Jump to content

Conectare extinsa pentru Smartphone pe F30 LCI


pedro_nr1

Recommended Posts

Buna !

 

Va rog sa ma ajute cineva sa inteleg pentru ce este acest soclu de conectare din poza alaturata si cum as putea conecta un aparat/smartphone acolo !

 

IMG_20180609_222343.jpg

 

 

IMG_20180609_222508.jpg

 

 

Pare sa fie ceva de genul acesta : http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=8C51-EUR-07-2015-F30N-BMW-320d&diagId=84_0887 , numai ca nu vad cele doua mufe din poza (1) !

 

Multumesc !

 

 

EDIT :

 

Am aceasta optiune de conectare pe ecranul masinii ( "Pas connecté ) !

 

poza.jpg

Edited by pedro_nr1
Link to comment
Share on other sites

Tu acolo trebuie sa-ti cumperi un adaptor care sa mearga la telefonul tau, pentru aia e acolo, e pregatit pentru telefon, asa am si eu la E60.

 

Multumesc frumos, stii un link de unde as putea cumpara ?

 

 

EDIT :

 

Ok, am vazut acum ceva de genul "Snap In Adapter", chestia e ca nu prea gasesc cu conectare "USB Type-C" .... mai toate au vechiul port "Micro USB" !

Edited by pedro_nr1
Link to comment
Share on other sites

@WIN60 poti sa-mi spui te rog ce facilitati in plus are aceasta conexiune fata de conectarea telefonului direct la priza USB prin cablu ?

 

Din cate am vazut, un utilizator a zis ca practic este aceeasi conexiune, si nu ar avea nici un avantaj , iar un alt utilizator s-a plans ca i s-a descarcat bateria utlizant smartphonul in Snap In Adapter !

 

As dori sa stiu impresia ta vizavi de acest "Snap In Adapter" inainte de al comanda , multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Exista mai multe tipuri de adaptoare pentru telefon:

Basic - doar incarcare (nu stiu exact daca mai e disponibil pt seria F)

Media - incarcare + muzica din tel

Connect - incarcare + muzica + aplicatii

Toate versiunile au conexiune pe antena exterioara a masinii, implicit maresc puterea de receptie a telefonului in reteaua gsm

Modelele mai noi au integrate ventilatoare pt racirea tel

Ai adaptoate dedicate pt anume model de tel sau universale

Pe langa adaptoarele pt tel ai si un hotspot wi-fi sau un adaptor cu incarcare wireless

Le gasesti aici

Le poti achizitiona din reprezentanta (800-1200 ron in functie de model) sau second olx, ebay, etc.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Snap in adapter de baza este pentru incarcarea telefonului, aia este functia lui de baza, deoarece la masina poti avea bluetooth prin care poti reda si muzica de pe telefon (depinde de ce masina este si ce optiuni are) insa ca sa dai niste bani doar pentru a pune telefonul in cotiera la incarcat nu mi se pare vreo chestie atata timp cat poti cumpara un cablu usb si sa-ti incarci telefonul.

 

Nu-ti recomand si mie mi se pare si putin inconfortbabil, sa te apuci sa deschizi cotiera cand vrei sa te uiti la telefon.

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Snap in adapter de baza este pentru incarcarea telefonului, aia este functia lui de baza, deoarece la masina poti avea bluetooth prin care poti reda si muzica de pe telefon (depinde de ce masina este si ce optiuni are) insa ca sa dai niste bani doar pentru a pune telefonul in cotiera la incarcat nu mi se pare vreo chestie atata timp cat poti cumpara un cablu usb si sa-ti incarci telefonul.

 

Nu-ti recomand si mie mi se pare si putin inconfortbabil, sa te apuci sa deschizi cotiera cand vrei sa te uiti la telefon.

 

 

Multumesc frumos !

 

Asa cum se vede din pozele din OP am BT si am conectat deja si telefonul via USB ... intra-devar apare doar folderul cu melodii, aplicatii/poze sau video nu pot fi redate. Pentru asta cred ca ar trebui unul mai special asa cum spune @Madutzu25 .

 

Prin conectarea telefonului la soclul USB, am observat ca acesta se si incarca ... deci Snap In Adapter pare cumva inutila .... cel putin unul simplu la 144E pe eBuy sau Amazon !

Edited by pedro_nr1
Link to comment
Share on other sites

Indiferent de adaptor pentru a folosi funcția de apelare telefonul trebuie conectat prin bluetooth

Tocmai am luat un snap in connect la 45 lire de pe ebay, deci poți găsi la preț ok

Strict pt muzica e mult mai util un ipod

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Indiferent de adaptor pentru a folosi funcția de apelare telefonul trebuie conectat prin bluetooth

Tocmai am luat un snap in connect la 45 lire de pe ebay, deci poți gĂŁsi la preț ok

Strict pt muzica e mult mai util un ipod

 

Multumesc, ... dar strict pentru muzica nu ar fi mai simplu un stick USB ? plus ca poti reda muzica din smartphone daca este conectat via USB !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salutare !

 

Mi-am zis sa adresez si eu o intrebare vazand pozele de mai sus ... la masina mea - F30 din 2013 ... nu-mi detecteaza deloc orice stick introduc in slotul usb.

 

Mentionez ca stick-ul usb cu muzica este in format NTFS/FAT32 .. NU este format exFAT (am inteles ca astea nu le detecteaza)

 

Cablul de aux merge, bluetooth cu telefonul merge, insa pur si simplu nu-mi detecteaza nici un usb.

 

Am verificat si sigurantele.

 

Urmeaza oricum sa ma duc curand la un test sa vada un electrician de ea insa mi-am spus ca poate ati mai intalnit si voi asa ceva si aveti vreo idee ! :)

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

salut

 

Personal daca as putea as scoate toata dracia ai aia de acolo ca sa-mi pot pune eu toate prostiile :)

Poți sĂŁ le scoți dar e lucru dracului.....te gândești bine cĂŁ ĂŽs șanse sĂŁ nu le mai pui veci la loc ĂŽntregi. Plus cĂŁ ĂŽți trebuie sa faci și o .....cum sa zic "tĂŁvițĂŁ" in locul adaptorului cĂŁ sa poți pune ceva acolo. O bucatĂŁ de plastic tĂŁiatĂŁ ĂŽn formĂŁ respectivĂŁ ca sĂŁ ĂŽți ĂŽntre bine acolo. Și o sĂŁ ĂŽți rĂŁmânĂŁ mufa care nu e deloc micĂŁ(asta daca vrei sa nu o tai,eu personal nu am taiat-o de frica sĂŁ ĂŽmi ia vreo eroare.Eu m-am chinuit ceva timp dar macar acuma am mai mult loc și eu am vĂŁzut chestia aia inutila pt mine.(Mașina e F31 din 2015)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poți sĂŁ le scoți dar e lucru dracului.....te gândești bine cĂŁ ĂŽs șanse sĂŁ nu le mai pui veci la loc ĂŽntregi. Plus cĂŁ ĂŽți trebuie sa faci și o .....cum sa zic "tĂŁvițĂŁ" in locul adaptorului cĂŁ sa poți pune ceva acolo. O bucatĂŁ de plastic tĂŁiatĂŁ ĂŽn formĂŁ respectivĂŁ ca sĂŁ ĂŽți ĂŽntre bine acolo. Și o sĂŁ ĂŽți rĂŁmânĂŁ mufa care nu e deloc micĂŁ(asta daca vrei sa nu o tai,eu personal nu am taiat-o de frica sĂŁ ĂŽmi ia vreo eroare.Eu m-am chinuit ceva timp dar macar acuma am mai mult loc și eu am vĂŁzut chestia aia inutila pt mine.(Mașina e F31 din 2015)

Am gasit ceva pentru incarcat telefonul https://www.aliexpress.com/item/32949282157.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.f38d4c4dkJ3ad8

Mai activez si Apple CarPlay si cred ca am resolvat problema

Link to comment
Share on other sites

Ăncercați, in cel mai rĂŁu caz ĂŽl vindeți cu cel puțin cu cat l ați luat daca va deranjeazĂŁ ceva la el. ĂnsĂŁ eu nu as mai sta pe gânduri daca as avea F30, tot cĂŁutam ceva pentru E60 sa fie cat mai OE de poziționat, dar nimic.

 

Eu ma gândisem sa iau chestia asta si sa l integrez in cotiera in interior.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu știu ce sĂŁ zic,acuma fiecare dupĂŁ nevoile lui,dar cat de des ne incarcam telefonul in mașinĂŁ........?? Eu o am din august 2019 și pânĂŁ acuma niciodatĂŁ nu l-am ĂŽncĂŁrcat.Si ĂŽs toatĂŁ ziua ĂŽn ea de luni pânĂŁ sâmbĂŁtĂŁ și altĂŁ datĂŁ și duminica! Și chestia aia e o chinezĂŁrie care nu ĂŽsi prea are locul ĂŽntr-o mașinĂŁ premium ,de ĂŽncĂŁrcĂŁtorul wireless vorbesc(doar o pĂŁrere personalĂŁ),plus cĂŁ ĂŽn general ĂŽncĂŁrcarea wireless e mult mai lentĂŁ chiar și la priza decât cea clasicĂŁ. Plus cĂŁ ,iarĂŁși pĂŁrerea mea,mai da-l dracu'de telefon,cel puțin ĂŽn mașinĂŁ sĂŁ uitĂŁm de el....

Și apropo aia de la bimmer tot o chinezĂŁrie e dar au aia niste preturi de zici cĂŁ ĂŽs produsele din aur.

Stima multa și spor la "mod-inguri"!!!😁😁😁🤗🤗🤗

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu stau mult in mașina ca altfel sigur aveam demult un wireless charger, eu nu am nici ĂŽncĂŁrcĂŁtor auto la bricheta, ĂŽnsĂŁ ca idee, este mult mai sĂŁnĂŁtos un wireless charger decât o porcĂŁrie din aia la bricheta, aia ĂŽți poate strica bateria, wireless charger nu.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.