Jump to content

Vibratie in volan F30 320d


Recommended Posts

Va salut,

 

De aprox. doua saptamani am inceput sa observ ca la 80-90km/h apare o vibratie in volan (se misca stanga - dreapta, mai exact). Pana acum cateva zile problema disparea dupa 90km/h, acum vad ca se mentine si la viteze mai mari. Care ar putea fi cauza? Rotile au fost echilibrate in primavara cand am trecut la cele de iarna la cele de vara. M-am gandit ca poate a sarit un plumb, dar nu imi dau seama. Presiunea in roti e conform cartii. Ce sa mai verific? Saptamana viitoare am un drum mai lung de facut si vreau sa rezolv pana atunci.

Edited by AlexF30
Link to comment
Share on other sites

Ti as recomanda sa verifici jantele separat sa nu aiba vreo mica ovalizare nedetectabila la ochi, apoi anvelopele sa nu fie putin deformate, in final ansamblul janta cauciuc trebuie mai intai, optimizat si apoi echilibrat, aici e marea diferenta pe care multi nu o iau in calcul! Daca vrei iti pot lasa in privat un nr de telefon unde poti fi sigur ca se respecta operatiunea de mai sus!

 

Daca se respecta operatiunea si totusi nu ai scapat de acele mici vibratii intre 80 si 90 km/h, iti recomand sa verifici si bucsele de la bratele superioare!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O echilibrare ca la carte, mai ales la anvelope noi dar chiar și dacă sunt mai vechi dar proaspăt montate pe jantă, se face montând anvelopa, echilibrând, scos mașina și mers cu ea vreo câteva sute de (200-300) km, apoi revenire la vulcanizare pentru re-așezare pe jantă a anvelopei respective.

 

În plus, din nou, ca la carte, dar la noi nu face nimeni, anvelopa se montează și se trece la echilibrat. Dacă valorile sunt mari, se dă frumos anvelopa jos, se reașează pe jantă și se trece iar la echilibrare. La noi direct, 55 exterior, aia e toarnă-i cu plumb... :ike:

 

Știu că nicio vulcanizare din RO nu își permite timpul și pierderile pe care aceste operații le-ar face, dar în mod normal ăsta e procesul. Aproape de fiecare dată când am luat anvelope noi, am fost nevoit să revin la re-echilibrare după cam 200km.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Chestia e ca nu s-a umblat niciodata la anvelope. Am 16" iarna si 18" vara. Ambele cu anvelope "din fabrica". In fine, voi merge in weekend la echilibrat. Daca nu e de la roti, o duc la o reprezentanta. Pana joi imi trebuie masina gata de drum. :)
Link to comment
Share on other sites

^Serios? Nu stiam. :)

 

In fine, am scapat mai repede de la munca si m-am dus la Autosoft in Baneasa. Jantele dreapta fata - spate erau strambe, traiasca Bucurestiul! S-a rezolvat, nu se mai simte nimic nici la 80, nici la viteza de autostrada.

 

 

P.S.: Multumesc pentru ajutor, @Luca_77, faceam prea mult pana in Militari la ora aia si mi-a fost mult mai comod sa merg in Baneasa!

Edited by AlexF30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.