Jump to content

Bmw F10 arc spate rupt


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

S-a intamplat si la mine. S-a rupt arcul pe spate stanga. Mecanicul a spus ca din cauza ca masina sta destul de mult.

Bun. Acum ce recomandati ca inlocuire? Vre-o marca anume? Se schimba si flansele sau doar arcul? Masina are MSport suspension din fabrica. F10 din 2011.

 

Eu la a mea m-am trezit ca (de fel e cam masina de weekend) ca ...supriza..intr-o sambata am plecat cu ea fara sa observ ca arcul fata stg s-a rupt(a stat cu dreapta ridicata pe trotuar toata saptamana). Dupa 2 km > efectul > miros de cauciuc ars > varful arcului rupt a intepat anvelopa si se freca de ea. Dauna totala anvelopa nokian rulata 5k km. Arc rupt. Flansa amortizor rupta. Mishto paguba. Am pus kayaba,f multumit. La cealalta masina, am pus amortizoare kayaba fata-arcuri+amortizoare kayaba spate,foarte multumit iar. e un brand bun si pret decent.

Pe spate la Bmw mi s-a rupt amortizorul dr in mers,eram la 30km de Bucuresti,troncanea groaznic la fiecare denivelare,am mers cu 20km/h ,am facut o ora si jumatate pana acasa intr-o duminica noaptea. S-a sectionat amortizorul din bascula daca va vine sa credeti. Nu am observat ca era curs. Amortizor original la 9 ani si 130k km,deh.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ai instalat deja arcurile? Sunt ok? Cum se simte masina?

Le-am pus de cateva zile. La prima vedere sunt ok. Masina e putin mai stabila in curbe, fata de cum era cu arcul rupt (cu toate ca s-a rupt doar o bucata de 8-10 cm din partea de jos a lui), si e putin mai rigida fata de cum era, dar nu foarte tare.

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa schimb arcul rupt dar celalalt nu se lasa schimbat. Mecanicul (pentru ca la operatiunea asta nu am sculele necesare) a spus ca nu se slabeste surubul si se poate rupe in fuzeta. Asa am abandonat operatiunea la jumatate. Vre-un sfat cum sa fac sa scot surubul incapatanat?

 

App codul cu care au venit arcurile suspensie M este :33536795438

 

LE: am uitat sa pun poza

post-90715-0-69076400-1576859451_thumb.jpg

Edited by Injectoru'6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.