Jump to content

vibratie volan cand sta pe loc x5 e70


andreisaioc

Recommended Posts

salut, am si eu o problema cu masina din titlu (x5 e70 30d lci). Recent am schimbat bieletele antiruliu si bratele fata (alea ondulate lungi, ca nu stiu cum sa le zic). Exact din momentul in care am mers cu masina a doua sau a treia zi, mi se pare ca am o vibratie destul de mare cand iau de volan dar stand pe loc, mai spre sfarsitul cursei volanului. Am fost inapoi la service, si ei mi-au zis ca ar fi de la lichidul de servo, sau mai grav pompa de servo. Ei au propus sa schimbam lichidul intai ca sa nu dau banii din prima pe pompa. Voi ce credeti ?

 

Mentionez ca pompa este undeva la 4000 de lei (cred) si nu as vrea sa dau banii aiurea daca nu e necesar. Teoria mea este ca problema era mai veche, dar fiindca bieletele si bratele erau cam uzate, si suspensia era cam moale, nu prea era sesizabila acea vibratie, si acum cu astea noi totul este foarte tare, si se simte accentuat. Poate aveti idei inainte sa ajung la programarea de la service

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut, am si eu o problema cu masina din titlu (x5 e70 30d lci). Recent am schimbat bieletele antiruliu si bratele fata (alea ondulate lungi, ca nu stiu cum sa le zic). Exact din momentul in care am mers cu masina a doua sau a treia zi, mi se pare ca am o vibratie destul de mare cand iau de volan dar stand pe loc, mai spre sfarsitul cursei volanului. Am fost inapoi la service, si ei mi-au zis ca ar fi de la lichidul de servo, sau mai grav pompa de servo. Ei au propus sa schimbam lichidul intai ca sa nu dau banii din prima pe pompa. Voi ce credeti ?

 

Mentionez ca pompa este undeva la 4000 de lei (cred) si nu as vrea sa dau banii aiurea daca nu e necesar. Teoria mea este ca problema era mai veche, dar fiindca bieletele si bratele erau cam uzate, si suspensia era cam moale, nu prea era sesizabila acea vibratie, si acum cu astea noi totul este foarte tare, si se simte accentuat. Poate aveti idei inainte sa ajung la programarea de la service

 

Ceva noutati despre problema? Imi apare si mie cateodata o vibratie in volan la viteza mica, in parcare. In cazul meu, fiind intermitent fenomenul, evident ca nu s-a manifestat cand am ajuns la mecanic si ca a ramas asa.

Link to comment
Share on other sites

inca nu am reusit sa schimb lichidul servo, am fost foarte ocupat si nu am mai ajuns la service, nici cu masina nu am mai mers in afara de 1 drum pana in oras. La mine apare cand iau de volan pe loc, chiar la sfarsitul cursei se accentueaza tare, daca iei de afara (bagi mana pe geam) de volan, te uiti la roata si vezi ca tremura destul de tare.

 

in mers normal ca nu se simte pentru ca si la o masina fara servo cand esti in mers iei mult mai usor de volan, si probabil pompa face mai putin efort in mers decat pe loc

Link to comment
Share on other sites

inca nu am reusit sa schimb lichidul servo, am fost foarte ocupat si nu am mai ajuns la service, nici cu masina nu am mai mers in afara de 1 drum pana in oras. La mine apare cand iau de volan pe loc, chiar la sfarsitul cursei se accentueaza tare, daca iei de afara (bagi mana pe geam) de volan, te uiti la roata si vezi ca tremura destul de tare.

 

in mers normal ca nu se simte pentru ca si la o masina fara servo cand esti in mers iei mult mai usor de volan, si probabil pompa face mai putin efort in mers decat pe loc

 

Daca afli ceva, sa pui si aici, te rog. Si eu ma gandeam sa schimb lichidul de servo, dar la fel, nu mi-a permis timpul.

Link to comment
Share on other sites

daca ar fi de la geometrie nu ar trebui sa traga cumva masina in mers ?

Nu, deloc.

Geometria in general se reflecta cel mai repede in uzura rotilor, dar asta dupa ce se uzeaza dupa ceva km. Dar, asa cum am intrebat mai sus, s-a umblat acolo (?) verifica alinierea rotilor.

(multi nu realizeaza/inteleg dar o geometrie ca la carte salveaza multi bani in uzura neuniforma a "gumelor" a stresului in suspensii/amortizoare/directie si chiar a tinutei pe drum si ECONOMIE DE COMBUSTIBIL!)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Mai bine cauti alt service. Cand apare o problema noua dupa o interventie de-a lor, nu are cum sa fie ceva care s-a sincronizat sa pice exact atunci decat in cazuri exceptionale. Cauta la altii si vezi daca flansele amortizor sunt in stare buna, linichidul de servo nu se "strica" brusc dupa ce schimba service-ul o piesa, dar alta piesa se poate strica daca dai cu barosul sa scoti o piesa sau nu respecti procedura.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...
10 hours ago, Marius_bnc said:

E foarte aiurea cand nu revii cu update la problema, lasi si pe altii sa se chinuie. Macar documentam si noi aceste probleme

Tragi de volan pe loc si vibreaza aproape de capat in ambele parti la fel?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.