Jump to content

Când vrea nu trage


emitzu

Recommended Posts

Salut,

Am și eu o problema destul de delicata și anume :

O data la o sĂŁptĂŁmâna doua , când are draci ,bag piciorul in ea (de ex treapta doua) și nu face nimic ca și cum nu ar avea turbo iar dacĂŁ țin accelaratia in continuare apĂŁsatĂŁ abia urca pana la 3000 rpm și apoi dintr o data trage de toți banii pana in 4500 și nu mai am treaba cu ea doua sĂŁptĂŁmâni .

Iar dacĂŁ bag piciorul și nu face nimic ĂŽl iau repede din gaz ,o cald iar atuci e Ok ĂŽși revine .

N am idee ce sa i fac ,

Verificat geometria de la turbo care merge foarte ușor, am schimbat doua electrovalve turbo , furtunele de vacuum .

Erori nu am , turbina pe tester baga presiune cât trebuie ,debitmetru spune ca e in parametrii .

Pareri ?

Link to comment
Share on other sites

Pot sa ma indoiesc ca turbina aceea e in toate mintile ei adica CALIBRATA?

 

 

Dealtfel toate sunt OK dar inca, cauti (o) solutia..

 

(Iti spune unul caruia nu prea ii este in parametri debitmetru la motor da' turbina trage ca a schimbat-o cu alta testata pe banc! Aia veche fiind doar veche si probabil decalibrata; reglarea turbinei s-a facut in alta tara din UE.. )

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Turbina este cea originala a mașinii , nu fluiera ,nu mĂŁnâncĂŁ ulei , nu are joc in Ax.

Acum 5 min l am sunat și pe Bogdan zis și Haplea și mi a zis clar ca nu este din turbina .

Turbina mea a fost data jos anul trecut și verificatĂŁ la el pe banc unde a ieșit Ok ,nu i a fĂŁcut nimic .

Problema e in alta parte , pana acum am o grĂŁmada de pareri cum ar fi : pedala accelerație , senzor presiune rampa ,regulator presiune , senzor MAP admisie , Etc .

DacĂŁ ar fi sa mai iau dupĂŁ toți o schimb toatĂŁ ,de accea am scris și pe grup ,poate poate .

Ms oricum pentru sfat .

Link to comment
Share on other sites

Nu schimba senzor de presiune. Nu are rost.

Poate au vrut sa spuna regulatoare de presiune joasa si inalta; dar si acelea sunt OK.

Am schimbat eu, din alte motive mai serioase si nu au fost ele (..motorul avand peste 370k km)!

Regulatoarele noi de dealer sunt doar 14 mii RONI. ;)

 

Poti sa incepi cu pedala de aceleratie.

 

Asa se manifesta e90-ul.Pana in 3000mii tragea f slab apoi tragea cum trebuie.Geometria variabila era prb,chiar daca se verifica si merge usor geometria poate nu-si face cursa si nu revine.

O turbina poate/trebuie sa traga de la 1800 rpm. Am un motor E90, 163cp cu muulti km in bord si trage bine inca de la 1800. ..3000rpm "vede" foarte rar.

Dupa cum poate sa si traga de 3500rpm daca nu e calibrata.. ;)

 

(zau daca stiu cine va intoxica cu turatiile alea ca fiind normale..)

Link to comment
Share on other sites

Daca nu e calibrat turbo cu actuatorul trage tot timpu prost.El a spus ca ii trage prost odata la o sapt...Motorul de 163 cai l-am avut si eu 9 ani si tragea cu soft chiar mai jos de 1800 ture

Actuator turbina, poate fi nu, intepenit sau nu din cand in cand..?

Asta inseamna tot turbina.. Nu poti vorbi separat de ele, se schimba/regleaza cu totul

 

In alta nota nu vad sa traga un motor de la 3000rpm in sus (chiar calibrata) decat daca turbina e prea mare/mica pentru motorul pe care e. Altfel nu poti sa zici definitii ca E90 nu trage (bine) decat de la 3000 in sus.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Deci bĂŁieți cu ce sa ĂŽncep ?

A spus “anormal “ ceva ce se aseamĂŁnĂŁ cu a mea .

Ăți fĂŁcea mereu sau din când in când ??

Ca a mea face nu face sĂŁptĂŁmânal și niciodatĂŁ treapta 1 doar doi sau trei .

Link to comment
Share on other sites

ĂnseamnĂŁ ca a mai fost umblata la ea ?

Nu vĂŁd cum o turbina pusĂŁ de fabrica se deregleazĂŁ de nebuna , cel puțin N am auzit !

Nu se deregleaza daca nu s-a mai reconditionat turbo,poti incerca o calibrare cu un aparat reglat actuator la AVD sau Haplea dar nu e zic deacolo. Cum iti ziceam mai sus zic ca geometria variabila trebuie curatata[nu se repara] sau schimbata.

Link to comment
Share on other sites

Ok , o s o dau jos și o s o curat , bine nu eu ci mecanicul .

Iar dacĂŁ e curat acolo și nu sunt depuneri ĂŽncât sa mi agate geometria ( Haplea baga mâna in foc ca nu e de acolo , el susține ca undeva pierde vacuum nicidecum murdĂŁrie sa mi facĂŁ probleme ) atunci cred ca o s o las așa și când o face zilnic problema asta vedem .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.