Jump to content

Probleme CarPlay


Recommended Posts

Salut! Am un F30 din noiembrie 2017. Am activat CarPlay și totul pare sĂŁ fie ok. Am o singurĂŁ problemĂŁ care e super enervantĂŁ: nu merge dacĂŁ telefonul nu e ĂŽn tĂŁvița de lângĂŁ scrumierĂŁ. Cum ĂŽl mișc de acolo, se deconecteazĂŁ, sau nu se contecteazĂŁ inițial. Mi se pare oribil. A mai pĂŁțit cineva așa ceva? Eu unu' n-am vĂŁzut un semnal WiFi atât de slab nicĂŁieri.

 

Cu o conexiune BT normalĂŁ telefonul se conecteazĂŁ la mașinĂŁ de la câțiva zeci de metri. Prin CarPlay nu merge mai departe de 5cm de tĂŁvița respectivĂŁ...

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca masina e in garantie. De ce nu intrebi la un dealer daca e normal? Mi se pare foarte ciudat sa nu aiba semnal decat asa aproape.

 

Da, mașina e ĂŽn garanție. E mai greu cu dealer-ul pentru cĂŁ ei nu oferĂŁ CarPlay ĂŽn Romania oficial și ĂŽmi e cĂŁ nici n-o sĂŁ mĂŁ bage ĂŽn seamĂŁ dacĂŁ le zic cĂŁ e o problemĂŁ pe partea asta din moment ce nici mĂŁcar nu trebuia sĂŁ fie activat aici ĂŽn țarĂŁ :(

Link to comment
Share on other sites

Si CarPlay l-ai activat tu sau era activat?

 

L-am activat eu. L-am cumpărat de pe net. Am primit un fișier pe care-l pui pe un USB, îl bagi în mufa din mașină, aștepți vreo 30 de secunde și apoi gata, CarPlay e activat.

Edited by zeusent
Link to comment
Share on other sites

Da, probabil in cazul asta la reprezentanta nu au ce sa faca. Eu totusi as intreba cand as avea drum pe la ei. Nu ma prea preciep, am scapat de tot ce am avut apple acum 2 ani si nu m-am mai uitat inapoi iar BMW nu s-a prea dat in vant dupa Android auto.

 

Am sa pun o intrebare la un prieten care stiu ca are pe un F10.

Link to comment
Share on other sites

L-am activat eu. L-am cumpărat de pe net. Am primit un fișier pe care-l pui pe un USB, îl bagi în mufa din mașină, aștepți vreo 30 de secunde și apoi gata, CarPlay e activat.

 

Offtopic - ce ai facut tu nu e ok deloc din pct de vedere securitate pt tine..ai rulat un fisier dintr o sursa necunoscuta tie care ti-a inlocuit sistemul de protectie original BMW cu unul custom(coduri FSC custom) plus cine stie ce altceva s o mai fi rulat in afara de Carplay etc.

 

Pt 300EUR cred ca merita sa il iei din BMW store - e doar o parere pur personala.

Nu e o avere....la cat costa masina...

 

@Romulus - nu are ce sa mai intrebe la ei pt ca teoretic e iesita din garantie(sistemul de navigatie/multimedia) atata timp cat nu mai ai sistemul de certificate digitale originale BMW ci un alt chain de certificate/coduri din alte surse dubioase

Edited by Danyro
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, nici nu m-am gandit la asta, ai dreptate. Cum niciodata nu mi-am pus problema sa fac modificari singur la nimic la masina (sau de pe net), am omis sa imi folosesc "greierele" sa realizez ca practic masina acum e iesita din garantie.
Link to comment
Share on other sites

Offtopic - ce ai facut tu nu e ok deloc din pct de vedere securitate pt tine..ai rulat un fisier dintr o sursa necunoscuta tie care ti-a inlocuit sistemul de protectie original BMW cu unul custom(coduri FSC custom) plus cine stie ce altceva s o mai fi rulat in afara de Carplay etc.

 

Pt 300EUR cred ca merita sa il iei din BMW store - e doar o parere pur personala.

Nu e o avere....la cat costa masina...

 

@Romulus - nu are ce sa mai intrebe la ei pt ca teoretic e iesita din garantie(sistemul de navigatie/multimedia) atata timp cat nu mai ai sistemul de certificate digitale originale BMW ci un alt chain de certificate/coduri din alte surse dubioase

 

PĂŁi eu le-am zis la reprezentanțĂŁ când am ridicat mașina cĂŁ le dau câți bani vor ei :) CĂŁ doar am dat o cĂŁruțĂŁ pe mașinĂŁ nu era problema sĂŁ mai dau și pentru asta. Am scris la BMW ĂŽn Germania și degeabaa. Au zis cĂŁ nu e disponibil. Ăștia din România mĂŁ sfĂŁtuiau sĂŁ sun la BMW ĂŽn Germania și sĂŁ-i mint cĂŁ m-am mutat acolo. SĂŁ le dau o adresĂŁ falsĂŁ luatĂŁ de pe Google Maps și sĂŁ-i conving sĂŁ-mi "mute" mașina pe Germania. Am zis cĂŁ mi se pare idiotic sĂŁ-mi zicĂŁ sĂŁ fac așa ceva. So, fuck them!

 

Nu m-am gândit, recunosc (culmea sunt developer de profesie, but hey, I got excited!) cã ma pot bãga În belele de securitate :) Sincer, adicã, ce naiba ar putea sã facã? :p

 

Pe de altĂŁ parte când or deschide store-ul și-n România ĂŽl pot cumpĂŁra de acolo mi s-a zis și cu asta basta.

 

Ăntre timp, ĂŽmi poți da ceva detalii de codarea respectivĂŁ?

Link to comment
Share on other sites

Ăntre timp, ĂŽmi poți da ceva detalii de codarea respectivĂŁ?

 

Asta ar fi codarea:

HU_NBT > 3003 > WLAN_SIGNAL_STRENGTH > "incar" for low power, "outdoor" for high power

 

Cred ca ar trebuie sa verifici si daca ai antena pt wifi . Iti spun in principiu si din ce am mai citit pe net, pt ca nu am EVO ci doar NBT .

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am un F30 din noiembrie 2017. Am activat CarPlay și totul pare sĂŁ fie ok. Am o singurĂŁ problemĂŁ care e super enervantĂŁ: nu merge dacĂŁ telefonul nu e ĂŽn tĂŁvița de lângĂŁ scrumierĂŁ. Cum ĂŽl mișc de acolo, se deconecteazĂŁ, sau nu se contecteazĂŁ inițial. Mi se pare oribil. A mai pĂŁțit cineva așa ceva? Eu unu' n-am vĂŁzut un semnal WiFi atât de slab nicĂŁieri.

 

Cu o conexiune BT normalĂŁ telefonul se conecteazĂŁ la mașinĂŁ de la câțiva zeci de metri. Prin CarPlay nu merge mai departe de 5cm de tĂŁvița respectivĂŁ...

 

 

F30 nu vine echipat din fabrica cu antena de wifi, de aceea iti merge asa rau, tebuie sa cumperi si sa instalezi antena de wifi apoi totul va fi OK.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

F30 nu vine echipat din fabrica cu antena de wifi, de aceea iti merge asa rau, tebuie sa cumperi si sa instalezi antena de wifi apoi totul va fi OK.

 

@neo: Te ocupi de asa ceva? ca si eu vreau sa imi instalez CarPlay, mai ales ca la toamna va fi disponibil si waze si gmaps.

Link to comment
Share on other sites

Zeus - stai linistit ca si eu tot in domeniu dar la inceput nici eu nu m as fi gandit la asa ceva..desi repet - sunt in domeniul tau :-)

 

Fara sa exageram, pot face destule caci masina are access la internet iar tot OS de multimedia/navigatie ruleaza linux(QNX). Cin fct de ce vrei sa faci, cu putin know how de automotive gen cum comunica modulele intre ele etc, scriptuiesti :-)

 

On topic - poti trece masina pe germania, nu e cine stie ce minca si il iei de acolo direct.

Edited by Danyro
Link to comment
Share on other sites

F30 nu vine echipat din fabrica cu antena de wifi, de aceea iti merge asa rau, tebuie sa cumperi si sa instalezi antena de wifi apoi totul va fi OK.

 

PĂŁi cum naiba? DacĂŁ cumpĂŁram mașina ĂŽn Germania la fel de prost mergea? Sau dacĂŁ mĂŁ mut cu ea ĂŽntr-o țarĂŁ unde magazinul ConnectedDrive este disponibil ce fac? Ămi cumpĂŁr CarPlay din store și mĂŁ rog de ei sĂŁ-mi punĂŁ și antenele necesare? Pe scurt, este o diferențĂŁ ĂŽntre un F30 vândut ĂŽn Germania și unul vândut ĂŽn România?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zeus - stai linistit ca si eu tot in domeniu dar la inceput nici eu nu m as fi gandit la asa ceva..desi repet - sunt in domeniul tau :-)

 

Fara sa exageram, pot face destule caci masina are access la internet iar tot OS de multimedia/navigatie ruleaza linux(QNX). Cin fct de ce vrei sa faci, cu putin know how de automotive gen cum comunica modulele intre ele etc, scriptuiesti :-)

 

On topic - poti trece masina pe germania, nu e cine stie ce minca si il iei de acolo direct.

 

Ai trecut vreo masina pe Germania? Nu functioneaza doar cu: "Da-le o adresa de Google Maps din Germania."

Ca eu am incercat si dupa VIN mi-au spus clar ca masina e cumparata din Romania si nu poate fi trecuta :(

Link to comment
Share on other sites

Masinile cu 6CP pot cumpara Carplay din portal, cele fara nu pot pentru ca nu au antena de wifi instalata. Antena de wifi se pune in fabrica la toate masinile care au 6CP sau au screen mirroring activ default. Screen mirroring este default doar la F13,F12,F06, F15,F16 si toate G-urile.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca a intervenit cineva cu detalii concrete. Eu am F15 cu iDirive 5 (cu screen mirroring be default), cumparat nou de la automobile bavaria. Te rog sa-mi spui care sunt pasii pentru a putea achizitiona Apple Carplay. In lista de dotari nu am 6CP si nici nu putea fi selectat cand am cumparat masina.

P.S. Scuze ca postez in sectiune pentru seria 3, dar am prins subiectul care ma intereseaza si pe mine.

Edited by mkdan2004
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.