Jump to content

Difuzoare Logic 7 de E60/E65 in F10


Recommended Posts

- Standard are 4 canale, 6 difuzoare: 4 difuzoare medii 100mm, 2 subwoofere 160mm, fara amplificator. (poate fi identificat usor, este prezent cand masina nu are tweetere).

Puterea variaza in functie de HU. Poate fi 4x15 (radio), 4x25 (M-ASK), 4x40 (CCC).

 

- Hi-Fi are 4 canale, 10 difuzoare: 4 difuzoare medii 100mm, 4/2 tweetere 25mm, 2 subwoofere 217mm, cu amplificator.

Puterea este de 2x 40W (subwoofere) + 4x 25W. (2 ohmi toate)

 

- Harman Kardon Logic 7 are 9 canale, 13 difuzoare: 7 difuzoare medii 100mm, 4 tweetere 25mm, 2 subwoofere 217mm, cu amplificator cu DSP - Logic7.

Puterea este de 2x 70W (subwoofere) + 7x 40W. (4 ohmi subwoofere, 2 ohmi restul)

 

- Individual are 9 canale, 13 difuzoare: 7 difuzoare medii 100mm, 4 tweetere 25mm, 2 subwoofere 217mm, cu amplificator cu DSP - Dirac.

 

Nu stiu nimic legat de dimensiuni/forma

Edited by hateganradu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Radu . Deja mi-ai dat ceva info despre diametru . Prinderea pare sa fie in 3 puncte la toate difuzoarele.Mai ramane de studiat problema cu grosimea - inteleg ca cutiile de rezonanta la F10 hifi au adancimea de 50-55mm . O problema ar fi daca difuzoarele de L7 E60/E65 incap in cutiile de rezonanta de la F10 , ele avand si magnetul mult mai mare.

Cealalta problema e impedanta.

Ai cumva informatia de mai sus si pt Logic 7 de E60 si E65 ?

 

Multumesc

 

@ msg - midbass insemnand difuzoarele de medii ? Deci la F10 sunt 2 ohmi , iar la seria E sunt 4 ohmi ? Nu suna bine !!!

 

 

Sunt putin confuz - informatia ta Radu , se refera la seria F sau E ?

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

Am aflat cateva lucruri :

 

Difuzoarele de medii pe F10 HIFI sunt 4 ohmi - membrane de hartie

Difuzoarele de medii pe E60 L7 sunt tot 4 ohmi - membrane de aluminiu

La ambele tweteer-ele sunt tot de 4 ohmi si legate in paralel cu mediile - rezulta 2 ohmi pe canal .

 

Deci in principiu , difuzoarele de L7 pot inlocui difuzoarele mai proaste de HIFI , daca spatiul sau prinderile permit . Ramane de vazut cat duce amplificatorul HIFI pt a sustine difurile de L7.

 

O chestie curioasa sunt subwooferele - la HIFI ele au 2 ohmi , iar la L7 au 8 ohmi . Deci nu sunt compatibile.

Link to comment
Share on other sites

Am aflat cateva lucruri :

 

Difuzoarele de medii pe F10 HIFI sunt 4 ohmi - membrane de hartie

Difuzoarele de medii pe E60 L7 sunt tot 4 ohmi - membrane de aluminiu

La ambele tweteer-ele sunt tot de 4 ohmi si legate in paralel cu mediile - rezulta 2 ohmi pe canal .

 

Deci in principiu , difuzoarele de L7 pot inlocui difuzoarele mai proaste de HIFI , daca spatiul sau prinderile permit . Ramane de vazut cat duce amplificatorul HIFI pt a sustine difurile de L7.

 

O chestie curioasa sunt subwooferele - la HIFI ele au 2 ohmi , iar la L7 au 8 ohmi . Deci nu sunt compatibile.

 

Tweeterele au si un condensator legat pe acolo astfel incat nu afecteaza impedanta, ramane tot 4 ohm pe canal. Poate se pricepe cineva mai bine sa explice.

Subwooferele de L7 de Ex au 4 ohm, cele de Fx nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

Mersi mgs .Am sapat destul de mult ca sa aflu cum stau lucrurile . Majoritatea sunt de parere ca difuzoarele de medii de L7 au 2 ohmi, dar cativa sustin totusi ca au 4 ohmi .

 

" The units are in fact 4ohm not 2ohm and they are in parrallel with a small capacitor on the tweeter for a 6db cut off ".

 

Vreau sa schimb difuzoarele de medii deocamdata la sistemul meu HIFI, pt un sunet mai clar . Problema ar fi ca, dupa cum inteleg, montarea unor difuzoare de 2 ohmi in locul celor originale de 4 ohmi, ar putea duce la arderea amplificatorului . Sa ma corecteze cineva daca gresesc .

Pt moment am comandat doua difuzoare de medii de L7 pe care o sa le montez in usile din fata sa vad ce iese .

Imi lipseste mult sistemul L7 pe care l-am avut in E60 , acum ca trebuie sa ma descurc cu HIFI doar in F10 . Parca am un gol in spatele scaunului, iar la fadder pe mijloc sunetul spate nu se aude aproape de loc.

 

La subwoofere nu o sa umblu deocamdata.

Link to comment
Share on other sites

Am mai gasit ceva interesant.

Se pare ca amplificatorul HIFI OEM ar putea "furniza" inca doua canale , deci s-ar putea aduga difuzoare in usile din spate. Exista niste pini liberi in mufa .

http://www.intalnirea BMW-urilor.com/forums/showthread.php?p=12411730#post12411730

 

Are cineva un pinout pt iesirile amplifului HIFI ?

Link to comment
Share on other sites

De fapt este vorba de un singur canal care nu este folosit in amplificatorul HIFI :

 

"The hi-fi amplifier is an 8-channel amplifier with digital equalising. Only 7 of the 8 channels are used.

The audio signals are transferred from the headunit to the hi-fi amplifier in analogue form. The internal digital equalising adjusts the audio signals to the particular vehicle by means of coding. Equalising is not offered via iDrive. The adjusted and amplified audio signals are distributed to the speakers via 7 audio channels."

 

Asta inseamana ca se poate folosi canalul disponibil - de vazut ce iese din el. Ar putea fi un semnal similar difuzorului centru din bord , iar pozitionat in plafon, ar putea "umple" spatiul din spate - e doar o idee.

 

In alta ordine de idei, se spune ca egalizarea sunetului in amplificator se realizeaza prin coding - normal, pt ca HIFI nu are egalizator in iDrive.

Are cineva idee ce trebuie codat ? Nu cred ca este vorba de tipul amplif-ului in HU-NBT - am incercat asta si nu am vazut o schimbare a sunetului ci doar gong-ul si pdc-ul sunau foarte tare.

Link to comment
Share on other sites

The internal digital equalising adjusts the audio signals to the particular vehicle by means of coding. Equalising is not offered via iDrive. The adjusted and amplified audio signals are distributed to the speakers via 7 audio channels."

 

Asta inseamana ca se poate folosi canalul disponibil - de vazut ce iese din el. Ar putea fi un semnal similar difuzorului centru din bord , iar pozitionat in plafon, ar putea "umple" spatiul din spate - e doar o idee.

 

In alta ordine de idei, se spune ca egalizarea sunetului in amplificator se realizeaza prin coding - normal, pt ca HIFI nu are egalizator in iDrive.

Are cineva idee ce trebuie codat ?

Traducerea un pic mai buna pentru intelesul nostru ar fi:

Egalizare interna digitala este facuta pe specificul fiecarei masini (model bmw) si se face prin codare care nu este accesibila in iDrive (implicit ca setari de egalizare a semnalului..)

 

Reglajul si amplificarea este data spre difuzoare de/prin 7 canale.

 

Deci practic (doar) amplificatorul atasat "stie" cum sa amplifice pe 7 canale semnalul analog primit (codat pe specificul masinii) de la HU.

 

...Si preocuparea mea ar fi daca HU se poate coda (cum, cu (virgula) ce) pentru a produce un semnal "flat"!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Intelegerea mea este ca egalizarea se produce in amplificator nu in HU. Amplificatorul asta HIFI de la F10(probabil si alte modele mai noi) are DSP in el. Desigur ca nu acelasi DSP ca in cazuL L7.

Acest DSP este programabil adica codabil .

Amplificatorul HIFI nu are nici conexiune pe fibra si nici Can bus(cu exceptia catorva de prin 2010). Deci cred ca nu poate fi nici codat nici controlat vreun paramentru de egalizare,prin intermediul masinii. Doar la producator.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Sa nu mai deschid alt topic as vrea sa intreb daca sunt compatibile difuzoarele de Logic 7 de pe seria E pentru a inlocui difuzoarele HK de pe un F10.

Sunetul este destul de ok pe HK dar am observat ca magnetul la Logic 7 este mai mare decat la HK pe F10. Ma gandesc sa le schimb tocmai pentru a avea mai multa putere/claritate.

Ar fi ok "upgrade-ul"?

Link to comment
Share on other sites

boxele din usi de la E60 au distanta dintre prinderi mai mica, se potrivesc doar in locul boxei de centru sau al celor din polita spate.

 

mai degraba cauti pe ebay boxe Individual de pe E90/91/92, sunt o clasa peste HK si se potrivesc pe F10

Link to comment
Share on other sites

boxele din usi de la E60 au distanta dintre prinderi mai mica, se potrivesc doar in locul boxei de centru sau al celor din polita spate.

 

mai degraba cauti pe ebay boxe Individual de pe E90/91/92, sunt o clasa peste HK si se potrivesc pe F10

 

Asta as vrea sa fac. M-am gandit ca magnetul mai mare inseamna ceva mai multa putere.

Am vazut intr-un topic al tau ca ai un instrument cu care echilibrezi sunetul in incinta. Ma poti ajuta cu asta cand ai timp dupa sarbatori? Dau si eu o bere.

 

Inca ceva. Pentru difuzoarele in sine exista vre-o diferenta de la Logic 7 Individual si Logic 7 simplu? Sau diferenta o face doar aplificatorul?

Link to comment
Share on other sites

Asta as vrea sa fac. M-am gandit ca magnetul mai mare inseamna ceva mai multa putere.

Am vazut intr-un topic al tau ca ai un instrument cu care echilibrezi sunetul in incinta. Ma poti ajuta cu asta cand ai timp dupa sarbatori? Dau si eu o bere.

 

Inca ceva. Pentru difuzoarele in sine exista vre-o diferenta de la Logic 7 Individual si Logic 7 simplu? Sau diferenta o face doar aplificatorul?

 

Te ajut cu placere; rezultatul e cu atat mai bun cu cat ai mai multe posibilitati de reglare la amplificator; la HK poti ajusta doar din egalizator, parca 10 benzi.

 

 

Exista diferenta intre difuzoarele Logic 7 (paper cone, negru la F, argintii la E, max in jur de 60w) si cele de Individual (galbene, composite cone, max in jur de 100w).

Link to comment
Share on other sites

Ar fi o idee mai buna sa schimb si amplificatorul? Ce diferente sunt intre cel de L7 si HK?

 

L7 si HK e acelasi lucru . Poate te induce in eroare comparatia intre difuzoarele de E60 si cele de F10 - ambele L7 sau HK . Da, cele de E60 au un magnet conventional, mai mare , cele de F10 sunt cu Neodymium , magnet mai mic.

Ce system audio ai acum ? Daca ai HK , poti sa faci upgrade doar la individual - cred ca e enorm de scump, amplif plus difuzoare. Ce problema au difuzoarele tale ? Distorsioneaza la volum, de vrei unele mai puternice ?

Eu am doar HIFI , pe care l-am codat in HK si plusul de putere din amplif e enorm . Si difuzoarele de HIFI se comporta destul de bine - acelasi tip cu neodymium.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.