BMWClub: vibratie volan cand sta pe loc x5 e70 - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

vibratie volan cand sta pe loc x5 e70

#1 User is offline   andreisaioc 

• Senior
  • Group: Members

Posted 07 July 2018 - 21:55

salut, am si eu o problema cu masina din titlu (x5 e70 30d lci). Recent am schimbat bieletele antiruliu si bratele fata (alea ondulate lungi, ca nu stiu cum sa le zic). Exact din momentul in care am mers cu masina a doua sau a treia zi, mi se pare ca am o vibratie destul de mare cand iau de volan dar stand pe loc, mai spre sfarsitul cursei volanului. Am fost inapoi la service, si ei mi-au zis ca ar fi de la lichidul de servo, sau mai grav pompa de servo. Ei au propus sa schimbam lichidul intai ca sa nu dau banii din prima pe pompa. Voi ce credeti ?

Mentionez ca pompa este undeva la 4000 de lei (cred) si nu as vrea sa dau banii aiurea daca nu e necesar. Teoria mea este ca problema era mai veche, dar fiindca bieletele si bratele erau cam uzate, si suspensia era cam moale, nu prea era sesizabila acea vibratie, si acum cu astea noi totul este foarte tare, si se simte accentuat. Poate aveti idei inainte sa ajung la programarea de la service
0

#2 User is online   anania 

• Începător

Posted 17 July 2018 - 13:17

View Postandreisaioc, on 07 July 2018 - 21:55, said:

salut, am si eu o problema cu masina din titlu (x5 e70 30d lci). Recent am schimbat bieletele antiruliu si bratele fata (alea ondulate lungi, ca nu stiu cum sa le zic). Exact din momentul in care am mers cu masina a doua sau a treia zi, mi se pare ca am o vibratie destul de mare cand iau de volan dar stand pe loc, mai spre sfarsitul cursei volanului. Am fost inapoi la service, si ei mi-au zis ca ar fi de la lichidul de servo, sau mai grav pompa de servo. Ei au propus sa schimbam lichidul intai ca sa nu dau banii din prima pe pompa. Voi ce credeti ?

Mentionez ca pompa este undeva la 4000 de lei (cred) si nu as vrea sa dau banii aiurea daca nu e necesar. Teoria mea este ca problema era mai veche, dar fiindca bieletele si bratele erau cam uzate, si suspensia era cam moale, nu prea era sesizabila acea vibratie, si acum cu astea noi totul este foarte tare, si se simte accentuat. Poate aveti idei inainte sa ajung la programarea de la service

Ceva noutati despre problema? Imi apare si mie cateodata o vibratie in volan la viteza mica, in parcare. In cazul meu, fiind intermitent fenomenul, evident ca nu s-a manifestat cand am ajuns la mecanic si ca a ramas asa.
0

#3 User is offline   andreisaioc 

• Senior

Posted 17 July 2018 - 20:08

inca nu am reusit sa schimb lichidul servo, am fost foarte ocupat si nu am mai ajuns la service, nici cu masina nu am mai mers in afara de 1 drum pana in oras. La mine apare cand iau de volan pe loc, chiar la sfarsitul cursei se accentueaza tare, daca iei de afara (bagi mana pe geam) de volan, te uiti la roata si vezi ca tremura destul de tare.

in mers normal ca nu se simte pentru ca si la o masina fara servo cand esti in mers iei mult mai usor de volan, si probabil pompa face mai putin efort in mers decat pe loc
0

#4 User is online   anania 

• Începător

Posted 18 July 2018 - 14:03

View Postandreisaioc, on 17 July 2018 - 20:08, said:

inca nu am reusit sa schimb lichidul servo, am fost foarte ocupat si nu am mai ajuns la service, nici cu masina nu am mai mers in afara de 1 drum pana in oras. La mine apare cand iau de volan pe loc, chiar la sfarsitul cursei se accentueaza tare, daca iei de afara (bagi mana pe geam) de volan, te uiti la roata si vezi ca tremura destul de tare.

in mers normal ca nu se simte pentru ca si la o masina fara servo cand esti in mers iei mult mai usor de volan, si probabil pompa face mai putin efort in mers decat pe loc

Daca afli ceva, sa pui si aici, te rog. Si eu ma gandeam sa schimb lichidul de servo, dar la fel, nu mi-a permis timpul.
0

#5 User is offline   bimmer90f30 

• Fan

Posted 18 July 2018 - 14:22

Eu as reface si geometria inainte sa ma gandesc la pompa.
S-a umblat la cele 3 suruburi de sub capota care tin oala suspensiei si la suruburile bieletelor? Atunci trebuie refacuta geometria; pe toate rotile.
0

#6 User is offline   andreisaioc 

• Senior

Posted 19 July 2018 - 15:57

daca ar fi de la geometrie nu ar trebui sa traga cumva masina in mers ?
0

#7 User is offline   bimmer90f30 

• Fan

Posted 19 July 2018 - 16:10

View Postandreisaioc, on 19 July 2018 - 15:57, said:

daca ar fi de la geometrie nu ar trebui sa traga cumva masina in mers ?

Nu, deloc.
Geometria in general se reflecta cel mai repede in uzura rotilor, dar asta dupa ce se uzeaza dupa ceva km. Dar, asa cum am intrebat mai sus, s-a umblat acolo (?) verifica alinierea rotilor.
(multi nu realizeaza/inteleg dar o geometrie ca la carte salveaza multi bani in uzura neuniforma a "gumelor" a stresului in suspensii/amortizoare/directie si chiar a tinutei pe drum si ECONOMIE DE COMBUSTIBIL!)

This post has been edited by bimmer90f30: 19 July 2018 - 16:11

0

#8 User is offline   filter 

• Nou venit
  • Pip

Posted 19 July 2018 - 16:52

Mai bine cauti alt service. Cand apare o problema noua dupa o interventie de-a lor, nu are cum sa fie ceva care s-a sincronizat sa pice exact atunci decat in cazuri exceptionale. Cauta la altii si vezi daca flansele amortizor sunt in stare buna, linichidul de servo nu se "strica" brusc dupa ce schimba service-ul o piesa, dar alta piesa se poate strica daca dai cu barosul sa scoti o piesa sau nu respecti procedura.
0

#9 User is offline   andreisaioc 

• Senior

Posted 19 July 2018 - 16:57

asa ma gandeam si eu sa merg in alta parte, parca prea brusc a aparut. Service-ul este ad garage, dar nu am mai avut probleme cu ei pana acum, si aceasta operatiunea parea una simpla, daca aveam scule o faceam chiar eu, era de desfacut cateva suruburi si atat...
multumesc de raspunsuri
0

#10 User is offline   filter 

• Nou venit
  • Pip

Posted 22 July 2018 - 22:44

Nu ezita sa ne spui si noua daca afli ce a fost. :popcorn:
0

#11 User is offline   Raf96 

• Nou venit
  • Pip