BMWClub: gebrauchtwagen.bmw.de - BMWClub

Jump to content

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

gebrauchtwagen.bmw.de preturi

#1 User is offline   Romulus 

• The insider
  • Group: Admin

Posted 12 June 2018 - 20:27

Va pot confirma ca la orice dealer din Romania preturile sunt cele afisate pe site-ul BMW:

Gebrauchtwagen

Am intrebat specific subiectul acesta si singura diferenta poate fi transportul, altfel pretul este acelasi pentru orice dealer, indiferent RO sau DE. In plus beneficiati AICI de garantia oferita de BMW si aici vi se aduce pe trailer intreaga.

#2 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 13 June 2018 - 07:09

Deci practic nu vad nici un motiv sa te duci in germania dupa o masina din Germania de pe https://gebrauchtwagen.bmw.de/ si a nu lua acea masina de la un dealer autorizat local.

Daca aveti contra-argumente sunt bucuros sa le ascult.

#3 User is offline   seaman 

• Senior
  • Group: Members

Posted 13 June 2018 - 07:21

Depinde de pretul taxat pt transport de Bmw , nu ?
0

#4 User is offline   Vlf 

• Începător

Posted 13 June 2018 - 07:22

Pai dacă ar fi așa simplu,ar trebui sa apara ofertele astea si pe Bavaria used car,ceea ce nu se întâmpla.

Cred ca nu se complica nimeni sa ți aducă de acolo fără un minim 1500 profit,chiar dacă e dealer bmw
Adică una la 20mii,ar ajunge pe la 23, cu transport si alte taxe,ca altfel,ar aduce Bavaria câte 50 de mașini super oferte sa le vândă ei cu profit aici
0

#5 User is offline   Danyro 

• Membru

Posted 13 June 2018 - 07:25

daca stiam de aceasta optiune acum cateva luni, cu siguranta as fi apelat la ea.
costul cu avionul+1 noapte cazare+drumul inapoi(motorina si taxe) ar fi fost cam pe acolo cu costul transportului.
Oboseala nu se pune ca a fost o placere sa o conduc singur in masina :-)

Nu stiu daca ar conta in cazul garantiei de fabrica ca e cumparata din RO sau DE.
la fel si la garantia Premium Selecton care la fel se aplica indiferent de dealer din ce stiu - fie ca e ABG fie ca e x BMW dealer din EU cel putin.
0

#6 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 13 June 2018 - 07:32

View PostVlf, on 13 June 2018 - 07:22, said:

Pai dacă ar fi așa simplu,ar trebui sa apara ofertele astea si pe Bavaria used car,ceea ce nu se întâmpla.

Cred ca nu se complica nimeni sa ți aducă de acolo fără un minim 1500 profit,chiar dacă e dealer bmw
Adică una la 20mii,ar ajunge pe la 23, cu transport si alte taxe,ca altfel,ar aduce Bavaria câte 50 de mașini super oferte sa le vândă ei cu profit aici

Am confirmarea de la dealeri de la cel mai inalt nivel de management. Asta nu era o intrebare, era o afirmatie. Fiecare dealer are parcul propriu spre vanzare, dar toate masinile sunt incluse in aceasta retea BMW si disponibile tuturor celorlalti la pretul afisat. Nici nu e in discutie ca ar fi altfel. Daca intri la un dealer local si in parcul propriu nu gasesti ceea ce cauti, puteti cauta impreuna pe acest website. Asta e motivul pentru care tot repet pe diferite topicuri ca pacat ca nimeni nu incearca sa vorbeasca cu un consultant de vanzari.

Sunt convins ca vom avea in curand un feedback concret care va confirma cele spuse de mine.

View PostDanyro, on 13 June 2018 - 07:25, said:

[...]

Nu stiu daca ar conta in cazul garantiei de fabrica ca e cumparata din RO sau DE.
la fel si la garantia Premium Selecton care la fel se aplica indiferent de dealer din ce stiu - fie ca e ABG fie ca e x BMW dealer din EU cel putin.

Confirm, nu sunt diferente la garantie, doar daca e specificat altfel. Orice dealer.

#7 User is offline   BOASKA 

• Fan
  • Interests:Inspector ITP

Posted 13 June 2018 - 08:50

in sfarsit am spart piata de samasari
as mentiona ca daca tot se pot importa din lantul de dealeri bmw ar fi frumos pe viitor ca si cele aduse in romania si servisate la dealerii nostri cu istoric complet in sistem sa fie primite ulterior buy-back la preturile de rigoare bineinteles...
1

#8 User is offline   rashpy 

• Membru

Posted 13 June 2018 - 10:35

Experienta mea, si de ce nu am apelat la acest serviciu.

1. Pretul transportului nu e fix, e un procent din valoarea masinii. La momentul respectiv, masina pe care o vroiam avea un cost de transport de aproximativ 2000 euro (nu mai stiu daca era cu TVA sau nu, tind sa cred ca nu)
2. Pretul afisat pe Gebrauchtwagen nu e pretul final. Adica se poate "negocia". Nu se negociaza ca la noi, cel putin la mine nu a fost asa. Daca esti interesat de masina, dealerul iti face o oferta sub pretul afisat. La mine, a fost cu 700 euro sub pretul afisat. Cei de la noi iti aduc masina fara acest "discount"

Concluzia e ca pierdeam aproximativ 3000 euro sa aduc masina printr-o reprezentanta de la noi. Poti apela la firme care aduc masini si te costa doar platforma ~500 euro.

Daca tot ne laudam ca suntem in acest magnific ecosistem BMW, de ce sunt obligat sa aduc masina prin ei ca sa beneficiez de garantie? Peste tot in Europa, la orice dealer BMW, garantia mea e valabila, mai putin in Romania.

This post has been edited by rashpy: 13 June 2018 - 10:36

4

#9 User is offline   Danyro 

• Membru

Posted 13 June 2018 - 10:57

View Postrashpy, on 13 June 2018 - 10:35, said:

...
Daca tot ne laudam ca suntem in acest magnific ecosistem BMW, de ce sunt obligat sa aduc masina prin ei ca sa beneficiez de garantie? Peste tot in Europa, la orice dealer BMW, garantia mea e valabila, mai putin in Romania.

nu cred ca esti obligat sa faci la ei garantia fie cea de fabrica fie cea de 2 ani din premium selection.
Asta a clarificat si Romulus mai sus.

Intr-adevar, si eu am negociat ~500EUR sub pretul afisat pe site.
Dar in cazul in care transportul este procent din valoarea masinii, atunci se cam schimba lucrurile.
una e platforma 500EUR+asigurare transport, alta e >2000EUR si fara discount de la delaerul unde se afla masina la vanzare.
0

#10 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 13 June 2018 - 11:05

View Postrashpy, on 13 June 2018 - 10:35, said:

Experienta mea, si de ce nu am apelat la acest serviciu.

1. Pretul transportului nu e fix, e un procent din valoarea masinii. La momentul respectiv, masina pe care o vroiam avea un cost de transport de aproximativ 2000 euro (nu mai stiu daca era cu TVA sau nu, tind sa cred ca nu)
2. Pretul afisat pe Gebrauchtwagen nu e pretul final. Adica se poate "negocia". Nu se negociaza ca la noi, cel putin la mine nu a fost asa. Daca esti interesat de masina, dealerul iti face o oferta sub pretul afisat. La mine, a fost cu 700 euro sub pretul afisat. Cei de la noi iti aduc masina fara acest "discount"

Concluzia e ca pierdeam aproximativ 3000 euro sa aduc masina printr-o reprezentanta de la noi. Poti apela la firme care aduc masini si te costa doar platforma ~500 euro.

1. Am sa intreb. Nu am retinut asa de precis ca sa te contrazic dar din ce am retinut nu era asa. Revin cu informatia exacta.
2. Aici e complet gresit. Se negociaza. Asta stiu sigur. Si 700 euro, e un mizilic. Aici sigur nu iti dau dreptate.

Garantia daca o iei de la BMW nu cred ca ti-o refuza nimeni la un dealer autorizatt. Mergem impreuna la un dealer autorizat daca vrei si daca ne refuza, sunam impreuna la BMW AG. Doar sa nu raspandim informatii gresite.

View PostDanyro, on 13 June 2018 - 10:57, said:

[...]
una e platforma 500EUR+asigurare transport, alta e >2000EUR si fara discount de la delaerul unde se afla masina la vanzare.

99% e incorecta informatia, dar voi mai clarficia si acest aspect. Iar la negociere eu nu as sta de vorba sub un 6-7% din valoarea afisata, desi un 5% nu m-ar deranja daca mai pluseaza cu alte lucruri. Aici depinde doar de puterea fiecaruia de negociere. Dar promit ca daca reusesc si am timp, cine apeleaza la mine pentru ajutor, ma voi deplasa personal sa dau o mana de ajutor.

#11 User is offline   rashpy 

• Membru

Posted 13 June 2018 - 12:18

Sa fie clar, nu-l contrazic pe Remus, e f posibil ca lucrurile sa se fi schimbat. Ce am relatat e experienta mea din trecut. Daca si reprezentantele noastre negociaza pretul de pe siteul din DE atunci oferta devine mult mai artractiva!
2

#12 User is offline   Andrei525 

• Membru

Posted 13 June 2018 - 13:41

Romulus de ce tragi asa tare sa prezinti ca situatia este pe roze cand nu este?
Si eu am avut experienta negativa in tentativa de a cumpara direct din lantul BMW.
Feelingul este ca tot ce nu tine de productie gen asistenta,vanzare,garantie... Este la un standard mult mai jos. Daca e sa comparam productia in fabrica si logistica after sales.. nu zici ca au aceasi mama.

Suntem pe forum sa ne ajutam cu sfaturi pentru problemele intampinate nu sa fim impinsi ca niste oi in capcanele marketingului.
7

#13 User is offline   wolfenstein99 

• Senior
  • Interests:Masini

Posted 13 June 2018 - 14:45

Anul trecut in toamna cand am luat masina, am intrebat si la Bavaria Baneasa in ce conditii mi-ar aduce o masina de pe gebrauchtewagen - m-ar fi costat in plus cam 2.000 euro (adica in jur de 10%) fata de pretul de pe site; asa ca m-am ocupat singur de achizitie/plata/transport (cam 600 euro).
5

#14 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 13 June 2018 - 16:14

Am confirmarea clara si un contact de la Automobile Bavaria Used Cars.

Transportul costa 500-600 euro pentru acele masini si nu sunt alte costuri ascunse. Si evident negociabil. Cei ce spun altceva ori au informatii vechi ori denaturate. Am sa rog ca in cazul in care v-ati lovit de ceva care este diferit de asta sa ma contactati direct si imediat pregatiti cu numele persoanei si problema. Altfel toate sunt povesti. Ma voi implica personal si voi ajuta pe oricine imi cere ajutorul.

View PostAndrei525, on 13 June 2018 - 13:41, said:

Romulus de ce tragi asa tare sa prezinti ca situatia este pe roze cand nu este?
Si eu am avut experienta negativa in tentativa de a cumpara direct din lantul BMW.
Feelingul este ca tot ce nu tine de productie gen asistenta,vanzare,garantie... Este la un standard mult mai jos. Daca e sa comparam productia in fabrica si logistica after sales.. nu zici ca au aceasi mama.

Suntem pe forum sa ne ajutam cu sfaturi pentru problemele intampinate nu sa fim impinsi ca niste oi in capcanele marketingului.

Corect. Am sa explic intr-un topic separat dar pe scurt, se perpetueaza niste lucruri in mare parte neadevarate si cum m-am intalnit cu multi dealeri in zilele astea la nivel de management, am inteles cat este de gresit si cat de incredibil de distorsionata este perceputa situatia. M-am intalnit nu doar cu Automobile Bavaria, dar cu ei am gasit o intelegere fenomenala si o dorinta de a indrepta lucrurile si a face clientii multumiti, chiar si daca in trecut posibil sa fi fost si greseli. Dar repet, am sa explic asta in detaliu. Am sa va rog sa continuam acolo discutia.

#15 User is offline   CosmaCosmin 

• Membru

Posted 13 June 2018 - 16:17

Atentie, EUROPlus nu e chiar garantie,

din cate am inteles e mai mult o asigurare.

Cu masina luat din DE,
nu am putut folosii EUROPlus la ceilalti dealer -i :(
Recunoasteau doar garantia BMW.

Cei care folosesc serviciile unei reprezentante din RO,
si primesc 2 ani de garantie EUROPlus,
nu au insa asemenaa discutii.
0

#16 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 13 June 2018 - 16:18

View Postwolfenstein99, on 13 June 2018 - 14:45, said:

Anul trecut in toamna cand am luat masina, am intrebat si la Bavaria Baneasa in ce conditii mi-ar aduce o masina de pe gebrauchtewagen - m-ar fi costat in plus cam 2.000 euro (adica in jur de 10%) fata de pretul de pe site; asa ca m-am ocupat singur de achizitie/plata/transport (cam 600 euro).

Daca informatia ta a fost adevarata atunci, sigur nu mai este astazi. Managementul de la Automobile Bavaria s-a schimbat. Am verificat azi informatia direct la sursa. Transportul adauga 500-600 euro peste valoarea de pe site.

View PostCosmaCosmin, on 13 June 2018 - 16:17, said:

Atentie, EUROPlus nu e chiar garantie,

din cate am inteles e mai mult o asigurare.

Cu masina luat din DE,
nu am putut folosii EUROPlus la ceilalti dealer -i :(
Recunoasteau doar garantia BMW.

Cei care folosesc serviciile unei reprezentante din RO,
si primesc 2 ani de garantie EUROPlus,
nu au insa asemenaa discutii.

Corect. Voi clarifica exact si acest aspect in curand. Ma voi intalni cu directorul de la Bavaria Used Cars sau orice alt dealer interesat si va voi prezenta situatia. Nu suntem o tara din lumea a treia totusi.

#17 User is offline   CosmaCosmin 

• Membru

Posted 13 June 2018 - 16:21

celeor care se gandesc la EUROPlus, atentie,
nu e chiar garantie cum ii zice numele,
e o asigurare.
0

#18 User is offline   B-490-RZV 

• El Diablo

Posted 13 June 2018 - 16:45

As avea si eu cateva intrebari/nelamuriri, poate reusesti sa obtii un raspuns de la B.U.C:
1) Cine poarta negocierile cu dealer-ul din Germania, clientul sau Bavaria Used Cars?
2) Care este perioada maxima de garantie care se poate cumpara suplimentar prin B.U.C?
3) Ce programe de finantare se aplica la masinile cumparate prin B.U.C?
4) Unde este castigul Bavaria Used Cars? Inteleg ca Bavaria Used Cars solicita doar plata transportului 5-600e, nimic altceva..
5) Catre cine se face plata? Dealer-ul din Germania sau B.U.C?

Multumesc frumos!
2

#19 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 13 June 2018 - 17:12

Super.

1. Cred ca aici e clar. Nu ai treaba cu dealerul unde e masina. O gasesti si negociezi cu cel care doresti tu. (revin cu raspuns clar, dar cred ca e logic). Nu exista negocieri intre dealeri. Exista doar intre tine si cel pe care l-ai ales sa iti livreze masina respectiva.
2. revin
3. revin. Aici mai este o discutie despre programele de finantare interne ale dealerilor cum ar fi Bavaria Mobility. Dar nu am multe detalii.
4. Clar raspunsul aici, care dealer reuseste sa vanda o anumita masina isi ia profitul de la respectiva masina. Preturile includ deja acest procent, indiferent de dealer iar negocierea personala se scade din acest profit.
5. Evident catre dealerul pe care l-ai ales sa ii calci pragul.

#20 User is offline   MoFo 

• Începător

Posted 13 June 2018 - 23:35

Am folosit eu serviciul Bavaria Used Cars pentru ultima masina.
Este foarte simplu si corect din punctul meu de vedere.

Am gasit masina pe site-ul din Germania - am luat legatura cu dealerul si am negociat pretul.
Apoi am luat legatura cu Bavaria carora le-am aratat masina si pretul negociat. Sunt sigur ca cei de la Bavaria au si ei la randul lor un discount dar nu m-a interesat.

Bavaria adauga 5% la valoarea masinii + transport 1000 Euro - totul + TVA desigur.

Pentru cei 5% si 1000 de euro primesti mai multe servicii:
1. Verifica ei masina foarte detaliat. Am primit o lista cu toate intrarile in service - gen costuri reparatii etc. Istoric foarte clar al masinii.
2. Garantie 100.000 de km sau 2 ani (garantia are o franciza de 600 Ron si acopera doar motorul si transmisia).
3. Detailing complet cand ajunge masina. Am primit masina impecabila.
4. Numere rosii
5. Se poate lua in Leasing prin orice firma de leasing
6. Cel mai important - raspund pentru masina pe care o aduc. Adica la momentul ridicarii trebuie sa fie perfecta si orice avarie/ stricaciune se repara de ei inainte sa o preia clientul. De exemplu la mine nu mergea clima - care s-a reparat de ei inainte sa imi livreze masina.

Pe scurt foarte simplu - am ales masina si intr-o saptamana era la Bavaria in curte.
Fara sa umblu pe drumuri etc.

Recomand.
5

Share this topic:

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic