Jump to content

Recommended Posts

Salut,

 

Numai ce m-am intors in romanica de o saptamana, si a aparut si prima problema de cand e masina la mine: la un viraj la stanga am auzit ceva trosnind din zona volanului, apoi am primit eroare de retraint systems failure. Am observat ca toate comenzile de pe volan sunt indisponibile complet. Functioneaza doar maneta de semnalizare si cea de stergatoare. Am desfacut volanul si modulul SLZ, sperand sa gasesc eva rupt (asa s-a auzit), dar nu am gasit nimic. Am desfacut si modulul slz, nimic nu pare rupt. cu exceptia unei chestii rosi, (poza) care nu am idee de la ce e. Am atasat si lista de erori din ISTA.

 

A mai patit cineva asa ceva, pus si simplu din senin?

 

 

post-9582-0-06379400-1531149938_thumb.jpg

slz.pdf

Link to comment
Share on other sites

 

Da, este intr-adevar util. Probabil cablajul din interior e varza (nu am desfacut si partea aia). Acum il montez inapoi pe masina, ca am maine nevoie de ea. Stii daca are vreun PN? Din ce vad, e destul de dificila aranjarea cablajului in interior. Ma gandesc sa comand alt modul decat sa ma apuc eu sa o infasor aiurea pe acolo. ðŸËâ

Merci mult!

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine ai iesi daca ai cumpara doar fasia aceea. Trebuie insa sa fi atent, adica sa iei banda de la szl cu aceeasi optiuni. La E90 e mai usor, ai 2 fasii: cu butoane multifunctionale sau fara.

La f10 e posibil sa fie impartite cele cu butoane multifunctionale: partial, total etc. Nu stiu sigur pt ca nu am F10.

 

Daca iei tot szl trebuie codat, iar acela deasemenea trebuie sa aiba toate optiunile ce le ai momentan.

Daca vrei un retrofit la comenzi volan etc, acum e momentul:)

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine ai iesi daca ai cumpara doar fasia aceea. Trebuie insa sa fi atent, adica sa iei banda de la szl cu aceeasi optiuni. La E90 e mai usor, ai 2 fasii: cu butoane multifunctionale sau fara.

La f10 e posibil sa fie impartite cele cu butoane multifunctionale: partial, total etc. Nu stiu sigur pt ca nu am F10.

 

Daca iei tot szl trebuie codat, iar acela deasemenea trebuie sa aiba toate optiunile ce le ai momentan.

Daca vrei un retrofit la comenzi volan etc, acum e momentul:)

 

 

Am deja comenzi pe volan. Volanul e sport cu padele. Volanul l-as fi schimbat cu unul M sport, dar ma lipsesc de retrofituri cu piese furate cum e la moda... Ma gandeam sa comand de pe ebay dupa PN. Am gasit deja ceva, banuiesc ca are ce am eu nevoie, avand acelasi PN.

 

Stiti daca pot comanda separat si panglica respectiva?

 

 

 

 

 

 

Edited by mcliviu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai panglica este separata. Depinde daca vinde szl pe bucati. Daca are aceeasi cod ma gandesc ca ar trebuii sa mearga fara probleme. Sincer nu am luat niciodata pe coduri, ce-i drept pentru retrofituri nu stiu daca asa e mai bine, am mers mai babeste pe optiuni, ani etc si a mers bine de fiecare data.

Nu stiu sigur ce s-a intamplat acolo, desi cel mai probabil este panglica de vina, as zice sa verifici continuitatea firelor sau vizual. Daca ai dubii poate gasesti pe cineva local sa o verifici pe loc si nu iti mai bati capu.

Avantajul la panglica este ca nu iti trebuie codare. Eu mi-am batut capu destul de serios in orasu meu cand am facut retrofitul... Nu era nimeni sa codeze, toti stiau numai sa programeze:/.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut in tutorialul atasat unde e panglica. Din pacate n-am mai apucat sa mai desfac si acolo, dar 100% aia e rupta, ca altceva nu are ce sa fie, la cum s-a auzit.

Mi se pare totusi foarte dubios cum a ajuns aia sa se agate si sa se rupa asa singura. Pare ceva defect de fabricatie sau proiectare. De umblat acolo, sigur nu s-a umblat.

In concluzie, pot comanda de undeva mizeria aia, sau trebuie sa gasesc unul defect la care sa iau doar panglica?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum vad eu spira, butonul ala rosu impiedica rotirea panglicii de tot si prin urmare ruperea firelor. Ori a agatat butonul si s-a rupt, ori cine stie. Asa ceva este si la E90 si deasemenea este un buton rosu, singurul mai ales...

Oricum... se poate cumpara doar fasia, insa nu da toata lumea da separat, ci vinde impreuna cu szl(modulul, partea unde sunt manetele).

Link to comment
Share on other sites

Nu a dat niciun simptom? Al meu tacane de un an de zile cand invart de volan, si odata a si trosnit dar inca functioneaza. Sunt si eu curios daca se poate comanda panglica pentru inlocuire.

 

Ba da, o chestie foooarte discreta. Am fost vineri la Filaret pentru revizie, si voiam sa le arat cum face, si n-a mai facut. Pana azi, cand l-am auzit de vreo cateva ori (doar cand luam stanga), pana cand a crapat. Banuiesc ca daca desfac o sa gasesc panglica respectiva facuta praf sau smulsa.... Nu imi explic ce si cum a agatat...

Link to comment
Share on other sites

Am desfacut si partea care ramasese nedesfacuta. Asa arata cablajul. Nu cred ca e vreo sansa sa fie reparat in vreun fel.

Piesa mea are PN-ul: 61319245622

Nu gasesc pe realoem piesa mea...

Oare o pot inlocui cu asta: 61319319475?

 

 

 

 

post-9582-0-20553800-1531245247_thumb.jpg

post-9582-0-63166500-1531245247_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu la F10 si la 2 F30 l-am schimbat de fiecare data in garantie.

La F10 se auzea la rotire volan, la un F30 nu au mai mers comenzile de pe volan, iar la celalalt F30 a aparut eroare pe cheie fara alte simptoame.

Nu imi dau seama de ce se strica piesa asta la ele.

Ma rog, au fost in garantie toate, nu am platit nimic.

Doar la F25 nu am schimbat...inca.

Link to comment
Share on other sites

Eu la F10 si la 2 F30 l-am schimbat de fiecare data in garantie.

La F10 se auzea la rotire volan, la un F30 nu au mai mers comenzile de pe volan, iar la celalalt F30 a aparut eroare pe cheie fara alte simptoame.

Nu imi dau seama de ce se strica piesa asta la ele.

Ma rog, au fost in garantie toate, nu am platit nimic.

Doar la F25 nu am schimbat...inca.

 

In mod sigur e o problema de proiectare cu ele, si doar o chestiune de timp pana crapa. Sunt niste mizerii, nu pot sa cred ca nu s-au gandit la o solutie tehnica mai fiabila, decat niste cablaje tip banda cu niste chestii de cauciuc cu rolul de a le ajuta sa nu se indoaie pana la rupere...Cu toate astea, cred ca problema este in final una de ungere. Inauntru exista un ulei de mecanisme care are rolul de a face ca acel cablaj sa gliseze in interior. Problema e ca la un moment dat nu mai gliseaza, si ajunge sa se infasoare aiurea pana la rupere... Penibila solutie tehnica. Piesa costa ~500e. Un kkt din asta ajunge probabil sa coste in reprezentanta undeva la 6-700eur...

 

Partea cea mai faina e ca PN-ul de pe piesa mea nu exista pe realoem. Cablajul are si el PN, ca si cum l-ai putea comanda separat. Evident, search-ul intoarce 0 rezultate...

post-9582-0-20376000-1531254552_thumb.jpg

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Cine ma poate ajuta cu replacement PN pentru 61319245622? Cum ziceam, nu gasesc acest PN pe realoem. Volanul meu are padele si comenzi. Nu are nimic altceva fancy. Inauntru are 2 cablaje. Banuiesc ca sunt toate cam la fel (mai putin cele cu incalzire si vibratii), dar nu m-as risca sa iau ceva random.

 

Merci frumos!

 

LE: se pare ca exista o procedura pentru acest defect. Are cineva acces la PUMA? PuMA measure 63377975!

 

 

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Nu a dat niciun simptom? Al meu tacane de un an de zile cand invart de volan, si odata a si trosnit dar inca functioneaza. Sunt si eu curios daca se poate comanda panglica pentru inlocuire.

 

SZL REPLACE

 

Before part exchange, in case of squeaking/creaking noises fromcolumn switch cluster area, observe SIB63377975!

Edited by zeronoo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.