Jump to content

BMW 330XD E92 - Probleme Cardan fata


Recommended Posts

Salutare tuturor.

 

Am un BMW 330XD E92 din 2008. Acum 2 zile am facut schimbul de ulei si filtre plus amortizoare si flanse fata, dar baietii de la service au observat ca am cardanul din fata "dus" (nu ma pricep la mecanica - dar avea un joc destul de mare).

 

Mi-au spus ca merge reconditionat/reparat si ca o sa contacteze o firma de se ocupa cu asa ceva. Dupa 2 ore, mi-au spus ca nu se mai poate repara si ca ar trebui sa caut altul.

 

Unul nou au gasit de la acel service de la 6000 RON, iar unul de la dezmembrari se merita? Daca da, stiti vreun parc bun de dezmembrari in Bucuresti sau prin apropiere?

 

PS: Din ce motive nu ar mai putea fi reparat?

 

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor.

 

Am un BMW 330XD E92 din 2008. Acum 2 zile am facut schimbul de ulei si filtre plus amortizoare si flanse fata, dar baietii de la service au observat ca am cardanul din fata "dus" (nu ma pricep la mecanica - dar avea un joc destul de mare).

 

Mi-au spus ca merge reconditionat/reparat si ca o sa contacteze o firma de se ocupa cu asa ceva. Dupa 2 ore, mi-au spus ca nu se mai poate repara si ca ar trebui sa caut altul.

 

Unul nou au gasit de la acel service de la 6000 RON, iar unul de la dezmembrari se merita? Daca da, stiti vreun parc bun de dezmembrari in Bucuresti sau prin apropiere?

 

PS: Din ce motive nu ar mai putea fi reparat?

 

 

Multumesc.

Uzura prea mare

Link to comment
Share on other sites

Cauta in dezmembrari, pretul e prea mare pentru 1m de teava.

 

1m de teava care nu e balansat cum trebuie nu vrei sa fie montat in masina ta desigur.

 

Hai mai bine sa dam sfaturi mai pertinente decat utopii..

_____________________________________

Cumpara SH dar ai grija sa cumperi exact ce ai si cu garantia ca cardanul cand a fost scos (cele doua tevi/parti) au fost prinse impreuna sau cel putin au fost marcate exact cum vin prinse impreuna. Altfel o sa simti vibratii cand se roteste.

 

Nu lua doar o jumatate de cardan!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Am gasit unul aproape nou la 1800 Ron care este identic ( de la o firma care se ocupa cu repararea lor ).

 

Cand am comandat din alta parte exact pt modelul meu ( cu seria ) tot nu s-a potrivit deoarece am aflat ulterior de la altcineva ca sunt vreo 7-8 dimensiuni diferite (+/- cativa mm).

 

Astazi ma duc sa scot masina din service. Am garantie la el de 1 an, deci daca intampin vreo problema se poate schimba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.