Jump to content

Upgrade Android system


Bonzai

Recommended Posts

Am avut si eu o navigatie (PX3, 1GB ram, android 4.4) luata din germania de la Andream care a tinut 1 luna jumate pana s-a facut ecranul mov si a inceput sa se restarteze. Teoretic cu un radiator si niste condesatori schimbati si-ar reveni, dar procesorul PX3 e mult prea slab pentru orice aplicatie moderna asa ca am facut upgrade la un PX6, de care momentan sunt multumit.

 

Cred ca cel mai satisfacator ar fi sa faci un upgrade la ceva cu un procesor decent. Am vazut ca recent au aparut inclusiv navigatii cu Snapdragon la care cred ca functioneaza si Bluetooth-ul cum trebuie, nu doar ca handsfree, dar asta ramane de testat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu . MTCB nu e MCU . MTCB e grupa B a tipului de unitate MTC , cu multe subgrupe sau tipuri constructive ca mai jos.

MCU e MTCB-KLG5-v2...(la tine). Adica e MCU pt tipul MTCB , subgrupa KLG (sunt o multime de tipuri constructive care probabil definesc hardware-ul - KLD,KLG, JY , GS , KYD etc)

Daca am gasit informatia corecta , MCU pt unitatea mea e cam asa :

6150aALS-CIC-HW1 -170711.

Si eu suspectez o problema hardware , pt ca nici touch-ul nu merge , nici comenzile masinii - volan si idrive . Asta inseamana doua probleme separate - touch si comunicare prin CAN.

Dar sunt dator sa incerc si un update de MCU.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sa revin cu un update poate ajuta pe cineva . Deci problema pe care o aveam era ca unitatea nu mai raspundea la touch si nici la comenzile din idrive/volan . Se putea intra/iesi din meniul Android prin butonul meniu, dar nu se putea face nimic pt ca touch-ul nu funtiona si nici macar slide-ul stanga/dreapta cu butonul idrive . Cu unitatea "pe masa" nu se putea intra in interfata Android , avea doar "no signal" pe ecran in partea stanga, si grafica din dreapta.

Am suspectat touch defect ,sau alta defectiune electronica pe partea de CAN. Am cautat la greu touch panel , dar se pare ca nu se gaseste decat la vanzatori care au si ceva parte de service. Touch-ul mai e si lipit de ecran.

Nu ma pricep cine stie ce la electronica, dar o inspectie vizuala dupa demontarea unitatii nu a relevat nici un defect apparent, piesa supraincalzita , contact slab etc.

Am cautat informatii si cred ca am citit sute de pagini cu posturi despre unitatile astea .

Am incercat ceva solutii software de resetare / update . Update de firmware se putea face, cumva in orb , pt ca nu se vedea nimic pe ecran din procesul de udate . Pana la urma am gasit ceva ce se numeste SD Updater sau SD firmware tool , pt Rockchip PX . Dupa multe incercari, am reusit sa fac un SD care sa fie detectat la boot si care a resetat cumva unitatea, activand touch-ul . Totul se petrece insa fara a avea ceva afisat pe ecran , deci "la ghici" .

Unitatea functioneaza acum "pe masa" - mai ramane sa o incerc pe masina .

Am hotarat ca o voi monta fara capacul din spate pt ca am constat ca se incalzeste destul cat sa produca diverse defectiuni . Am pus cateva radiatoare pe diverse chipuri in special pe cel care se ocupa de ecran . De asemenea am pus pad-uri de material conductor intre chipul PX3 si o placa de metal care e in spatele ecranului.

Nu am reusit sa obtin un update de MCU, dar am primit ultimul update de soft de la vanzator. Am hotarat sa nu folosesc un update de MCU de la o unitate similara Avin , pt ca numele MCU-ului difera.

Daca cineva are un MCU de E60/E90 , CIC , Android 4.4 ,Andream rog sa ma contacteze . MCU -ul meu se numeste KS 15-06-22 .

Multumesc celor care au incercat sa ma ajute .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nu prea poti sa pui pe plus continuu la masini mai noi , pt ca o sa inceapa sa-ti apara mesaje cu battery discharge .

Modele mai noi de head-unit booteaza si in 30 de secunde. Totusi e un system de operare intreg de incarcat acolo , pe un hardware relativ slab - poate nu atat procesorul cat viteza emmc-ului.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nici nu stiu daca as pune pe masini de la e60 in sus. Deja e aiurea sa ai CCC-ul pe un canal (la e60) si android pe altul. Ele ruleaza in paralel.

Stiu ca e plin youtube-ul de oameni care au pus pe e60 si e90, dar nu mi se pare ok. Pt e38/e39/e46 s-a facut aplicatie in android care inglobeaza toate functiile masinii, de la BC la webasto, la PDC.

 

De la CiC in sus.. nici nu stiu daca are rost sa te mai gandesti la android.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O informatie peste care am dat acum. Multa lume se plange ca sunetul din unitatile Android e infundat, nu suna bine . Cineva a deconectat mufa portului auxiliar din cotiera si suntetul s-a imbunatatit dramatic .

Vedeti aici :

https://www.dropbox.com/s/bqe0q0ekxtpqbxy/20191004_111843.mp4?dl=0

Solutia a venit intr-un topic de discutii despre unitatile cu Android 9, dar cred ca ar functiona la toate.

Edited by seaman
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

O informatie peste care am dat acum. Multa lume se plange ca sunetul din unitatile Android e infundat, nu suna bine . Cineva a deconectat mufa portului auxiliar din cotiera si suntetul s-a imbunatatit dramatic .

Vedeti aici :

https://www.dropbox.com/s/bqe0q0ekxtpqbxy/20191004_111843.mp4?dl=0

Solutia a venit intr-un topic de discutii despre unitatile cu Android 9, dar cred ca ar functiona la toate.

 

Tot in acest topic, cu cateva pagini bune in urma, am scris in cateva randuri ca pe acel cablu de auxiliar exista un condensator si o rezistenta; din cauza lor calitatea audio scade. Sunt puse pe cablaj, ca sa protejeze intrarea de clicks & pops atunci cand bagi/scoti mufa.

Link to comment
Share on other sites

Da, cred ca multi stiam asta , dar aici e vorba de o solutie, care la prima vedere nu ar trebui sa influenteze calitatea audio . Deci portul aux din cotiera nu e folosit si totusi trebuie sa scoti mufa de conectare.

La fel, am mentionat odata o problema care nu are logica - calitatea audio prin USB-ul unitatii android era mult sub calitatea audio a fisierelor copiate in memoria interna sau de pe internet . Nu ar trebuie sa se intampla si totusi asa era la unitatea mea cu 4.4 .

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4.4 ramane, se face upgrade doar la interfata. Softul ti-l trimite vanzatorul. Il apelezi si iti trimite pe mail link dropbox cu noul soft si instructiuni. Practic, il copiezi pe microSD apoi navigatia il detecteaza si isi face singura update. Apoi in setari, selectezi interfata... NBT, EVO id5, Id6 etc.

 

 

 

 

Salut ! In caz ca nu mai gasesc vanzatorul, cum pot sa fac rost de update ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

O informatie peste care am dat acum. Multa lume se plange ca sunetul din unitatile Android e infundat, nu suna bine . Cineva a deconectat mufa portului auxiliar din cotiera si suntetul s-a imbunatatit dramatic .

Vedeti aici :

https://www.dropbox.com/s/bqe0q0ekxtpqbxy/20191004_111843.mp4?dl=0

Solutia a venit intr-un topic de discutii despre unitatile cu Android 9, dar cred ca ar functiona la toate.

Poti sa mai ĂŽnnoiește link-ul?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.