Jump to content

Senzor presiune BMW F30


nlaur86

Recommended Posts

Salutare,

 

Am un BMW F30 320d xDrive, an fabricatie 2016, noiembrie. Este achizitionat din Germania, de la showroom la putin peste 4000km si mi-a venit cu manual in limba germana.

Poate ca e o intrebare stupida, dar cum imi dau seama daca am sau nu senzori de presiune pe roti sau in ABS? :)

Vreau sa imi iau jante pentru cauciucurile de iarna si vreau sa imi caulculez investitia initiala. Inteleg ca presiunea se "citeste" in 2 moduri: fie prin senzori de presiune montati in roti, fie prin senzori in ABS. Dar cum imi dau seama de care am, fara sa demontez o roata sa ma uit in ea?

Clar e ca atunci cand a venit masina, imi afisa alerta de presiune.

Si inca o intrebare: in functie de tipul de senzori, cand/in ce conditii se schimba? Doar cand se defecteaza? Sau la schimb de placute/discuri frana?

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Referitor la temperatura si presiune - nu stiu daca default iti arata in idrive. Eu a trebuit sa codez ca sa mi arate si temperatura cu presiunea in idrive.

Poate la el o fi altfel - in functie se dotarile masinii

Edited by Danyro
Link to comment
Share on other sites

La fel si la mine - imi arata presiunea individual pe fiecare roata, dar nu si temperatura.

Deci sa inteleg ca am senzori in roti? Deci jante noi = senzori noi? Si cam cat tin bateriile la senzorii astia? :) Ca vad ca nu sunt chiar ieftini cei OEM :(

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am si eu o nelamurire privind sistemul de monitorizare a presiunii. In iDrive sistemul e prezentat ca in poza urmatoare:

 

53bd6c754aaafdc086baac3bb3c140f9.jpg

 

100% am senzori de presiune in ambele seturi de jante vara/iarna. Cand am schimbat anvelopele de vara cu unele mai noi, nu a fost nevoie sa fac nicio reinitializare, toate rotile apar cu verde. Desi anvelopele au fost date jos, pare ca nu s-a detectat nicio modificare a presiunii. E defect sistemul? E lipsa? Poate nici nu am optiunea respectiva si iDriveul o afiseaza asa ca fapt divers.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am si eu o nelamurire privind sistemul de monitorizare a presiunii. In iDrive sistemul e prezentat ca in poza urmatoare:

 

53bd6c754aaafdc086baac3bb3c140f9.jpg

 

100% am senzori de presiune in ambele seturi de jante vara/iarna. Cand am schimbat anvelopele de vara cu unele mai noi, nu a fost nevoie sa fac nicio reinitializare, toate rotile apar cu verde. Desi anvelopele au fost date jos, pare ca nu s-a detectat nicio modificare a presiunii. E defect sistemul? E lipsa? Poate nici nu am optiunea respectiva si iDriveul o afiseaza asa ca fapt divers.

 

Pai daca ai dat gumele jos trebuia sa te uiti pe interior in dreptul valvei, acolo sunt senzorii, asta daca ai senzor pe janta. Dar din ce se vede in poza, daca nu iti arata presiunea in roti, atunci ai pe Abs.

Cel mai simplu se verifica in etk dupa seria de sasiu.

Eu la x1 am senzori in Abs, la f30 am pe janta, la f45 la fel tot pe janta.

Cel mai bine un set de senzori pentru fiecare set de jante.

Spunea cineva mai sus ca daca e valva metalica atunci ai senzor. Nu e obligatoriu. Exista cu senzori pe janta si cu valva de cauciuc. Senzorul nu vine cu tot cu valva.

Link to comment
Share on other sites

Și eu am avut la al doilea set de jante senzori, deși mașina nu avea novoie. Așa mi le-a dat la pachet reprezentanța. Jantele de varĂŁ erau de la altĂŁ mașinĂŁ care avea cu totul și nu s-au obosit sĂŁ ĂŽi dea jos.

I-am vândut acum câteva sãptãmâni :) - stãteau degeaba

Link to comment
Share on other sites

Am fost la masina. Aparent am FTM, nu TPM, deci sistemul care se foloseste de senzorii ABS, nu de cei de presiune. Totusi am si senzori de presiune 100%, pe ambele seturi de jante. Asta m-a indus in eroare.

 

be1cb5f7be18ef49e4cd14c31c190766.jpg7865873e7b8a92412c0e2f16c3609be2.jpg

 

 

In poza cu janta ala nu e senzor e valva. Senzorul este pe interiorul valvei. Daca zici ca ai si senzori pe jante, probabil jantele nu sunt ale masinii. Cauta dupa vin in etk si te lamuresti.

Link to comment
Share on other sites

Mda, e clar ca daca am senzori ii am degeaba. Cand au demontat anvelopa m-am uitat si am vazut acea parte butucanoasa a valvei pe interiorul jantei, poate nu o fi senzori originali sau poate o fi doar o chestie care acopera valva si da impresia unui senzor de presiune.

 

Jantele de iarna chipurile au senzori fiindca au fost cadou la achizitionarea masinii de la dealer, cu mentiunea ca atunci cand le-au comandat au luat setul complet cu senzori de presiune.

 

Anyway, m-am lamurit cum functioneaza sistemul la mine si anume pe baza senzorilor ABS.

Link to comment
Share on other sites

presiunea in roata se face la rece - ex. 2.2 atmosfere la 20 de grade celsius; pe masura ce mergi, roata se incalzeste, si implicit creste si presiunea - ex. 45 grade si 2.5 atmosfere - asta nu inseamna ca presiunea din roata e prea mare.

cu alte cuvinte, presiunea corecta este de fapt corecta la o anumita temperatura.

Link to comment
Share on other sites

Revin pe marginea acestui subiect, deoarece am constatat cu stupoare ca un senzor OEM costa 415 lei la reprezentanta sau 353 lei la magazinele de piese.

Daca nu imi pun senzorii, ce alerte primesc in bord? Spunea cineva mai sus ca o sa stau cu alertele constant.

Ma costa senzorii mai mult decat jantele :)). Nu e ok.

Vad ca exista si senzori aftermarket, unii facuti de VDO la 176 lei bucata. Pret mai omenesc un pic. Merita diferenta de bani? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.