Jump to content

Recommended Posts

Salutare,

 

Am o nelamurire cu privire la procesul prin care se acorda masina la schimb sau de curtoazie in cazul unor intrari in service cu durata mai mare de o zi.

 

Prima experienta 09.2017: ABG Otopeni

Am mers la ei pentru revopsire bara fata si aripa stanga fata iar operatiunea avea o durata de 5 zile. Deoarece activitatea mea presupune deplasare zilnica, am solicitat o masina de schimb pentru aceasta perioada iar refuzul a fost motivat de existenta unei luuungi liste de asteptare si ulterior de existenta unui prag valoric (presupus a fi 5.000lei) al lucrarii sub care nu se acorda acest beneficiu.

 

A doua experienta 09.2018: ABG Militari (MHS)

De data aceasta am inceput demersurile pentru o lucrare de aproximativ 8.500 lei (inlocuit si vopsit bara spate, inlocuit oglinda, vopsit aripa dreapta spate) si din nou am solicitat masina de schimb iar de aceasta data refuzul a fost acompaniat de mai multe argumente ambigue: (1) lista lunga de asteptare, (2) cineva cu seria 7 de 100k eur a primit un seria 1 la schimb ?!?! si (3) costul interventiei este prea mic :o

 

Nu pretind tratament preferential precum cel acordat personajelor din media sau diverstisment (am vazut cu ochii mei cum angajatii se fac pres in fata lor) insa astept o procedura clara si transparenta referitoare la masinile de schimb, publicata spre informare si insusita si de consultantii service.

 

@Romulus - Ai mai multe detalii despre acest proces?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest CosmaCosmin

Am schimbat parbirzul in reprezentanta din Timisoara,

si se prelingea uleiul respectiv dinspre oglinda retrovizoare

 

am fost si mi 'l-au reparat'

 

curge din nou,

 

cum as putea sa ii 'conving' sa isi faca treaba?

 

merci

Link to comment
Share on other sites

O sa te rog sa iti pastrezi calmul si in special limbajul. Doar si pentru "toti sunt prosti si eu destept" ar trebui sa te pun pe tusa 2-3 saptamani. Nu stiu cum sunt toti, si nu stiu cum sunt eu, dar aici eu fac ordine si nu tu. Nu iti place, iei vacanta.

 

ABG e treaba lor. Ma indoiesc ca orice reprezentanta auto ABG sau nu, BMW sau Dacia, nu va trimite un client la plimbare cu asa problema. Pana la urma exista BMW Group Romania si BMW Germania. Nu e vestul salbatic aici. Deci ma indoiesc ca universul meu e cel paralel.

 

Ai warning. La urmatoarea abatere sau derapaj de limbaj stai pe tusa.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca posturile voastre sunt offtopic. Nu le sterg ca o sa spuneti ca de aia sunt suparat. Dar daca se mai repeta, pe acelasi topic care l-am discutat si explicat, va voi suspenda. Si eu m-am saturat de asa posturi, mai ales ca mai sus am vorbit in general de orice firma mare care se respecta, nu doar de ABG si pe acel individ l-am avertizat pentru ca m-a atacat personal. Sunt satul!

 

Nu iau apararea la nici o reprezentanta si in special cea mentionata. Dar aud strigand in gura mare doar cei care in marea majoritate nu au fost niciodata nici macar aproape de o reprezentanta. Si m-am saturat de "strugurii sunt acrii". Sunt aici pe forum multe persoane pe care le-am ajutat personal in interactiunea cu reprezentantele si BMW. Dar de asa comentarii sunt satul.

Link to comment
Share on other sites

@alex230ro suspendat.

 

Dupa cum am spus, m-am saturat. Nu mai accept nici un fel de comentariu off-topic si contra moderare dupa ce am avertizat clar. Mi-e lehamite sa aud aceasi placa, desi am explicat in nenumarate randuri.

 

Inteleg ca aveti pareri diferite, le astept in privat. Posteaza cineva aiureli, ma si face in fel si chip si apoi inca trei aplaudaci topaie la subiect de pe margine. Gata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Desi am avut ceva experiente neplacute cu Automobile Bavaria, le-am scris ieri dimineata sa le cer o oferta pentru revizie la cutia de viteze si sa intreb daca exista vreun recall pe masina mea. In general, cam in cat timp revin si cu raspunsuri? Stiu ca sunt cazuri in care nu au mai revenit deloc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.