Jump to content

Probleme la inspectia RAR datorita jantelor


Erol Omer

Recommended Posts

Salutare,

 

De curand am achizitionat un F30 320ed adus din Olanda. Saptamana asta am inceput procesul de inmatriculare al masinii si am avut o mare surpirza sa aflu la RAR ca singura marime a rotilor acceptata pentru acest model este: 205/60/R16.

As putea sa cumpar un set de iarna pe marima asta, dar mi-am dat seama ca nu voi mai putea intra in parcarea subterana a blocului intrucat diferenta de inaltime fata de 225/45/R18 este suficienta pentru a atinge scutul.

Asadar cauta sa imprumut, evident contra cost, un set de roti pentru o zi! Mentionez ca sunt din Bucuresti.

Apreciez orice ajutor in acest sens.

 

Multumesc

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

205/60/16 are acelasi diametru al rotii cu 225/45/18!

 

c323a8b6d322d9939abda46f3a95033d.jpg

 

Asa am crezut si eu, dar se pare ca exista o mica diferenta, si momentan nu imi ramane loc de un deget sub masina cand intru in parcare.

Nu am de gand sa fac testul asta live cu set pe care se poate sa il cumpar degeaba.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

De curand am achizitionat un F30 320ed adus din Olanda. Saptamana asta am inceput procesul de inmatriculare al masinii si am avut o mare surpirza sa aflu la RAR ca singura marime a rotilor acceptata pentru acest model este: 205/60/R16.

As putea sa cumpar un set de iarna pe marima asta, dar mi-am dat seama ca nu voi mai putea intra in parcarea subterana a blocului intrucat diferenta de inaltime fata de 225/45/R18 este suficienta pentru a atinge scutul.

Asadar cauta sa imprumut, evident contra cost, un set de roti pentru o zi! Mentionez ca sunt din Bucuresti.

Apreciez orice ajutor in acest sens.

 

Multumesc

[...]

 

Ce dimensiuni ai pe stalp la sofer?

Link to comment
Share on other sites

Ce dimensiuni ai pe stalp la sofer?

Intr-adevar pe stalp am mai multe dimensiuni acceptate, nu pot sa le dau exacte acum, dar am incercat sa iau un certificat de conformitate de la reprezentanta BMW si mi-au confirmat si ei ca nu este posibil pentri Efficient Dynamics sa trec RAR-ul cu alta optiune.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Din pacate sunt aproape sigur ca voi avea probleme.

Exemplu concret: cand ies din parcare si se afla si nevasta-mea in dreapta (are 45 de kg ce naiba) ating masina!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Alternative: mergi cu o cunostinta la rar sau cumperi/imprumuti roti pe acele dimensiuni dupa care le pui inapoi cele pe 18" :thumbsup:

Sau daca ai asa urata parcarea vide-o si ia-ti tractor :))

Scopul postarii este de a cauta sa inchiriez jante!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Au mai fost discutii pe forum despre acest subiect. f30 Ed are nevoie de roti pe 16, altfel nu iei Rar-ul la noi. Sincer nu inteleg de ce, pentru ca f30 ed vine si cu roti pe 18 din fabrica, modelele sportline.

Eu in locul tau cautam sa cumpar niste jante pe 16 si le tineam de iarna, asa rezolvi 2 probleme dintr-o data.

Link to comment
Share on other sites

Au mai fost discutii pe forum despre acest subiect. f30 Ed are nevoie de roti pe 16, altfel nu iei Rar-ul la noi. Sincer nu inteleg de ce, pentru ca f30 ed vine si cu roti pe 18 din fabrica, modelele sportline.

Eu in locul tau cautam sa cumpar niste jante pe 16 si le tineam de iarna, asa rezolvi 2 probleme dintr-o data.

Am explicat mai sus de ce nu pot sa imi cumpar setul de iarna pe 16, evident asta ar fi fost cea mai simpla rezolvare!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.