41573&share_type=t

 

 

Ps: eu nu am nimic de castigat, doar zic ca merita sa fie pe lista scurta, masina e inmatriculata pe GL acum, pozele sunt vechi.

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este sa iei un e90 lci, este diferenta mare fata de nfl, fara sa se supere posesorii sau fostii proprietari (chitsro :) ). Daca zici ca bugetul nu e problema, mai degraba iei un lci (adica facelift), dai 8 9 mii pe el, dar e mai nou si arata si mai bine.

n47 este un motor superior din toate punctele de vedere, iar distributia costa 3000 de lei sa o schimbi, nu e un capat de tara totusi.

 

 

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu-i cu suparare, si mie inca imi place e90lci, desi am f30. Mi se pare mai frumoasa forma si stopurile\farurile cu led sunt mai atragatoare, 30 de mil nu sunt in capat de tara, dar se adauga la alte cheltuieli. Stiu un user aici cu lci care a depasit 2-3k euro in primele 6 luni de la achizitie...

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.