Jump to content

Retrofit RLS senzor ploaie si lumini


mihai_farcas

Recommended Posts

Buna ziua. Am cumparat un e87 cu parbrizul spart si am gasit la dezmembrari un parbriz in stare buna, si am negociat sa mi-l dea cu tot cu oglinda si implicit senzor atasat de el. Odata cu asta m-am hotarat sa ii fac si retrofit, in sensul in care as vrea sa leg la instalatia masinii senzorul de ploaie si sa inlocuiesc si maneta de lumini cu una care sa aibe functia auto. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi/alte postari pentru a face asta cat mai usor cu putina. Presupun ca mai sunt si altii care ar fi interesati de asa ceva. Am deja maneta de stergatoare cu automat pe ea (asa am luat-o de pe aceeasi masina din aceelasi parc de dezmembrari in momentul in care i-am motat pilot automat).

Astept sfaturile voastre. Ca si costuri, relativ modice, mai ieftin ca si un parbriz nou :)

Link to comment
Share on other sites

Poate gresesc, dar cred ca iti trebuie(pentru maneta cu auto) toata spira(szl) + manete. Acum daca vrei sa iti fac retrofit la comenzi volan + pilot, in caz ca nu ai... acum este momentul.

Dar mai sigur te interesezi mai clar, eu asa am citit in anumite parti cand am facut retrofit la comenzi volan.

Oricum sa fi atent ca iti trebuie ca masina donatoare sa aiba si stergator luneta, daca nu are(99% din seria 1 au luneta oricum) nu iti va merge sa folosesti stergatorul din spate.

Edited by Moraru Stefan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Poate gresesc, dar cred ca iti trebuie(pentru maneta cu auto) toata spira(szl) + manete. Acum daca vrei sa iti fac retrofit la comenzi volan + pilot, in caz ca nu ai... acum este momentul.

Dar mai sigur te interesezi mai clar, eu asa am citit in anumite parti cand am facut retrofit la comenzi volan.

Oricum sa fi atent ca iti trebuie ca masina donatoare sa aiba si stergator luneta, daca nu are(99% din seria 1 au luneta oricum) nu iti va merge sa folosesti stergatorul din spate.

Salut, multumesc pentru raspuns.

Am reusit sa montez senzorul si functioneaza. Am postat tot pe forum in aria cu e90. Pt ca sa functioneze cei doi senzori, trebuie trase 3 fire care intra in modulul de pe plafon.

Necesar : bloc lumini cu functie auto (e plug&play), parbriz cu senzor si mufa in senzor, eventual maneta cu functia auto (am citit ca ar functiona si fara). Eu am pus pilot automat pe masina si a venitu cu maneta cu functia auto, asadar ma bucur si de butonul auto.

E destul de simplu de facut si beneficiile sunt relativ ok (poate ca am dat bani multi fara prea mare beneficii), dar trebuia sa schimb oricum parbrizul (750 de lei noi), asadar l-am luat cu 250 din dezmembrari cu tot cu senzor montat pe el, 100 de lei a fost blocul lumini si 250 de lei codat + manopera legaturi electrice. Pilotul automat care a venit cu tot cu maneta cu functia auto a fost 450. Legat de spira, potriveste si cea de pe masina voastra, din ce am vazut toate au 6 pini (stiu asta pt ca am reusit sa o montez incorect si s-a rupt).

Spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.