Jump to content

BMW e38 728i gaz


Asmodeus

Recommended Posts

Salutare. Am nevoie de niste ajutor din partea voastra... de curand am gasit aceasta masina pe olx: https://www.olx.ro/oferta/bmw-728i-e38-gpl-omologat-accept-variante-IDaJZLz.html#4cc9101280;promoted. Si as fi interesat ce pareri aveti despre gaz la un asemenea motor, ce se poate intampla ( negativ ), ii dauneaza prea mult ? Si in ce sens...

 

PS: Va rog doar persoanele cu intentii bune sa comenteze si care au habar despre ceea ce zic ( experienta proprie daca se poate ), nu ce au auzit de la altul care si ala a auzit de la altul. Persoanele care vin cu comentariul "daca nu ai bani de lux, vezi-ti de viata", sa se abtina va rog, daca pot salva un banut ( mai ales in zilele noastre cand benzina e 5.8 lei, iar gazul e 2.6 ), de ce sa nu o fac, pentru o mai buna viitoare mentenanta a masinii ? Va multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Gazul NU dauneaza la motor. Cine spune asa ceva ori a avut motorul varza dinainte, ori ii place sa faca discutii.

 

Oricum o sa vezi ca o sa apara carcotasi destui. Din pacate asta e mentalitatea la noi. In Germania e plin de gpl si CNG. Mercedes E clase are din fabrica instalatie CNG.

 

Ce instalatie de gaz are masina? Conteaza si aspectul asta. Daca are instalatie PRINS VSI, l-ai prins pe dumnezeu de picior. :rolleyes: E cea mai buna instalatie pe gaz.

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca e mega lesinata (nu din cauza gpl). Nu cauti una manuala?

 

Ce instalatie de gaz are masina? Conteaza si aspectul asta. Daca are instalatie PRINS VSI, l-ai prins pe dumnezeu de picior. :rolleyes: E cea mai buna instalatie pe gaz.

 

Care e diferenta intre prins, tomasetto, zenit etc?

Link to comment
Share on other sites

Gazul NU dauneaza la motor. Cine spune asa ceva ori a avut motorul varza dinainte, ori ii place sa faca discutii.

 

Oricum o sa vezi ca o sa apara carcotasi destui. Din pacate asta e mentalitatea la noi. In Germania e plin de gpl si CNG. Mercedes E clase are din fabrica instalatie CNG.

 

Ce instalatie de gaz are masina? Conteaza si aspectul asta. Daca are instalatie PRINS VSI, l-ai prins pe dumnezeu de picior. :rolleyes: E cea mai buna instalatie pe gaz.

 

Multumesc frumos de idei. Nu stiu, nu am luat legatura cu el, mai intai sa vad care e faza cu acest tip de motor pe gaz.

 

 

Merge pe gaz.

Am eu pe e39 de 20k km pe acelas tip de motor fara probleme.Consum mixt de 5% calculat la suma cheltuita pe gaz vs benzina.

Nu ai intampinat nicio problema la motor / nu trage mai din greu fata de cum era pe benzina? Nu am un etalon stabilit al performantei unui motor, dar am avut un E46 318d 116cp touring si pot sa zic ca masina asta nu stie ce e ala deal... la o caroserie de 1.555kg sa ai 116cp si motor de 1951cc, imi da sperante mari asupra puterii unui motor din asta de 2.8 pe gaz.

 

Eu cred ca e mega lesinata (nu din cauza gpl). Nu cauti una manuala?

 

 

 

Care e diferenta intre prins, tomasetto, zenit etc?

 

De ce spui ca este lesinata?

Link to comment
Share on other sites

Eu am 523i si se misca acceptabil.

Nu este o masina puternica dar isi face treaba Instalatia este noua pusa pe masina ;fara probleme in acesti 20k km.

Trage mai slab pe gaz cu 10-15%,este si normal gazul avand cifra octanica mai mica decat benzina.

Nici 728i nu-i o masina super rapida datorita greutatii.Nu se poate compara cu 318i din nici un punct de vedere(este peste 318i din toate aspectele).

Totusi are si E38 problemele lui,ei zic sa te documentezi inainte de achizitie.Instalatia pe gaz nu ar trebui sa fie prima ta ingrijorare fata de E38.

Edited by calinbmw2000
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca e mega lesinata (nu din cauza gpl). Nu cauti una manuala?

 

 

Nu are ce face cu 192 de cai in oras.

zf, steptronic, 5 viteze, este suficient pentru o masina din generatia respectiva. Rezistenta, binenteles incomparabila la performante cu cele de generatie noua!

 

P.S.

- Raportat strict la cost/km (Consumul de carburant) si ce ofera masina e o alegere ok.

- La asemenea vechime ... cu siguranta vor apare si nevoi de reparatii/inlocuire a anumitor ansamble/piese.

Link to comment
Share on other sites

Eu am 523i si se misca acceptabil.

Nu este o masina puternica dar isi face treaba Instalatia este noua pusa pe masina ;fara probleme in acesti 20k km.

Trage mai slab pe gaz cu 10-15%,este si normal gazul avand cifra octanica mai mica decat benzina.

Nici 728i nu-i o masina super rapida datorita greutatii.Nu se poate compara cu 318i din nici un punct de vedere(este peste 318i din toate aspectele).

Totusi are si E38 problemele lui,ei zic sa te documentezi inainte de achizitie.Instalatia pe gaz nu ar trebui sa fie prima ta ingrijorare fata de E38.

 

La ce te referi prin a ma documenta, ce este indicat a schimba prima data la un astfel de model ?

 

Alte pareri din partea altor utilizatori, va rog?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca e mega lesinata (nu din cauza gpl). Nu cauti una manuala?

 

 

 

Care e diferenta intre prins, tomasetto, zenit etc?

 

Prins e cea mai buna, este stabila in timp, injectoare bune, etc.etc. Trage la fel ca pe benzina. Plus ca PRINS are instalatie de ungere a supapelor. :thumbsup:

 

Tomaseto este ok. dar se tot decalibreaza harta si trebuie sa o calibrezi mereu. Plus ca ai pierdere de putere pe gaz.

 

Zenit Pro, e ok dar tot cam aceeasi ptobleme ca si la Tomaseto.

 

Daca nu are PRINS, cea mai buna dupa prins, este BRC plug&drive. Si aici se poate regla sa traga la fel ca pe benzina.

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

La motorul respectiv (M52B28 sau TUB28 care o fi el)sigur o sa simti diferenta de putere de la gaz vs benzina indiferent ce instalatie ai pune.Si asta este valabil pt toate motorizariile din acea generatie.Pur si simplu computerul si felul in care este contruit motorul nu poate compensa pt puterea calorica mai slaba a gazului.

Daca vb de motoare generatie noua treaba sta diferit "just my 2 cents".

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ceva nu`mi place la anunt (sau la vanzator, nu stiu, nu-mi place cum e scris).

du-o la o verificare, pune mare accent pe tinichigerie si vezi la interior sa functioneze tot. verifica starea articulatiilor. daca astea sunt ok, restu' se repara/se inlocuieste si nu e groaznic de costisitor.

 

pare misto masina, dar trebuie urgent alte jante si shadowline :)

sub 300Nm pt ditai barca e cam putin, da' fiind si automata accentu' se va muta si mai mult pe zona de confort, deci e ok.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu ai ambreiaj, folosesti doar pedala de frana si acceleratie "easy".

Pana la urma te-ai decis, o cumperi sau ?

 

 

Eu spun sa te documentezi cu privire la instalatiile de gpl. Nu cunosti multe amanunte, dar vad ca sustii ceva ce nu esti sigur.

 

Iti dau un singur exemplu. BRC plug&drive, poti sa o reglezi sa traga la fel de bine ca pe benzina. :thumbsup: Eu vorbesc de alta clasa de instalatii.

 

Ceea ce vorbesti tu cu pierdere de 10-15%, este real, dar asta se intampla la instalatii gen tomaseto, zenit pro, etc.

 

Majoritatea instalatiilor de gaz merg prost, doarece meseriasii NU stiu sa o regleze profesional, adica reglare cu laptop-ul in mers, sarcina, deal, vale, un asemenea reglaj dureaza cel putin 1-2 ore si nu stiu multi sa faca asa ceva. :thumbsup:

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Pai nu ai ambreiaj, folosesti doar pedala de frana si acceleratie "easy".

Pana la urma te-ai decis, o cumperi sau ?

 

Aia de pe olx nu cred, dar am gasit una in Germania care imi prezinta mai multa incredere ( ma rog, poate e doar o amagire faptul ca e din Germania, dar macar imi incerc sansa ).

Stiu ca nu are ambreiaj, dar am vazut mai multe discutii de ex: daca stai la semafor, unu zice ca e bine s-o dai din D in N, altii zic ca e bine sa ramai in D cu piciorul pe frana, ca daca tot faci manevre din astea multe, se strica cutia. La asta ma refer, as cam vrea sa stiu principiile de utilizare cat mai corecta din partea unor oameni care stiu mai multe... si bine.

 

Ii e lene!

Nu imi e lene, nu stiu sa folosesc functia "Search", asa ca am luat toate cele 23 de pagini cu topic-uri de Seria 7. Daca mai stii si alte zone unde m-as putea uita, ar fi de mare interes.

 

 

 

Ma gandesc ca dupa ce voi achizitiona un astfel de model ( indiferent daca va fi de aici sau nu ), vreau sa fac o prezentare la "Masina mea", ca sa ma indrumati cat mai bine ( Nu imi e rusine sa cer ajutor si informatii, sunt deschis mereu sfaturilor ) si sa nu deschid nspe mii de topic-uri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.