Jump to content

parktronic


Recommended Posts

dupa ce am reparat masina, nu mai merge avertizarea. masina a fost in reparatie dupa ce am lovit-o stanga fata, iar senzorii sunt in spate. voi merge la ei bineinteles, dar mai astept cateva zile, poate mai gasesc cate ceva. pana atunci ma informez putin :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ai avertizare sonora de la senzori cand cuplezi marsarierul? Eu am cred aceeasi problema. La mine cand merg cand nu merg si atunci am o avertizare sonora continua pt 10 sec la prima cuplare in marsarier dupa care nu se mai aude nimic. Am verificat cuplele de la unitatea PDC care se gaseste in aripa dreapta spate daca ai E46 facelift. N-am reusit sa ajung la senzori.
Link to comment
Share on other sites

Costa cam mult un senzor din asta cam vreo 80 ero!! :blink:

155309[/snapback]

pune contactu .... baga marsarier, si dute la fiecare senzor in parte si pune degetu pe el .. daca functioneaza ar trebui sa simti ceva foarte usor si sa auzi un sunet ... iai pe fiecare in parte asa si vezi la care e problema.. asa am patit si eu .. dar eu aveam conexiunile de vina :)

Link to comment
Share on other sites

Ai avertizare sonora de la senzori cand cuplezi marsarierul? Eu am cred aceeasi problema. La mine cand merg cand nu merg si atunci am o avertizare sonora continua pt 10 sec la prima cuplare in marsarier dupa care nu se mai aude nimic. Am verificat cuplele de la unitatea PDC care se gaseste in aripa dreapta spate daca ai E46 facelift. N-am reusit sa ajung la senzori.

155303[/snapback]

 

 

 

Exact aceeasi problema e si la mine. Bag marsarier, beep prelung de 10 secunde si atat. La unitatea PDC nu m-am uitat, ca nu stiam de ea... Deci la mine sa inteleg ca nu merge deloc daca baga beep-ul ala din prima... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ai un senzor ars sau poate chiar unul inlocuit de baietzi care ti au facut lucrarea!!!Adica lau luat pe unul bun si au pus unul ars!! :)

155285[/snapback]

cyborg, ti-ai reparat masina? sau ai mers UN AN DE ZILE cu senzorii nefunctionali? :) ca s-a gasit solutia problemei! :blink:

Link to comment
Share on other sites

cyborg, ti-ai reparat masina? sau ai mers UN AN DE ZILE cu senzorii nefunctionali? :)  ca s-a gasit solutia problemei!  :blink:

155329[/snapback]

 

:) cand am vazut topicul am crezut ca cineva a postat in locul meu :) am si uitat de faza asta. Da, s-a rezolvat chiar atunci, au uitat sa conecteze PDC-ul desteptii de la Contempo.

Link to comment
Share on other sites

:blink: cand am vazut topicul am crezut ca cineva a postat in locul meu :) am si uitat de faza asta. Da, s-a rezolvat chiar atunci, au uitat sa conecteze PDC-ul desteptii de la Contempo.

155333[/snapback]

:) :) :D

sper totusi sa apreciezi promptitutinea precum si generozitatea informativa a reply-ului!

 

 

p.s. ce avatar ai!! :D :D chiar ca esti saiborg acum!!! :bash:

Edited by verssatu
Link to comment
Share on other sites

pune contactu .... baga marsarier, si dute la fiecare senzor in parte si pune degetu pe el .. daca functioneaza ar trebui sa simti ceva foarte usor si sa auzi un sunet ... iai pe fiecare in parte asa si vezi la care e problema.. asa am patit si eu .. dar eu aveam conexiunile de vina :blink:

155311[/snapback]

 

Ajuta-ma sa gasesc si eu conexiunile la senzori. Senzorii sunt ultrasonici si ma indoiesc ca auzi ceva la ei dar am sa incerc. Tot ce am facut pana acum am verificat cuplele la unitatea PDC dar to nu merge.

Link to comment
Share on other sites

Am Încercat testul cu degetul. Intr-adevãr, la cel din dreapta se aude foarte clar un zumzet (este exact acelaºi sunet pe care Îl auzi când atingi cu mâna ecranul electrizat al unui TV), la ceilalÞi doi din mijloc se aude, dar foarte slab, iar la cel din stânga - pauzã. Sper sã fie de vinã doar un contact ºi sã nu trebuiascã sã Înlocuiesc vreunul.
Link to comment
Share on other sites

Am Încercat testul cu degetul. Intr-adevãr, la cel din dreapta se aude foarte clar un zumzet (este exact acelaºi sunet pe care Îl auzi când atingi cu mâna ecranul electrizat al unui TV), la ceilalÞi doi din mijloc se aude, dar foarte slab, iar la cel din stânga - pauzã. Sper sã fie de vinã doar un contact ºi sã nu trebuiascã sã Înlocuiesc vreunul.

155496[/snapback]

incearca sa scoti un senzor care stii sigur ca mere .. si sal pui in acel loc.. si vezi daca merge schema cu sunetu .. :blink: daca nu merge ... inseamna ca e sigur un contact... asa am avut si eu .. si am skimbat toate firele alea .. ca senzorii nu aveua nika

Link to comment
Share on other sites

La tine la facelift senzori de parcare sunt pozitionati in partea de sus a barei mai exact in bandoul de protectie al barei (ala negru).Tre sa te chinui putin sa ajungi la ei ,scoti mufa de conexiune si apoi denzorul din locasul lui!! :blink:

155458[/snapback]

Costash,

Zi-mi te rog cum ajung la cei din bandou. Ce trebuie sa desfac daca fiecare senzor are conector sau firele merg direct in cupla din unit-ul parktronic. Apreciez detalii mai multe

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.