Jump to content

DPF OFF = AmendĂŁ?


  

182 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ideal ar fi sa nu polua deloc.

Una e sa poluezi un oraș supraaglomerat ĂŽn care aerul e deja infect fĂŁrĂŁ poluarea auto și alta e sa poluezi ĂŽn zonele cu o densitate mica a populației sau nelocuite.

Poluarea nu va disparea, sunt prea multe surse de poluare și nu se va renunța la toate

Link to comment
Share on other sites

Reclama la masinile electrice e mare, cineva sa saturat probabil pe dominatia tarilor cu resurse mari de titei si vor sa incline balanta in alta parte, nu le convine si probabil sau saturat ca tari precum rusia si cele din golf care detin monopolul la titei si gaze naturale dicteaza regulile, cu electricele nu elimini poluare, o muti dintr-o parte in alta, nu ai suta la suta energie verde, iar statiile care se lauda ca vand energie suta la suta verde au preturi total diferite fata de celelalte(bala parca a spua asta in alt topic) si cum am mai spus in alt topic, ii freaca poluarea doar pe europeni de cand grupul vag a fost prins cu ocaua mica

On, sunt de acord cu amenzile pt filtru eliminat, mentine masina asa cum a lasato fabricantul, vrei putere sau alte prostii sunt masini pe care le produce fabricantul si pt asa ceva, daca te tine da bani pe ele, daca nu iti ramane doar sa viseszi la ele

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca dieselul nu o sa dispara, nu merita sa dispara decat O DATA CU BENZINA..

 

Cand o sa aud/inteleg ca si vapoarele (care sunt cu miile pe marile si oceanele lumii poluand constant cu motoarele lor imense(!), nu ca un biet diesel de oras condus dimineata si seara de la si spre servici.. in proportie de 70-80% fata de alte masini cu diesel.. si sa ia tot blamul..) au filtre cele putin de nivel mediu.. atunci o sa ma declar partizanul electricelor..

 

Doar despre vase de croaziera, iubitori de turism pe mari ca si mediu (!) :

 

https://www.theguardian.com/travel/2017/jul/03/air-on-board-cruise-ships-is-twice-as-bad-as-at-piccadilly-circus

 

Vapoarele dupa noile standarde au reguli stricte incepand cu anul in curs. Trebuie sa consume "marine oil diesel" cu continut ff mic de sulfuri. Pe mare nu poate depasi 3,5% iar in port maxim 0,1%. Plus ca opacitatea fumului emis sa fie ff mica.

Si mai este un sistem imens care functioneaza ca o ploaie care curata fumul de particule si scade continutul de sulf. Numele in engleza este "scrubber" pentru cei interesati.

 

Deci peste tot se fac eforturi pentru a diminua poluarea si fiecare din noi trebuie sa gandeasca afara din patratica lui.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Deci peste tot se fac eforturi pentru a diminua poluarea si fiecare din noi trebuie sa gandeasca afara din patratica lui.

 

La nivel de vb, sti cum se spune, in teren e altceva

In urma cu ceva ani am stat o luna si ceva in china, doar ghiceam unde e soarele dupa punctul luminos de pe cer(unde nu mai pui ca eram in zona apropiata de munti) in general pe continentul asiatic ii doare la basca de poluare

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La nivel de vb, sti cum se spune, in teren e altceva

In urma cu ceva ani am stat o luna si ceva in china, doar ghiceam unde e soarele dupa punctul luminos de pe cer(unde nu mai pui ca eram in zona apropiata de munti) in general pe continentul asiatic ii doare la basca de poluare

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Comparam iarasi cu ceva gresit. Si China si a dat seama de greseala si face eforturi.

 

Sa stai doua saptamani in Groenlanda. Sa vezi ca se merita toate eforturile sa protejezi natura.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La nivel de vb, sti cum se spune, in teren e altceva

In urma cu ceva ani am stat o luna si ceva in china, doar ghiceam unde e soarele dupa punctul luminos de pe cer(unde nu mai pui ca eram in zona apropiata de munti) in general pe continentul asiatic ii doare la basca de poluare

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Si vrei sa ajunga si romania asa? :goodjob:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca dieselul nu o sa dispara, nu merita sa dispara decat O DATA CU BENZINA..

 

Cand o sa aud/inteleg ca si vapoarele (care sunt cu miile pe marile si oceanele lumii poluand constant cu motoarele lor imense(!), nu ca un biet diesel de oras condus dimineata si seara de la si spre servici.. in proportie de 70-80% fata de alte masini cu diesel.. si sa ia tot blamul..) au filtre cele putin de nivel mediu.. atunci o sa ma declar partizanul electricelor..

 

Doar despre vase de croaziera, iubitori de turism pe mari ca si mediu (!) :

 

https://www.theguardian.com/travel/2017/jul/03/air-on-board-cruise-ships-is-twice-as-bad-as-at-piccadilly-circus

Navele mari(port-containere, roro, tankers) folosesc in general pacura ca si combustibil. Multe au sisteme de flitrare a emisiilor la dimensiunile alea.

Link to comment
Share on other sites

Are curaj panarama sa faca functionale statiile alea de monitorizare a aerului din Bucuresti? stiu ca era una la Obor dar nu am vazut-o niciodata sa mearga.......s-ar da alea peste cap .....panarama sta la tara la aer curat ,ce treaba are ea cu aerul din orasul asta....

Te ustura ochii si te ia ameteala daca mergi pe jos de la Romana pana la Universitate......oare masa de ce a murit?

Edited by dorubimotoru
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Comparam iarasi cu ceva gresit. Si China si a dat seama de greseala si face eforturi.

 

Sa stai doua saptamani in Groenlanda. Sa vezi ca se merita toate eforturile sa protejezi natura.

 

De ce zici ca e gresit? Cele care nu au nici o treaba cu fenomenul nu fac parte din populatia globului? Ca nu ajunge poluarea lor azi la tine ok, dar in viitor sigur va ajunge, asa ca si ei ar trebuie sa respecte normele de poluare si sa incerce sa diminueze acest fenomen

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Si vrei sa ajunga si romania asa? :goodjob:

 

Asta ai inteles tu din acel post ca vreau?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce zici ca e gresit? Cele care nu au nici o treaba cu fenomenul nu fac parte din populatia globului? Ca nu ajunge poluarea lor azi la tine ok, dar in viitor sigur va ajunge, asa ca si ei ar trebuie sa respecte normele de poluare si sa incerce sa diminueze acest fenomen

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

 

 

Asta ai inteles tu din acel post ca vreau?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Ideea era sa NU luam ca etalon tarile cu greseli. Sa incercam sa ne comparam cu tarile care sunt curate ca acolo vrem sa ajungem.

Totusi conducem BMW pentru ca este o marca buna per total.Calitatea vine in urma unor eforturi de a-si depasi conditia.

Daca si BMW se compara cu Tata Motors nu mai facea masini asa bune.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant acest subiect.... doar sa evidentiez anumite aspecte:

 

-Am fost in diferite tari precum: Germania, Italia, Franta, Turcia si pot spune ca in fiecare tara am gasit masini vechi cat si noi... unele dadeau fum grav altele evident ca nu, insa nu vedeam masina murdara sau trotuar plin de praf si m-am gandit ok deci marea problema nu este de la masina fara DPF sau ca este veche si automat scoate foarte mult fum... diferenta este ca in aceste tari s-a investit foarte mult in infrastructa/mediu (se regaseste foarte multa verdeata) parcuri pline cu copaci cat si pe toate strazile, in aceste tari se protejeaza copacul... nu cum a facut Firea de a taiat o mare parte din copaci pe ideea ca sunt batrani ...

 

-Imi este clar si nu sunt nebun sa zic ca o masina din 99 polueaza mai putin decat una din 2018.. dar mai avem mult pana se rezolva toate...

 

Ideea de baza pe care am observat-o personal in tarile enumerate mai sus: prima data au investit in infrastructua(trafic fluidizat+metrou eficient+tramvai) am vazut o mare investitie si in mediu de unde am tras concluzia ca nu exista masini prafuite sau asa nivel de poluare...

 

Dar poate gresesc si defapt in tarile de mai sus nimeni nu are DPF oFF si din aceasta cauza totul merge ok...

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sigur, toti sunt verzi la cap si inima.

Un coleg de al meu a vazut in Germania copii care stateau pe trotuar fara papuci si fara tricou, cu pielea directa pe trotuar. Dupa ce au stat asa ceva timp au intrat direct in casa. Asa de curat este.

Foarte rar vezi pamant printre flori, vezi pietricelele alea albe sau gazon.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Romania nu este cu nimic mai murdara sau mai curata ca si o tara din East , fost comunista , exceptie face Germania de East ...

 

PS: Cand ma uit pe youtube la Compilatii din Russia, de multe ori cred ca este filmat in Romania.

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Romania nu este cu nimic mai murdara sau mai curata ca si o tara in East , fost comunista , exceptie face Germania de Est ...

 

PS: Cand ma uit pe youtube la Compilatii din Rusiia de multe ori cred ca este filmat in Romania.

 

 

Din pacate eu sunt de alta parere.... la noi si in zonele mai de lux sa zicem asa tot nu se compara.

 

Si eu cand ma uit prin ferentari unde fac aia gratar pe trotuar si pun masa afara.. mda ma gandesc la evul mediu dar incec sa nu ma iau doar dupa o zona:))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Treaba cu graturul se practica prin toata tara , mai ales in cartierele sarace ... in Constanta pe o straduta ce la capat se intersecteaza cu blv.Mamaia este o comunitate ce inca nu au ajuns in 2018, mai degraba sunt prin 1700 ... calul legat la stalp , covoare intinse pe strada , gratar, banci , scaunne , mese scoase pe trotuar si muzica ''buna''
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....

insa nu vedeam masina murdara sau trotuar plin de praf ...

 

in unele tari poti lua amenda daca circuli cu masina murdara(chiar si in Belarus, fosta republica sovietica). este stipulat in codul rutier.

 

....

unde fac aia gratar pe trotuar si pun masa afara.. mda ma gandesc la evul mediu dar incec sa nu ma iau doar dupa o zona:))

 

cred ca e ceva specific balcanicilor, mediteranienilor :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Treaba cu graturul se practica prin toata tara , mai ales in cartierele sarace ... in Constanta pe o straduta ce la capat se intersecteaza cu blv.Mamaia este o comunitate ce inca nu au ajuns in 2018, mai degraba sunt prin 1700 ... calul legat la stalp , covoare intinse pe strada , gratar, banci , scaunne , mese scoase pe trotuar si muzica ''buna''

 

Am facut armata pe vremea lui nea ceasca in jud constanta(graniceri/zona negru voda) am trecut dupa mai bine de 20 de ani pe acolo, nimic schimba, parca nu trecusera cei mai bine de 20 de ani, aceiasi poarta de intrare in compania de graniceri lasata intr-o parte exact cum mi-a ramas in memorie de cand eram acolo, aceiasi vopsea albastru deschis decojita, apoi am mai trecut prin darabani(frecventam des satul), aceleasi sat, aceleasi garduri de paseai peste ele in curtea omului nimic schimbat nici acolo, poate de cei care povestesti tu sunt din aceia conservatori care nu vor sa lase sa se schimbe nimic

 

App, treaba cu gratarul in strada nu se practica prin toata tara, din anumite posturi ale tale am inteles ca ai cam fost prin NV-ul tari, poti sa imi dai ceva exemple de aest gen?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Mda, nu vreau sa se inteleaga ceva gresit ..Dar prin NV nu am vazut asa multi pasionati de gratare pe strada ... Am vazut in Bistrita , doar intr-un cartier mai de rromi sa zic asa , gratar in fata blocului si toate cele ...

 

PS: Daca stau bine sa ma gandesc , doar astia din satra mai practica obiceiurile stravechi , indiferent unde sunt in tara asta.

PS2: Cred ca am cam deviat de la subiectul din topic , de la DPF-OFF , am ajuns la un alt fel de DPF OFF....

Link to comment
Share on other sites

era un baiat aici pe forum, vanzator "platitor", care se ocupa cu DPF si EGR off

i-am dat reply pe topic si i-am scris ca el transforma masini din euro 4/5 in non-euro/maxim euro 2 (daca scoate si EGR si DPF)

 

postul a fost sters foarte rapid si de asemenea parca vanzatorului nu ii puteai da +/- :p

 

ma rog, acum ca dpf off e ilegal, sunt curios daca o sa mai fie permisa promovarea unor astfel de 'servicii' :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.