Jump to content

Noul Seria 8 Coupe


Romulus

Recommended Posts

Un M5 configurat in nestire e vreo $115k sau $118k, nu mai retin exact, si asta fara Competition Package. M6 in general era ceva mai scump, ajungeam la vreo $130k pe un Grand Coupe din ce imi aduc aminte. Avand in vedere ca ma refer la M8... probabil va fi pe la >$150k... aici nu ma refer la preturi standard, ma refer la masini dotate pana la refuz, exceptand franele ceramice.
Link to comment
Share on other sites

Superba chiar arata mai bine decat conceptul. Ala arata cam cartoonish.

Era si vremea sa apara asa ceva, mi-aduc aminte vremurile din adolescenta cand citeam fascinat in Auto Pro despre vechea serie 8. Ce vremuri...

 

Pacat doar ca nu fac asemenea masini deosebite ca design decat pentru cei 1%. De ce nu si restul modelelor?

Link to comment
Share on other sites

Auto Pro... era intr-un numar prezentat in 850CSI si in M3 E36... ce vremuri. :) Seria 8 era racheta la vremea aia, dar nici asta nou nu se lasa mai prejos, eu unul il vad mult mai misto decat in S-Class Coupe.

Inca mai am numarul ala acasa :) Am citit articolele alea 2 pana le-am invatat pe de rost. Asteptam cu nerabdare fiecare nr Auto Pro.

Acum e incredibil cat a progresat tehnica, ai masini affordable cu aceleasi performante. Nici nu visam.

Da clar arata mai deosebit, elaborat decat S-klasse. Alea s-au banalizat in ultimii ani.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Mai imi aduc aminte ceva din articolele alea, parca il aveau pe Dodo Toma ca sofer... din pacate revistele alea au fost aruncate demult, acum nu mai am pasiunea sa mai cumpar reviste auto, singurele pe care le mai citesc sunt cele pe care le primesc lunar de la BMW Car Club of America, BMW Roundel Magazine, ce imi vin lunar datorita faptului ca sunt membru, altfel nici pe alea nu le-as mai citi macar, si parca inca 4 pe an, de la chapter-ul din care fac parte din club, cate pentru fiecare anotimp... Edited by RedCap
Link to comment
Share on other sites

Mai imi aduc aminte ceva din articolele alea, parca il aveau pe Dodo Toma ca sofer... din pacate revistele alea au fost aruncate demult, acum nu mai am pasiunea sa mai cumpar reviste auto, singurele pe care le mai citesc sunt cele pe care le primesc lunar de la BMW Car Club of America, BMW Roundel Magazine, ce imi vin lunar datorita faptului ca sunt membru, altfel nici pe alea nu le-as mai citi macar, si parca inca 4 pe an, de la chapter-ul din care fac parte din club, cate pentru fiecare anotimp...

Da asa e Dodo Toma, mi-am amintit si eu...

 

Imi pare rau e ca masinile obisnuite nu mai sunt wowww ca pe vremurile alea. Bmw, aproape oricare model arata spectaculos. Acum cand intru intr-un concesionar Bmw singurele modele care ma captiveaza si pe care le-as vrea sunt cele M, considerabil peste bugetul unui om obisnuit. La fel si actuala serie 8.

 

Mi-as dori ca Bmw sa continuie sa faca masini pe care sa ti le doresti instantaneu. Am un seria 4, imi plac designul si calitatile dinamice. Totusi sunt alte masini in zona asta de pret clar cu mai mult appeal si le am in vedere.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

din pacate, aceasta masina este mai mult un seria 5 coupe chiar daca nu seamana deloc. tehnic si dpdv pret, asta este. pana si rotile nu au dimensiunea celor de pe seria 7 ci de pe seria 5.

Mercedes se pozitioneaza cu S coupe, chiar ca un S coupe.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca pe la minutul 8 se vede o noua versiune de software iDrive.

 

http://www.youtube.com/watch?v=vD7_mt46EQk

 

 

Noul idrive se numeste MGU (Media Graphics Unit).

 

Se va echipa la optiunea 609 pe:

 

G15 : 18-07-xxx

G05 : 18-07-xxx

G20 : 18-11-xxx

G14 : 18-11-xxx

G07 : 18-11-xxx

G11 : 19-03-xxx

G12 : 19-03-xxx

 

Incepand de la MGU update-ul de ilevel se face OTA (over the air).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.