Jump to content

Noul Seria 8 Coupe


Romulus

Recommended Posts

Eu am dat un "vs" din articolele pe care le citesc pe internet.Ma gandesc ca cei care le scriu sunt in masura sa o faca.

 

Ce marci,modele considerati ca ar fi competitori pt seria 8?

 

Articolele sunt facute sa fie citite, pune un no name langa o masina premium(tocmai am pomenit de stinger vs bmw) si articolul va fi citit, nu spun ca S coupe e un no name, sau seria 8, insa na, fiecare poate sa isi dea cu parerea daca sunt in aceiasi clasa sau nu, parerile sunt impartite

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

e posibil ca pe G16 (seria 8, Grand Coupe) sa vina si un V12.

 

cat despre G14 (s8 coupe) vs. S-classe (c217) ambele sunt Grand Tourer !

 

personal imi place mult mai mult S8 .

 

astept sa vad cum o sa arate Grand Coupe-ul !!!!

 

 

si retoric : Mercedes are ceva contra BMW I8 ?

Edited by wind-3er
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu o sa vina niciun V12 pe seria 8. pe platforma seriei 5 nu incape niciun V12 si nu o sa incapa nici pe seria 8 ;)

 

i3, i5, i8 au fost doar un exercitiu de imaginatie si de marketing a bmw pt a arata ca electricul este viitorul si pt awareness au ales si designul un pic nonconformist. i3 si i5 nu vor mai avea o noua generatie si posibil nici i8 pt ca, vor aparea limuzinele, suv-urile si toate derivatele electrice din seriile 3-5-7-x3-x5 etc.

 

i8 are motor mic otto hybrid tot in acelasi sens, pt a demonsta viitorul care apartine masinilor electrice.

Mercedes si audi nu au avut aceeasi tactica precum bmw, ci s-au apucat direct de construit cate un suv electric de proportii normale care vor fi pe piata in curand.

Edited by edit
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

eu inteleg ca suntem pe un forum de BMW dar sa ne calmam...nu tot ce scoate BMW e cel mai ok mai ales ca la resurse din ce tin eu minte sunt cam pe locul 1...nu poti sa compari interiorul de la S Coupe cu nimic de la BMW si cum a spus cineva mai sus nu ai cum sa compari Seria 8 cu S coupe atata timp cat la dimensiuni si caracteristici Seria 8 se compara cu E Coupe.

 

nu ma intelegeti gresit, imi place mult masina, dar pentru cat s-au agitat si a durat...este dezamagitor.

Edited by ckh
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

i3 si i5 nu vor mai avea o noua generatie si posibil nici i8 pt ca, vor aparea limuzinele, suv-urile si toate derivatele electrice din seriile 3-5-7-x3-x5 etc.

 

Pe asta nu am inteles-o... Tocmai ce a aparut faceliftul la I3 si din iarna se trece la baterie mai mare.

 

Pare cat se poate activa dezvoltarea pe I3 :pardon:

 

Din moment ce apar tot felul de strutocamile gen GT la seria 5 nu vad de ce sa nu existe seria 3 electric in paralel cu I3. Sunt masini chiar diferte, cu public tinta diferit, confort diferit etc.

Link to comment
Share on other sites

Pe asta nu am inteles-o... Tocmai ce a aparut faceliftul la I3 si din iarna se trece la baterie mai mare.

 

Pare cat se poate activa dezvoltarea pe I3 :pardon:

 

Din moment ce apar tot felul de strutocamile gen GT la seria 5 nu vad de ce sa nu existe seria 3 electric in paralel cu I3. Sunt masini chiar diferte, cu public tinta diferit, confort diferit etc.

 

Din cate tin minte a fost o comunicare, termenul era de 2022-2025 pentru g20 electric. Abia astept:)

Oricum momentan este f30 320e si mai nou 330e... asa ca timpul le rezolva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@bala

 

pai asta zic si eu. a aparut faceliftul la i3, se face upgrade de baterie, mai tine masina asta inca 3-4 ani in productie iar intre timp dezvolta si ei masini normale si incapatoare electrice iar i3-ul, o masina demonstrativa, isi incheie cariera.

 

The i3 (pictured below) served to showcase BMW’s method of making its first electric car and the i8 showed how electric power could enhance performance. At the end of their lifecycles, their jobs will be considered done, which is why replacements are not formally in development or in BMW’s product plan.

 

“We're still deciding [about] the i8,” said i boss Robert Irlinger. “We see a market for new kinds of sports cars. Whatever it’s called, or if it’s a new kind of sports car, is still in discussion.”

 

iX3 se pare ca va aparea in 2020. anul acesta audi si Mercedes vor scoate derivatele electrice din Q5 si GLC pt a concura cu Tesla Model X.

 

bmw promite 9 modele full electrice pana in 2025. probabil, fiecare serie de la bmw va avea modelul ei electric.

 

https://www.autocar.co.uk/car-news/industry/bmw-i3-and-i8-might-not-be-replaced

 

@ckh

 

mie imi place extreme de mult seria 8 atat la interior cat si la exterior, nu mi se pare dezamagitoare deloc, insa este altceva fata de S klasse coupe si nicium nu este concurentul indifferent cum le aseaza alaturi diverse publicatii.

 

nu se pozitioneaza nici la nivel de pret cu S coupe adica peste seria 7 asa cum coupe-ul mercedes se pozitioneaza peste S klasse, nici la dimensiuni, fiind evident ca e o masina din alta clasa, dorindu-se a fi una sport. daca ma intrebi pe mine, mai mult mi se pare din liga Mercedes SL.

confuzia probabil vine si de la faptul ca au redenumit masina din seria 6 in seria 8 si au cerut 10-15% in plus la pret fata de seria 6.

 

in sfarsit, am oboist in a discuta pe tema asta

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@edit

 

si mie imi place, m-ai inteles gresit, este dezamagitor deoarece ma asteptam sa fie scos pe platforma de seria 7 si sa scoata seria 6 pe platforma de seria 5...trebuie sa ne raportam totusi la ce resurse au...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

eu inteleg ca suntem pe un forum de BMW dar sa ne calmam...nu tot ce scoate BMW e cel mai ok mai ales ca la resurse din ce tin eu minte sunt cam pe locul 1...nu poti sa compari interiorul de la S Coupe cu nimic de la BMW si cum a spus cineva mai sus nu ai cum sa compari Seria 8 cu S coupe atata timp cat la dimensiuni si caracteristici Seria 8 se compara cu E Coupe.

 

nu ma intelegeti gresit, imi place mult masina, dar pentru cat s-au agitat si a durat...este dezamagitor.

La ce resurse te referi?

Financiare?

Grupul Daimler bate de la distanta grupul BMW.

Numarul unu mondial in vehicule premium, in vehicule comerciale, au o gramada de aplicatii in industria navala si de generatoare de mare putere.

 

Sunt in schimb de acord cu tine, dupa tot tam-tam-ul ma asteptam parca la ceva care sa aduca aminte mai mult de vechiul 8ar.

 

Si preturile sunt exorbitant de mari...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@edit

 

si mie imi place, m-ai inteles gresit, este dezamagitor deoarece ma asteptam sa fie scos pe platforma de seria 7 si sa scoata seria 6 pe platforma de seria 5...trebuie sa ne raportam totusi la ce resurse au...

 

cristi...iesea imens pe platforma de 7.

Length 5,098 mm (200.7 in) (G11)

5,238 mm (206.2 in) (G12)

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

S coupe are si el 5027mm si nu e imens deloc.

 

e drept ca la peste 5 metri o masina este orice, numai sport nu e, iar bmw a vrut ceva cu valente sport cat mai mari si, probabil dimensiunea e potrivita intentiei

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

S coupe are si el 5027mm si nu e imens deloc.

e drept ca la peste 5 metri o masina este orice, numai sport nu e, iar bmw a vrut ceva cu valente sport cat mai mari si, probabil dimensiunea e potrivita intentiei

 

si totusi challanger srt demon scoate suta sub 3 sec, are peste 5m si daca nu e o sportiva atunci ce e? :scratchchin:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

La pretul de 100k ofera o versiune cu aspect "cumintit" ca sa poata sa mulga in plus un 5k pt un asa zis M Pack. Aceleasi masini unde in pofida pretului ridicat modelul de baza arata semnificativ diferit fata de materialele promotionale. Aceleasi scheme acelasi marketing lacom nimic nou.

Te intrebi ce s-a intamplat cu ultimate driving machine. E evident cand marketingul dicteaza in fata ingineriei.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.