Jump to content

BMW: siguranta activa un element important in salvarea vietilor


Romulus

Recommended Posts

Pentru mine, siguranta activa e un factor determinant in alegerea unei masini, iar in cazul acesta oricand recomand un BMW. Faptul ca aceste masini sunt facute pentru "placerea condusului" are implicatii majore in prevenirea unui accident, reducand riscul producerii sau reducand consecintele.

 

Un BMW intotdeauna (chiar si un X1 e tot un BMW) are o directie care pentru mine este precisa suficient de mult fata de alte marci incat sa aduca un element suplimentar de siguranta in cazul in care soferul este pus in fata unui eveniment.

 

Relativ la asta, un amic care a condus X1 pentru 100 km si care in mod curent conduce un VW Golf extrem de vechi, mi-a spus ca in opinia lui (nu a condus multe BMW-uri si nu a avut niciodata unul) directia de la X1 este incredibil de proasta pentru el pentru ca e mult prea sensibila. Stiu cum se simte directia in masina lui si inteleg de ce spune asta. Pentru mine masina lui aproape nu are directie. Nu simti nimic si reactiile masiniile in cazul unui eveniment sunt extrem de tardive. El nu a putut intelege in nici un fel cum te poti deplasa la un drum cu o directie asa sensibila, desi masina la viteze de autostrada, nu necesita nici un fel de corectie pe un drum relativ bun. Nu multi dintre cei care nu conduc un BMW realizeaza cat e de important acest aspect.

 

Si un exemplu bun sau recent este aici:

 

http://youtu.be/W2RwHylM8dw?t=1m19s

 

Nu recunosc ce masina este SUV-ul, dar pare un Mercedes. In exemplul de fata cred ca au contribuit urmatoarele (la fiecare punct toate restul de date fiind identice cu cele intamplate):

 

cel din VW Polo a avut sanse cu mult mai putine data fiind vechimea masinii. Cred ca ar fi avut cu cateva procente mai mult, sanse sa supravietuiasca daca era intr-un Polo mai nou

cel din Mercedes, a avut cert mai multe sanse sa nu fie deloc vatamat pentru ca era o masina de generatie noua, gandita cu zone constructive de preluare si distributie a fortelor in caz de accident

Cel din Mercedes ar fi putut avea mai multe sanse de a evita accidentul daca masina beneficia de o directie foarte precisa, adica in genere un BMW

 

Si la ultimul punct vroiam sa ajung. Instructorii de la BMW M intotdeauna au sustinut de ce e importanta o asa directie precisa, de ce sa ai ambele maini pe volan tot timpul (sau sa minimizezi timpul cat nu le ai) si chiar si cum sa invarti de volan in cazul unui eveniment. Reactii rapide si precise, sustinute de o directie (pentru mine parte de siguranta activa) super precisa.

Link to comment
Share on other sites

Unul din motivele pt care am ales bmw a fost siguranta mea ca si conducator auto cat si a pasagerilor; multi dintre voi stiu ca atunci cand ai un copil pe bancheta din spate lucrurile se schimba radical

Imi amintesc de primul logan (2007): la o manevra brusca de evitare era cat pe ce sa ma rastorn; in aceeasi situatie e90 s-a comportat extraordinar. Stiu, diferenta intre masini e enorma, insa este experienta personala si din acest motiv le compar

Cum spune si Romulus mai sus, masina conteaza foarte mult in cazul unui accident, evident pana la un anumit punct.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mult timp in urma, in ultimii trei ani de facultate am primit o Dacie 1300 de generatie pre 1989. Am facut cu ea multi km, ca proaspat posesor de permis. Imi amintesc ca volanul comunica cu rotile fata prin telex cred. Multi cred ca nu stiu ce e ala "telex". hahahahhaha...
Link to comment
Share on other sites

Am observat directia precisa trecand de pe un Laguna 3 pe Bmw F3x. Mai ales in zona de centru unde alti producatori aleg chiar intentionat sa scada reactivitatea.

Revenind, un lucu pozitiv per total, mi-a folosit intr-o situatie limita chiar. Singurul dezavantaj e ca tb sa fii atent in permanenta mai ales la viteze ridicate. Un scurt moment de absenta si te indrepti in alta directie.

 

Acum directia precisa ajuta. Totusi observ mai mult de jumatate din conducatori stand prea departe de volan - spatar prea dat pe spate, aplecati pe consola cetrala, se intind sa ajunga pedala. Nefiind fixat bine in scaun(lipseste reactiunea cand vrei sa rotesti de volan) scade eficienta mai ales la o manevra de urgenta.

Edited by mike2005
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Directia precisa a fost unul din motivele pentru care am ales BMW in urma cu multi ani. Chiar daca acum conduc un BMW X1 (Sifonierul) directia precisa si comportamentul un pic mai sportiv m-a salvat de cateva ori bune, ultima data acum 2 saptamani in Bulgaria, cand la intrarea intr-o curba mi-a aparut in fata pe contrasens un Megane care taia vitejeste curba si a trebuit sa fac testul elanului la 130 km/h. Prietenii care se aflau in masina din spatele meu mi-au spus ca X1 doar a fandat dar a stat foarte bine. Directia precisa e unul dintre factorii care iti pot salva viata.
Link to comment
Share on other sites

Exact. Si asta e doar unul din motivele pentru care recomand oricui un BMW. Elementele pe care multi le considera "sportive" pot fi vazute si ca elemente de siguranta "activa" la fel ca si orice alt sistem de siguranta activa de pe masina. Desi probabil ar trebui gasita o denumire aparte.
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu inteles gresit , dar ... daca viteza ar fi fost una regulamentara , nu mai trebuia sa faci "fandari" pe sosea. Nu fac nici o referire la nimeni anume acum, ma refer asa in general la stilul "nostru" de condus.

Masinile au evoluat semnificativ dealungul anilor in tehnologie privind in special performantele mecanice, siguranta , etc. Sunt din ce in ce mai bune. Nu are rost sa facem comparatii dintre masinile mai vechi cu cele noi. Desi automobilele vechi sunt pe toate drumurile inca, la vremea proiectarii lor indeplineau anumite conditii impuse.

Soferii in schimb , aici cred eu ca este buba. A punctat foarte bine @ Mike2005 , conduita unor soferi. Pozitia inadecvata la volan si viteza cu care ruleaza , de multe ori duc la situatia de a descoperii ce poate face masina ...dar in special si abilititatile soferului.

Vedeti sumedenia de incidente in trafic , care au drept un rezultat grav.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu inteles gresit , dar ... daca viteza ar fi fost una regulamentara , nu mai trebuia sa faci "fandari" pe sosea. Nu fac nici o referire la nimeni anume acum, ma refer asa in general la stilul "nostru" de condus.

Masinile au evoluat semnificativ dealungul anilor in tehnologie privind in special performantele mecanice, siguranta , etc. Sunt din ce in ce mai bune. Nu are rost sa facem comparatii dintre masinile mai vechi cu cele noi. Desi automobilele vechi sunt pe toate drumurile inca, la vremea proiectarii lor indeplineau anumite conditii impuse.

Soferii in schimb , aici cred eu ca este buba. A punctat foarte bine @ Mike2005 , conduita unor soferi. Pozitia inadecvata la volan si viteza cu care ruleaza , de multe ori duc la situatia de a descoperii ce poate face masina ...dar in special si abilititatile soferului.

Vedeti sumedenia de incidente in trafic , care au drept un rezultat grav.

 

Foarte corect si adevarat. A fost doar un exemplu, nimic altceva, nu am incercat sa disec vinovatiile din imagini. Ideea era ca se pot intampla lucruri neasteptate in care reactia ta si a masinii la comenzile tale trebuie sa fie perfecta iar asta face parte din siguranta oferita de un BMW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.