BMWClub: BMW 330XD E92 - Probleme Cardan fata - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

BMW 330XD E92 - Probleme Cardan fata Rate Topic: -----

#1 User is offline   Empire 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 14 June 2018 - 18:09

Salutare tuturor.

Am un BMW 330XD E92 din 2008. Acum 2 zile am facut schimbul de ulei si filtre plus amortizoare si flanse fata, dar baietii de la service au observat ca am cardanul din fata "dus" (nu ma pricep la mecanica - dar avea un joc destul de mare).

Mi-au spus ca merge reconditionat/reparat si ca o sa contacteze o firma de se ocupa cu asa ceva. Dupa 2 ore, mi-au spus ca nu se mai poate repara si ca ar trebui sa caut altul.

Unul nou au gasit de la acel service de la 6000 RON, iar unul de la dezmembrari se merita? Daca da, stiti vreun parc bun de dezmembrari in Bucuresti sau prin apropiere?

PS: Din ce motive nu ar mai putea fi reparat?

Multumesc.
0

#2 User is offline   cristianro 

• Pasionat

Posted 15 June 2018 - 16:48

View PostEmpire, on 14 June 2018 - 18:09, said:

Salutare tuturor.

Am un BMW 330XD E92 din 2008. Acum 2 zile am facut schimbul de ulei si filtre plus amortizoare si flanse fata, dar baietii de la service au observat ca am cardanul din fata "dus" (nu ma pricep la mecanica - dar avea un joc destul de mare).

Mi-au spus ca merge reconditionat/reparat si ca o sa contacteze o firma de se ocupa cu asa ceva. Dupa 2 ore, mi-au spus ca nu se mai poate repara si ca ar trebui sa caut altul.

Unul nou au gasit de la acel service de la 6000 RON, iar unul de la dezmembrari se merita? Daca da, stiti vreun parc bun de dezmembrari in Bucuresti sau prin apropiere?

PS: Din ce motive nu ar mai putea fi reparat?

Multumesc.

Uzura prea mare
0

#3 User is offline   calinus68 

• Pasionat

Posted 15 June 2018 - 16:50

Cauta in dezmembrari, pretul e prea mare pentru 1m de teava.
1

#4 User is offline   bimmer90f30 

• Fan

Posted 15 June 2018 - 18:15

View Postcalinus68, on 15 June 2018 - 16:50, said:

Cauta in dezmembrari, pretul e prea mare pentru 1m de teava.

1m de teava care nu e balansat cum trebuie nu vrei sa fie montat in masina ta desigur.

Hai mai bine sa dam sfaturi mai pertinente decat utopii..
Cumpara SH dar ai grija sa cumperi exact ce ai si cu garantia ca cardanul cand a fost scos (cele doua tevi/parti) au fost prinse impreuna sau cel putin au fost marcate exact cum vin prinse impreuna. Altfel o sa simti vibratii cand se roteste.

Nu lua doar o jumatate de cardan!

This post has been edited by bimmer90f30: 15 June 2018 - 18:17

0

#5 User is offline   calinus68 

• Pasionat

Posted 15 June 2018 - 18:38

Eu am recomandat la fel, nu stiu de unde s-a inteles sa cumpere un rebut, sau un cardan din bucati, am luat unul corect cu proba, notat, pozat seria in caz ca sunt probleme.
0

#6 User is offline   Empire 

• Nou venit
  • Pip

Posted 18 June 2018 - 13:47

Am gasit unul aproape nou la 1800 Ron care este identic ( de la o firma care se ocupa cu repararea lor ).

Cand am comandat din alta parte exact pt modelul meu ( cu seria ) tot nu s-a potrivit deoarece am aflat ulterior de la altcineva ca sunt vreo 7-8 dimensiuni diferite (+/- cativa mm).

Astazi ma duc sa scot masina din service. Am garantie la el de 1 an, deci daca intampin vreo problema se poate schimba.
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro