Jump to content

Zgmote ciudate pe fata


Recommended Posts

De vreo saptamana am schimbat discurile si placutele fata si spate si bucsele de la bascula (poliuretanice) si de atunci am mai multe zgomote suspecte pe fata pe care nu reusesc sa le identific.

 

1. Cateodata la plecarea de pe loc pana la ~10km/h sau in 80% din cazuri la viraj dreapta se aude un zgomot metalic gros pe stanga. Este ca si cum ar freca ceva, dar nu imi dau seama ce. Am verificat tabla de protectie din spatele discului si este ok, desi zgomotul este mai gros nu cred ca ar face tabla aia asa. Ma mai gandeam ca poate sa frece discul de placuta, dar nu stiu cum as putea verifica asta. Roata suspendata se invarte cu mana foarte usor.

 

2. Problema urmatoare se manifesta cateodata la franare cand masina este aproape de oprire (in mers nu face). Este o bataie pe partea soferului in podea, in spatele pedalelor. Se mai aud 2-3 batai si dupa ce masina este oprita :unsure: . Ma gandeam ca este de la bucsa de la bascula, dar la o inspectie vizuala este teapana, fara a prezenta urme ca s-ar misca sau ceva de genu.

 

3. La viteza (de regula peste 100km/h) vibreaza destul de rau pe partea din fata (se simte si in volan) si peste 130-140km/h nu am avut curaj sa-i dau ca face din ce in ce mai rau. M-am gandit initial ca e de la bucsele de la bascula, dar inainte sa le pun aveam bucse normale care erau praf si nu facea deloc asa. Bateau la gropi, dar nu vibra deloc masina.

 

Geometria este facuta de ~1 luna cand am schimbat basculele si bieltele de directie. Am ridicat masina pe elevator si am controlat cam tot ce se putea si nu este nimic slabit sau suspect.

Chiar nu stiu ce sa mai verific si ma dispera. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Salut,

Am observat o problema la roata(stânga fata șofer) dupĂŁ ce am fost azi la RAR.Am observat ca ITP-ul (tot ce tine de articulație/direcție) ĂŽl face punând mașina cu rotile din fata pe 2 placi de metal care se mișcĂŁ stânga/dreapta puternic.Dupa ce am terminat ITP-ul au spus ca totul este perfect,am observat in mers ca roata din stânga fata(șofer) scoate un mic sunet trosnitura/zgomot doar la denivelĂŁri sau când merg pe un drum mai accident...ĂŽnainte sa fac ITP-ul și sa punĂŁ mașina pe prostiile alea nu avem aceasta problema... ĂŽmi poate spune cineva ce s-a ĂŽntâmplat sau din ce cauza aud acel zgomot? Ms.

Link to comment
Share on other sites

Aham,ciudat la Itp sa intri cu mașina buna și sa iesi cu ea auzind alte zgomote,asta ma gândeam și eu sa fie un pivot dar sa se ducĂŁ asa instant de la testarul ala(stânga/dreapta)...se aude foarte ĂŽncet și nu mereu,când se aude se simte și unpic in volan mic joc..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am observat când pun frâna brusca se aude acel zgomot pe fata si la anumite denivelĂŁri se aude ĂŽncet asa parca trosnește unpic...la rar nu mi a zis nimik de aceasta problema,doar ca zgomotul l am auzit imediat dupĂŁ ce am fĂŁcut rar...posibil dupĂŁ acel sistem de pune mașina cu rotile din fata pe acele placi și ele se mișcĂŁ stânga dreapta puternic.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.