Jump to content

E93 N54 safe upgrades


doggz

Recommended Posts

Salutare, din primavara asta sunt posesorul unui e93 n54 si ma interesa ce upgrade-uri ati facut pt. a mentine/creste performanta si in acelasi timp sa mentina motorul sanatos. Ca stil de condus, destul de agresiv dar precaut, mainly street si daca se poate si track ocazional de ce nu...

Stiu ca e destul de grea pt. track, dar de curiozitate am dus-o pe Adancata...nici o sansa...a treia tura direct in Limp Mode.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salut,

 

Detin un E90 330D, 2009, care la baza avem acelasi motor.

Am facut modificarile Dupa care te uiti tu, in special pentru race track.

 

Am facut modificari medii la motor, Dar este un Tunning sigur, care nu pune in pericol motorul Sau siguranta celor din jur.

Am facut modificari la sistemul de franare, Nu foarte majore, ci minime pentru race track.

 

La motor este nevoie de schimbarea cel putin la un sistem de racire al motorului, la downpipe, Dar pastrand dpf on, un soft direct pe placa masini.

La sistemul de franare, am lasat discurile Oem, Dar am schimbat placutele cu unele din ceramica ( cele rosii) si lichidul de frana, cu unul care rezista la 100 grade , in total au adus o imbunatatire de 35% frane mai bune, indeasjuns pentru racetrack Sau streets drving :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Detin un E90 330D, 2009, care la baza avem acelasi motor.

Am facut modificarile Dupa care te uiti tu, in special pentru race track.

 

Am facut modificari medii la motor, Dar este un Tunning sigur, care nu pune in pericol motorul Sau siguranta celor din jur.

Am facut modificari la sistemul de franare, Nu foarte majore, ci minime pentru race track.

 

La motor este nevoie de schimbarea cel putin la un sistem de racire al motorului, la downpipe, Dar pastrand dpf on, un soft direct pe placa masini.

La sistemul de franare, am lasat discurile Oem, Dar am schimbat placutele cu unele din ceramica ( cele rosii) si lichidul de frana, cu unul care rezista la 100 grade , in total au adus o imbunatatire de 35% frane mai bune, indeasjuns pentru racetrack Sau streets drving :)

 

N54 e motor pe benzina.

Ate ceramic nu sunt ceramice. Sau ce ai pus?

 

doggz: ar fi mai bine sa iti rezolvi problemele de la masina pana sa incepi tunareala. Apropo, NU exista tuning 100% safe indiferent ce ti-ar spune unul sau altul. Stresul pe componente va fi exponential mai mare daca te apuci sa o alergi.

 

Ce cauti tu sunt bolt ons: https://www.google.com/search?q=n54+bolt+ons&oq=n54+bolt+ons&aqs=chrome..69i57j0l5.1751j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

FMIC upgradat, downpipe mai mare/fara catalizator, filtru aer. Dupa care o sa vezi ca ai probleme cu ambreiajul/cutia automata si cate si mai cate.

Edited by lowlife
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca N54 este benzina, Dar baza motorului este aceeasi, amandoua au bloc motor din aluminum , etc

Ce am vrut sa spun ca acelasi tuning care l-am facut eu, poate sa il puna si el.

 

Cand am zis ' safe Tunning ' m-am referit ca Nu este doar chip tuning Sau modificare dpf....

Daca softul este f bun, Nu face stres pe componente.

Motoarele BMW sunt facute , proiectate din fabrica, special sa duca Mai mult decat sunt ele scoase pe piata.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

'Elna ' macar de-ai fi citit pe Wikipedia despre aceste doua motoare.....

 

Amandoua sunt din aluminum, inline 6, si turbocharged- twinturbo...deci putem spune ca la baza sunt asemanatoare.

Va rog frumos, cei care Nu aveti macar cunostintele minime , Numai comenteti, pentruca ajungeti sa spuneti informatii false si sa incurcati pe multi....datorita faptului ca sunteti missinform.....

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Odata cu erorile de tastatura si pedigree-ul mai mult decat serios al romanilor cu diesel-urile( printre care ma numar si eu :) ), cel mai bun este sfatul provenit de la un profesionist si nu dp forum de aici, sau alte forumuri. Am vazut pe cele americane destule informatii despre motorul in cauza :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.