Jump to content

Faruri adaptive LED


Romulus

Recommended Posts

algoritmul din spatele lor de a lumina cand si ce ai nevoie prin faza (semi)lunga, fara sa i deranjeze pe ceilalti participanti la trafic... face toti banii.

este un sistem f reusit si care nu ma asteptam sa imi placa atat de mult.

Costa si pe masura..daca mi amintesc bine ~2500EUR

 

sunt curios cum este sistemul cu Laser de la BMW...

Edited by Danyro
Link to comment
Share on other sites

algoritmul din spatele lor de a lumina cand si ce ai nevoie prin faza (semi)lunga, fara sa i deranjeze pe ceilalti participanti la trafic... face toti banii.

este un sistem f reusit si care nu ma asteptam sa imi placa atat de mult.

Costa si pe masura..daca mi amintesc bine ~2500EUR

 

sunt curios cum este sistemul cu Laser de la BMW...

 

NU costa asa de mult!

 

1283 euro fara TVA pe G30.

Link to comment
Share on other sites

Incredibil ce bine lucreaza, nu orbesc pe nimeni, sincer tarziu am observat ca sunt cu faza lunga tot timpul aproape, o schimba singur dar cand poate stinge doar bucati, le deplaseaza lateral, tine faza lunga cat de mult poate, doar pe o parte sau doar inspre exterior, nici nu ma refer doar la curbe, ci pe drum drept fac noaptea minuni. Rezultatul este doar unul: ai lumina tot timpul la cat poate masina de bine. "decupeaza" masina din fata ta, sa nu il orbesti din spate, tine pe contrasens stanga cu faza lunga spre exterior, muta faza lunga dreapta pe exterior, le stinge independent stanga sau dreapta, le reaprinde. G E N I A L E!

 

Cred eu de nelipsit dintr-o configuratie sanatoasa la cap, pentru cei care au drumuri lungi noaptea. In oras nu prea fac nimic, stau stinse cat e iluminat stradal si lumineaza in viraje sau la parcare. Important si asta de altfel.

 

DbeinJa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nici nu imi dau seama cum descrii un asa sistem in scris astfel incat ca cineva sa priceapa ceva si sa nu ai nevoie de gestica faciala si "digitala". Cred ca orice fel de descriere, photo sau video nu pot nici pe departe sa ajute pe cineva sa inteleaga cum sunt pana nu pui mana pe o masina cu asa ceva noaptea. Am mai condus alte masini, dar ziua si nu am vazut nimic. Acum in sfarsit am vazut si noaptea la un drum mai lung. Incredibil cat de mult ajuta.
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar , sunt super tari , am fost in Grecia si am plecat pe la 1 noaptea din Bucuresti , pe Bulgaria noaptea am vazut ce pot face cu adevarat....deci , vb lui Romulus ,....WOW...Merita pe orice configuratie luate daca masina e de noua , daca nu , de cautat... :yahoo:

 

PS - din cate am inteles , daca se ard doar ledurile de la far , se schimba farul...Restul se schimba - semnal , pozitie , cornering. Dar se ard foarte greu spre deloc...

Link to comment
Share on other sites

nu este complicat de explicat.Activeaza faza lunga si foloseste camera pentru a detecta daca vine o masina din fata sau daca intrii in localitate(detecteaza iluminat public de ex). In cazul in care din sens opus vin masini, pe zona respectiva se reduce intensitatea luminii, pentru a nu-i orbi. pentru un astfel de far BMW nu platest mai mult de 70-80 de dolari :), informatia o am de cativa ani, e posibil sa se mai fi ieftinit.
Link to comment
Share on other sites

nu este complicat de explicat.Activeaza faza lunga si foloseste camera pentru a detecta daca vine o masina din fata sau daca intrii in localitate(detecteaza iluminat public de ex). In cazul in care din sens opus vin masini, pe zona respectiva se reduce intensitatea luminii, pentru a nu-i orbi. pentru un astfel de far BMW nu platest mai mult de 70-80 de dolari :), informatia o am de cativa ani, e posibil sa se mai fi ieftinit.

 

Nu la asta m-am referit, ci la cum face efectiv toate astea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.