Jump to content

F30 burduf amortizor rupt - nu gasesc sa cumpar


Recommended Posts

Salut!

 

Pun si eu aici aceasta intrebare in speranta ca mai sunt posesori de F30 care au patit acest lucru. La amortizorul de pe partea stanga spate mi s-a rupt burduful de protectie pentru praf. Am fost la un magazin de piese auto sa dau comanda cu codurile din poze, insa nu mi-a gasit burduful exact pentru codurile acelea. Mi-a gasit un kit de burduf, insa spune el ca nu se potrivesc (chiar daca sunt pentru acelasi model, acelasi an, insa nu imi gaseste pentru codurile de pe amortizor). Pe burduf sau pe capacul din plastic nu vad sa fie niciun cod.

A mai intampinat cineva aceasta problema? Cum pot sa rezolv problema?

 

Multumesc!

 

 

P.S.: Nu reusesc sa atasez pozele.

Edited by Albert95
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Pun si eu aici aceasta intrebare in speranta ca mai sunt posesori de F30 care au patit acest lucru. La amortizorul de pe partea stanga spate mi s-a rupt burduful de protectie pentru praf. Am fost la un magazin de piese auto sa dau comanda cu codurile din poze, insa nu mi-a gasit burduful exact pentru codurile acelea. Mi-a gasit un kit de burduf, insa spune el ca nu se potrivesc (chiar daca sunt pentru acelasi model, acelasi an, insa nu imi gaseste pentru codurile de pe amortizor). Pe burduf sau pe capacul din plastic nu vad sa fie niciun cod.

A mai intampinat cineva aceasta problema? Cum pot sa rezolv problema?

 

Multumesc!

 

 

P.S.: Nu reusesc sa atasez pozele.

Incearca sa le ataseZi de pe telefon.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Salut, Petreop!

 

Da, aceasta este piesa si m-am uitat pe ce mi-ai trimis tu. Ideea e ca toate au codul 3353, iar la mine amortizorul are codul 3352. Nu ma pricep foarte bine, insa vad ca pe amortizor este sigla BMW si sub coduri scrie POLAND. Probabil amortizoarele au fost schimbate cu unele aftermarket pana sa cumpar eu masina si poate de aceea codurile sunt diferite?

 

Multumesc mult pentru ajutor!

 

POZELE: https://www.dropbox.com/sh/ktjjki6pbg17rob/AAAGQHi29nd6gbig8Z8vXke-a?dl=0

Edited by Albert95
Link to comment
Share on other sites

Salut, Petreop!

 

Da, aceasta este piesa si m-am uitat pe ce mi-ai trimis tu. Ideea e ca toate au codul 3353, iar la mine amortizorul are codul 3352. Nu ma pricep foarte bine, insa vad ca pe amortizor este sigla BMW si sub coduri scrie POLAND. Probabil amortizoarele au fost schimbate cu unele aftermarket pana sa cumpar eu masina si poate de aceea codurile sunt diferite?

 

Multumesc mult pentru ajutor!

 

POZELE: https://www.dropbox.com/sh/ktjjki6pbg17rob/AAAGQHi29nd6gbig8Z8vXke-a?dl=0

 

Omule, ai fost ajutat mai sus cat se poate de profesional. Amortizoarele pozate de tine sunt originale. Daca urmareai schita de montaj de mai sus observai ca suspensia pe spate are mai multe componente. Ce ai pozat tu corespunde reperului 1 din schita ETK, adica amortizorul. Ce iti lipseste tie este reperul numarul 4, care se numeste "Burduf/Protectie/Damper amortizor" si daca te uiti cu atentie are rolul de a proteja tija culisanta a amortizorului de praf si alte mizerii.

 

Anul trecut cand le-am schimbat la Dealer BMW au costat 66 lei bucata.

Succesuri!

Link to comment
Share on other sites

Daca te uiti atent, piesa respectiva este compusa din 2 parti: o teava din plastic si un tampon dintr-un material cam ciudat (un fel de burete foarte dens, nu stiu cum se numeste), cel putin la e90, dar nu cred ca au modificat prea mult la f30. Tamponul acela are vreo 3 canale circulare pe el, in ultimul este pozitionata/fixata teava din plasic (protectia amortizorului). Acum vreo 2 saptamani am vazut ca teava respectiva era cazuta si se vedea tija amortizorului. Pur si simplu am ridicat teava si am fixat-o de urmatorul canal din tampon. Fara programari, drumuri si asteptari pe la service. Acum tu faci ce vrei, oricum piesa respectiva nu este scumpa, posibil sa coste manopera mai mult ca ea...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.