Jump to content

Recommended Posts

Acu 3 zile imi sare un bolovan in parbriz si il face tandari intre Lugoj si Caransebes...bun,ma pun sa sun la reprezentanta bmw Banat Car unde imi fac reviziile,cer cu un reprezentant service la care ii comunic ce doresc pe baza Vin-ului iar el imi spune...oricum e peste 1000 euro fara a se sinchisi sa se si uite cat costa real parbrizul si sa imi dea o suma concreta.A doua zi pun un prieten care isi cumpara masinile de la Group West Premium Oradea (sper sa nu ma insel cu denumirea dar e reprezentanta Bmw Oradea) sa sune la Oradea si imi spune ca,parbrizul il pot cumpara la pretul de 1780 lei plus chederul superior cu 115lei cu montaj si tva inclus.Fara discount mai imi spune ca ar fi 2600lei la pret de lista.Cand mai am drum la Banat Car am sa cer o discutie cu directorul de acolo...oricum imi pare rau ca nu am inregistrat discutia si nu am retinut numele individului care se ocupa de vanzari. Edited by tzucul
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Acu 3 zile imi sare un bolovan in parbriz si il face tandari intre Lugoj si Caransebes...bun,ma pun sa sun la reprezentanta bmw Banat Car unde imi fac reviziile,cer cu un reprezentant service la care ii comunic ce doresc pe baza Vin-ului iar el imi spune...oricum e peste 1000 euro fara a se sinchisi sa se si uite cat costa real parbrizul si sa imi dea o suma concreta.A doua zi pun un prieten care isi cumpara masinile de la Group West Premium Oradea (sper sa nu ma insel cu denumirea dar e reprezentanta Bmw Oradea) sa sune la Oradea si imi spune ca,parbrizul il pot cumpara la pretul de 1780 lei plus chederul superior cu 115lei cu montaj si tva inclus.Fara discount mai imi spune ca ar fi 2600lei la pret de lista.Cand mai am drum la Banat Car am sa cer o discutie cu directorul de acolo...oricum imi pare rau ca nu am inregistrat discutia si nu am retinut numele individului care se ocupa de vanzari.

 

Uite acum am sa trimit acest mesaj la directorul de la Automobile Bavaria Timisoara. (nu mai exista Banat Car separat) si vom vedea ce spune. Daca aveti asa probleme, sunt convins ca le vom rezolva, daca suntem politicosi si decisi. Daca ne apucam DOAR sa aruncam cu materii urat mirositoare cred ca e si vina noastra si nu cred ca e o solutie. Orice padure are uscaturi, dar dupa discutiile avute recent cu managementul Automobile Bavaria, sunt ferm hotarati sa rezolve situatiile de acest gen cu orice pret.

 

Pacat ca nu ai retinut numele. Era foarte important.

Link to comment
Share on other sites

Am sunat marti pe la ora 14 la receptie de unde am fost redirectionat catre un consultant...si mie imi pare rau ca nu am retinut numele.Una peste alta sunt convins ca individul ori lucreaza impotriva angajatorului ori chiar e un nesimtit puturos care nu are ce cauta acolo.Mentionez ca am facut peste 10 revizii la ei la diferite bmw-uri pe care le-am avut si tot timpul am fost multumit.

...stiu ca trebuia in scris dar eram la volan si aveam de condus ceva km in ziua respectiva.

 

chiar nu era o problema sa platesc 2000-2500lei pe el dar din cauza ca parbrizul era spart destul de tare am fost fortat sa ma grabesc cu schimbatul asa ca am ajuns la pilkington unde am platit 1280lei.Raspunsul vis a vis de pretul reprezentantei din Oradea l-am primit dupa ce achitasem avansul la pilkington pentru a-l aduce de la Bucuresti.

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Grup west nu cred ca fac parte din reteaua autobavaria si preturile la ei sunt mult mai ok, stiu ca am intrebat odata in oradea de un kit de ambreiaj pt e90, pretul era acceptabil insa piesa venea dupa vreo saptamana doar, eu nu aveam timp sa astep

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Domnul Sorin (daca mai este dansul) va rezolva situatia cum trebuie :) insa poti suna din nou la receptie si i dai detalii ca vrei sa vorbesti cu persoana respectiva cu care ai discutat despre parbriz si o sa-ti gaseasca, spui ca ti-a placut cu cine ai discutat si ai vrea sa dai comanda, daca e lasi numarul sa te sune, asta in cazul in care vrei sa aflii neaparat cu cine ai discutat despre parbriz.

Insa de foarte multe ori suna clientii pentru niste informatii, sunt nesimtiti si daca i ajuti cu tot ce poti si nu le convine ceva, esti vai de capul tau si te vorbesc de rau pe unde apuca.

 

In principiu nu e obligat si nu are voie sa-ti spuna sume la telefon si etc, trebuie sa faca un deviz (cand se elibereaza, nu atunci cum vor toti) si sa-ti trimita pe un mail, nu are voie nici sa-ti de-a o suma random din capul lui, trebuie sa sa-ti de-a pe foaie pana la ultima virgula pretul.Trebuia sa-ti spuna sa lasi un mail sau daca e dragut un numar de telefon si te suna el cu pretul exact de piesa+ manopera sau sa-ti zica pana la finalul convorbirii exact pretul din program, de multe ori oamenii insista sa le dai un pret despre orice asa rapid verbal, daca le dai un pret si nu este cel corect, la fel nu le convine si poate isi arunca si o reclamatie, iar daca respecti regula si anume le spui sa astepte ca-i suni tu sau sa le dai pe mail, iarasi te trezesti cu reclamatie ca nu ai vrut sa-i servesti. Nu stiu ce a fost intre tine si respectivul, dar sa stii ca se intampla asta de foate multe ori, "pai cum adica nu poti sa-mi spui la telefon?lasati-ma dreacu in pace"

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Grup west nu cred ca fac parte din reteaua autobavaria si preturile la ei sunt mult mai ok, stiu ca am intrebat odata in oradea de un kit de ambreiaj pt e90, pretul era acceptabil insa piesa venea dupa vreo saptamana doar, eu nu aveam timp sa astep

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Group West nu face parte din reteaua Automobile Bavaria si preturile nu sunt mai mari sau mai mici. Din cunostintele mele, sunt la fel.

 

Domnul Sorin (daca mai este dansul) va rezolva situatia cum trebuie :) insa poti suna din nou la receptie si i dai detalii ca vrei sa vorbesti cu persoana respectiva cu care ai discutat despre parbriz si o sa-ti gaseasca, spui ca ti-a placut cu cine ai discutat si ai vrea sa dai comanda, daca e lasi numarul sa te sune, asta in cazul in care vrei sa aflii neaparat cu cine ai discutat despre parbriz.

Insa de foarte multe ori suna clientii pentru niste informatii, sunt nesimtiti si daca i ajuti cu tot ce poti si nu le convine ceva, esti vai de capul tau si te vorbesc de rau pe unde apuca.

 

In principiu nu e obligat si nu are voie sa-ti spuna sume la telefon si etc, trebuie sa faca un deviz (cand se elibereaza, nu atunci cum vor toti) si sa-ti trimita pe un mail, nu are nici sa-ti de-a o suma random din capul lui, trebuie sa sa-ti de-a pe foaie pana la ultima virgula pretul.

 

 

Corect ai perfecta dreptate. Cat despre Sorin, eu nu am auzit pe nimeni cu numele asta in managementul de acolo, probabil nu ii cunosc pe toti.

 

Acu 3 zile imi sare un bolovan in parbriz si il face tandari intre Lugoj si Caransebes...bun,ma pun sa sun la reprezentanta bmw Banat Car unde imi fac reviziile,cer cu un reprezentant service la care ii comunic ce doresc pe baza Vin-ului iar el imi spune...oricum e peste 1000 euro fara a se sinchisi sa se si uite cat costa real parbrizul si sa imi dea o suma concreta.A doua zi pun un prieten care isi cumpara masinile de la Group West Premium Oradea (sper sa nu ma insel cu denumirea dar e reprezentanta Bmw Oradea) sa sune la Oradea si imi spune ca,parbrizul il pot cumpara la pretul de 1780 lei plus chederul superior cu 115lei cu montaj si tva inclus.Fara discount mai imi spune ca ar fi 2600lei la pret de lista.Cand mai am drum la Banat Car am sa cer o discutie cu directorul de acolo...oricum imi pare rau ca nu am inregistrat discutia si nu am retinut numele individului care se ocupa de vanzari.

 

Am vorbit cu cei de la Timisoara. Vor comunica la Bucuresti si vedem ce va iesi. Eu am o intalnire in curand cu managementul de la Automobile Bavaria Group si voi ridica problemele de acest gen si prin acest exemplu.

 

Te tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

chiar nu era o problema sa platesc 2000-2500lei pe el dar din cauza ca parbrizul era spart destul de tare am fost fortat sa ma grabesc cu schimbatul asa ca am ajuns la pilkington unde am platit 1280lei.

 

Zilele trecute am dat peste o oferta de parbriz nou pe net la 450 lei - nu mai stiu firma , era pe la Pitesti sau cam asa ceva . Am ramas surprins de pret.

Link to comment
Share on other sites

Da seaman, nu ai idee ce piata neagra exista pe parbrize...o sa caut niste video si ceva informatii cu diferente intre parbrizele aftermarket si de calitate, trebuie sa fie o diferenta destul de mare. Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Zilele trecute am dat peste o oferta de parbriz nou pe net la 450 lei - nu mai stiu firma , era pe la Pitesti sau cam asa ceva . Am ramas surprins de pret.

 

Depinde ce fel de dotari are masina, sunt coduri diferite de parbriz pentru HUD, Climate Comfort, Driving Assistant, Road Sign Recognition, ACC etc.

 

Dar nah, merge si parbriz la 450 RON cum merge si o folie de plastic pana la urma.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu prea cred ca a luat parbriz cu hud la 1250 , nici vreun altul mai special. A luat un parbriz normal , cel mai ieftin gasit.

Cel pe care l-am vazut avea si protectia solara . O fi fost de plastic , daca vrei tu , ca prea iti place sa bagi inverse .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acu 3 zile imi sare un bolovan in parbriz si il face tandari intre Lugoj si Caransebes...bun,ma pun sa sun la reprezentanta bmw Banat Car unde imi fac reviziile,cer cu un reprezentant service la care ii comunic ce doresc pe baza Vin-ului iar el imi spune...oricum e peste 1000 euro fara a se sinchisi sa se si uite cat costa real parbrizul si sa imi dea o suma concreta.A doua zi pun un prieten care isi cumpara masinile de la Group West Premium Oradea (sper sa nu ma insel cu denumirea dar e reprezentanta Bmw Oradea) sa sune la Oradea si imi spune ca,parbrizul il pot cumpara la pretul de 1780 lei plus chederul superior cu 115lei cu montaj si tva inclus.Fara discount mai imi spune ca ar fi 2600lei la pret de lista.Cand mai am drum la Banat Car am sa cer o discutie cu directorul de acolo...oricum imi pare rau ca nu am inregistrat discutia si nu am retinut numele individului care se ocupa de vanzari.

 

https://bmw-timisoara.ro/echipa/

 

Nu suna cunoscut nici unul din numele de aici?

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu mai retin numele,eram si destul de nervos sau mai bine zis socat (practic bolovanul a venit direct in raza mea vizuala si m-a improscat cu sticla).Masina mea are si hud si camere si ce mai are pe acolo deci de acolo si pretul mai mare.Pe parbrizul original scrie si pilkington asa ca am luat decizia de a cauta si la ei.
Link to comment
Share on other sites

Aia se ocupa de mecanica.

 

El a vorbit la piese...

 

Mai zici ca lucrezi in service, probabil magazioner ingropat printre facturi...

 

 

Consilierul de pe mecanica in multe reprezentante se ocupa si de piese, in cazul Dacia-Renault consilierul service isi cauta singur piesele in program, el le scoate din program, el le comanda la magazie, mult mai multa munca, mult mai multa responsabilitate, la reprezentante mai cunoscute exista un om pe piese care identifica piesele si le comanda, eu sunt consilier caroserie sau tinichigerie, am fost consilier mecanica in primul an, deci stiu sa fac ambele lucruri, altfel nu m-as baga in toate aceste discutii, cum o faci tu.

 

Ti-am mai spus sa iti vezi de treaba ta si sa nu mai ma ataci, vad ca in continuare te legi de persoana mea fara sa te bag in seama.

O sa vad cat timp mai trebuie sa te evit pana sa se ia niste masuri reale, ca vad ca nu se poate cu tine.

 

O zi buna, s-a bagat omul in topic, trebuie sa-l evit, o zi buna!

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aia se ocupa de mecanica.

 

El a vorbit la piese...

 

Mai zici ca lucrezi in service, probabil magazioner ingropat printre facturi...

Cataline, e a Nșpea mia oara cand faci un flame constant la adresa unor membri ai forumului... nu stiu ce aveti de impartit, si nici nu ma intereseaza... si, desi ai mai fost avertizat, tu continui sa incalci in mod constant regulile acestui forum.

 

Ai 3 luni suspend pt flame, jigniri, aroganta, incalcari repetate ale forumului, recidiva in pofida avertismentelor primite (si daca mai caut, mai gasesc cateva)

 

Poate, pana la toamna, ti se mai lasa pantofii...

Link to comment
Share on other sites

Deci pretul de lista dupa seria mea de sasiu la bmw e undeva la 2600lei de unde se poate face discount.Pana la peste 1000 euro sunt multi bani....Am plecat 9000 km prin europa in aprilie si am zis sa iau un litru de ulei cu mine desi nu am completat niciodata,pretul 170lei cea ce mi se pare exagerat.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.