Jump to content

Presiune corecta in anvelope


anania

Recommended Posts

Salutare,

 

Incerc sa imi dau seama care ar fi presiunea pe care ar trebui sa o am in anvelope, in acord cu specificatiile BMW. Am niste specificatii pe stalpul de langa sofer, dar din ce stiu, masina mea (X1 E84 23d) a venit cu run-flat din fabrica iar eu acum nu am runflat. Prin urmare, ce presiune ar trebui sa am in roti? Mai jos poza cu specificatiile de pe stalpul soferului.

 

http://i68.tinypic.com/2uh1w03.jpg

 

Anvelopele pe care le am acum sunt Goodyear Efficient Grip Performance XL 225/50 R17 94W.

 

Multumesc! :drinks:

 

LE: Acum vad ca poza nu are cea mai buna calitate. Daca e nevoie, pot sa o refac diseara.

LE2: Masina are xDrive, daca asta influenteaza in vreun fel.

Edited by anania
Link to comment
Share on other sites

2.2 fata cu 2.6 spate conform tabelului si 2.4 cu 2.9 daca ai bagaje si pasageri mai multi. Eu la f30 bag 2.2 fata si 2.4 spate la nonrft.

 

Eu as incerca 2.2 fata cu 2.6 si daca e prea tare mai cobori putin..dar nu mai jos de 2.0 cu 2.2 spate.

 

spor.

 

Edit: presiunile din tabel sunt pentru rft, pentru rft nu exista alte valori oficiale.

Edited by chitsro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2.2 fata cu 2.6 spate conform tabelului si 2.4 cu 2.9 daca ai bagaje si pasageri mai multi. Eu la f30 bag 2.2 fata si 2.4 spate la nonrft.

 

Eu as incerca 2.2 fata cu 2.6 si daca e prea tare mai cobori putin..dar nu mai jos de 2.0 cu 2.2 spate.

 

spor.

 

Edit: presiunile din tabel sunt pentru rft, pentru rft nu exista alte valori oficiale.

 

 

Multumesc! Probabil am sa incerc un 2.2 fata cu 2.6spate. Acum am 2.2 pe toate rotile si nu mi se pare prea tare :rolleyes:

 

Acum doar de curiozitate, stie cineva de ce presiunea e mai mare pe spate? Nu contest raspunsul primit, ci sunt curios sa inteleg motivul.

Link to comment
Share on other sites

Acum doar de curiozitate, stie cineva de ce presiunea e mai mare pe spate? Nu contest raspunsul primit, ci sunt curios sa inteleg motivul.

 

Nici eu nu inteleg asta.. Totusi BMW se lauda cu distributia greutatii cat mai aproape de 50-50, deci incarcarea pe punti este relativ aceiasi.

Daca masina vine cu roti in 2 marimi inteleg sa fie o diferenta de presiune intre fata si spate..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.