Jump to content

Problema mare ABS e39


Recommended Posts

Salut, am un e39 520d an 2000 pre facelift. Masina are ASC, iar problema este atunci cand pun frana la un stop sau la un semafor, incepe sa imi bata pedala de frana (ca si cum intra ABS). Doar la stopuri si la viteze mici face, si parca nici nu prinde frana asa cum ar trebui. Discurile de frana fata-spate sunt noi, placutele la fel, ATE toate.

 

E foarte enervant, mai ales la trecerile pt. pietoni cand pui frana sa treaca pietonul. Se uita la tine de parca era sa il calci, pt ca intra ABS si se aude bataia in pedala cred si de afara :)) . Am inceput deja sa ma obisnuiesc cu problema face asa de cand am cumparat masina (de prin Septembrie).. dar vreau sa o rezolv acum. Am facut o diagnoza cu INPA, si mi-a dat 2 coduri de eroare pe ABS :

 

67 Intermittent Interference

33 Opel Left Front Wheel Speed Sensor

 

Am schimbat senzorul ABS de pe roata stanga fata cu unul Delphi. Si.... Nimic... face exact la fel... aceleasi erori... Trebuie codat sau ceva ? Eu nu stiu ce sa ii mai fac.

 

Ceva sugestii, sfaturi de la cineva care se pricepe sau care s-a mai intalnit cu problema asta ?

 

Pot face si o filmare daca vreti sa vedeti exact cum face masina. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dupa cum a spus colegul de mai sus .. inelul sa nu fie defect ( ruginit , rupt ) . cauta pe google ""abs ring ""si ai sa vezi despre ce este vorba

nu are legatura cu bmw dar pe un opel am avut aceeasi problema.. la franare intra ABS fara sa fie nevoie. ..nu prindea frana cum trebuie .

rezolvarea a fost alta pompa abs cu partea electronica .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Postez dupa aproape 2 ani, cu problema rezolvata. Problema era de la Rulmentul spate dreapta (care la e39 520d cititorul ABS, vine pe rulment). Poate ajuta postarea asta pe cineva care se confrunta cu problema asta.pentru ca eu nu am gasit niciunde rezolvare nici aici, nici pe forum-urile de afara.

 

Am schimbat senzori ABS, modul ABS, codat modul ABS, diagnoze peste diagnoze, aerisit frane, si degeaba. Problema era de la un rulment spate ! Si eroarea era 67 Intermittent interference, si anume la viteze extrem de mici, cititorul de viteza de pe rulment, nu citea o fractiune de secunda, viteza la roata corect atunci cand franai, si intra ABS-ul fara sa fie nevoie.

Edited by Colocolo94
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Problema cunoscuta de mult.., chiar pe youtube este un tip care explica exact acelasi lucru.

 

Folia magnetica de pe rulment e menita sa induca impulsuri in cititorul de pe fuzeta. Aceasta banda magnetica dupa 10-15 ani isi pierde campul magnetic indus.

Fenomen normal specific unui magnet - sa isi pierda din magnetism in zeci de ani indiferent de cum si ce facem el..

 

E bine ca ai revenit si explicat data eroarea specifica.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.