Jump to content

Jante 194 M pe un bmw 120 d E 87 ?


EugenD

Recommended Posts

desigur... merg !

dar producatorul bmw spune ca nu merg daca vrei sa ai masina

in parametri dati de el.

 

caracteristici jante style 194M

fata = ET:34, 8Jx17

spate = ET:37, 8,5Jx17

 

bmw 120 e87... jante acceptate pe 17:

fata = ET:47, 7Jx17

spate = ET:47, 7,5Jx17

 

daca nu ma crezi, verifica...

am pus 3 linkuri mai devreme cu dimensiunile.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu , cauciucurile recomandate pt jantele 194 M sunt 225/45/17 fata si 245/40/17 spate . . Si astea sunt cauciucurile pe care le am acum . Le-am folosit pana acum pe un e36 coupe . Imi plac mult si le-as monta pe 120 . :) Ps , arata foarte bine pe masina . Mersi frumos pt poze .
Link to comment
Share on other sites

Din moment ce anvelopele care le am sunt dimensiunile date de BMW de ce nu as fi in parametri? Ca difera et ul?

 

desigur ca anvelopele PE care le ai sunt dimensiuni date de bmw dar nu cu ET-ul ala !!!

norocul nostru ca inginerii de la bmw l-au luat in calcul cand au fabricat masina.

 

uite aici cu ce se mananca ET-ul ala care pentru tine nu conteaza...

 

Factorul de echilibru – ET sau Offset

 

Acest parametru apare obligatoriu atat pe jantele din otel cat si pe cele din aliaj. Este practic ultima inscriptie din descrierea tehnica a jantelor si este de forma ET insotita de o valoare pozitiva sau negativa exprimata in milimetri. In cazul jantelor din otel sau din aliaj de prima echipare, valoarea ET este stabilita de producatorul masinii careia janta ii este destinata iar la inlocuirea ei trebuie tinut cont si de acest aspect. Pentru jantele din aliaj din categoria after-market, producatorii auto permit anumite tolerante pentru acest ET, de pana la 1,5 cm catre exteriorul masinii in asa fel incat sa nu existe riscuri majore ca roata sa atinga parti ale caroseriei in timpul rularii. Pentru a avea o idee cat mai clara asupra valorii acestui ET, facem mentiunea ca o valoare pozitiva, cu cat este mai indepartata de 0 (zero) cu atat intra mai mult sub caroseria masinii in timp ce o valoare negativa a acestuia scoate jantele in exteriorul masinii. In cele mai multe cazuri, masinile pregatite pentru off road au valori foarte apropiate de 0 (zero) si chiar negative, pentru a castiga un plus de stabilitate in timpul catararilor. Determinarea valorii ET se face masurand distanta dintre linia imaginara care strabate janta pe mijloc si suprafata de montare a jantei pe butuc. Atentie: o valoare necorespunzatoare a acestui factor de echilibru poate determina multe probleme de ordin tehnic precum vibratii in roti la franarea de la viteze mari, suspensii care reactioneaza gresit, directie greoaie sau dimpotriva, usoara dar instabila iar in cel mai rau caz lovirea unor elemente ale caroseriei in timpul virajelor sau la incarcarea masinii la capacitate maxima.

 

si mai pe intelesul tuturor o animatie cum afecteaza tinuta masinii pe drum.

https://www.youtube.com/watch?v=6QYKXcNXyoM&feature=youtu.be

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

Ce te face pe tine sa crezi ca nu stiu ce ii ET? Daca nu stiam ce ii nu imi puneam jantel acestea. Dupa exemplul tau pe fata ar fi mai iesite cu 2.5cm. Pe spate ar iesi cu 2.27cm. De la butuc spre interior ,adica spre suspensie is aceleasi distante. Dupa mine masina a castiga la capitolul stabilitate. Cand am facut geometria eram cu jantele acestea si totul o iesit in parametri pentru e87.
Link to comment
Share on other sites

bravo tie si drum bun !

eu, personal am incercat sa dau un sfat unui coleg de forum.

in principiu masina trebuie sa fie cat mai aproape de parametri

dati de fabricant... dar nu toata lumea reuseste !!!

unii din motive pecuniare, altii din snobism.

fiecare face ce vrea cu masina lui.

 

succes la schimbat articulatii, amortizoare si casete de directie !

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

Am aproape 20000km cu jantele astea. Chiar saptamana trecuta am verificat masina. 0 bucse afectate, brate sau amortizoare. Amortizoarele au procentul de aderenta intre 74-78 si is cele originale. Cu asta am inchis subiectul asta.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.