BMWClub: Instalare LSD Quaife - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Instalare LSD Quaife

#1 User is offline   ngl 

• Începător
  • Group: Members
  • Interests:BMW

Posted 08 August 2018 - 14:09

Salut,

Am comandat saptamana trecuta un LSD Quaife pentru bmw 228i (f22) si pana ajunge in Romania am nevoie de putin ajutor din partea cui stie / are un service ( preferabil in Bucuresti ) care a mai facut instalari de LSD pe BMW F series ( welded crown wheel ).

Momentan am incercat la Exelixis Motorsport, dar au spus ca nu ma pot ajuta. O sa mai incerc si la BMW, dar din cate stiu ei doar schimba, nu modifica si nici nu cred ca au cu ce sa faca aceasta modificare.

Din mailul original de la Quaife:

As you may know, all F Series BMW
models have their open differential welded to their crownwheel, which
makes installing a Quaife a little bit more difficult as you must
machine them apart in order to install the Quaife.

If you have access to this type of machinery and would like to install
the Quaife yourself, send me over the part number on the sticker that is
attached to the top of the final drive. I will then be able to determine
the correct Quaife ATB.

If you do not have access to this type of machinery and would like us to
complete the installation, we will determine which Quaife application
you will need. They do not differ in price so it is just a matter of
determining which application is needed.

Thx
0

#2 User is offline   FiveThreeFive 

• Senior

Posted 08 August 2018 - 15:04

Daca cei de la Quaife ti-au trimis informarea de mai sus dupa ce ai efectuat deal-ul cu ei, atunci au fost cel putin incorecti. Daca ai primit informarea inainte de a cumpara, atunci trebuia sa analizezi situatia mai din timp.

Din cate inteleg, la F22 diferentialul este sudat de coroana. Cei de la Quaife ti-au vandut doar diferentialul, care probabil are fie [a] practicate gauri pentru a prinde coroana de diferential, fie [b] are o suprafata de asezare pe care trebuie sa sudezi coroana.

Coroana care trebuie detasata de diferentialul original, iar din pacate aceasta este sudata. Deja, o tema serioasa este desprinderea coroanei astfel incat sa fie atat reinstalabila pe Quaife cat si neafectata (mecanic + in ceea ce priveste tratamentul de calire).

In cazul "a", va trebui ca in coroana sa practici gauri de precizie pentru prindere pe Quaife. In plus, iti trebuie suruburi speciale (dpdv material + filet). Sunt ele livrate de Quaife?
In cazul "b", va trebui sa gasesti un atelier care poate realiza o astfel de sudura, de foarte buna calitate, asigurand in acelasi timp centrarea perfecta a coroanei pe diferential.

In opinia mea, chiar in situatia improbabila ca vei gasi in Romania un atelier care are uneltele si tehnologia necesara acestei operatii, ramane de vazut daca exista si know-how-ul necesar, sau vei fi tu primul cobai. Desi la prima vedere nu pare, diferentialul este o componenta de precizie, care suporta eforturi foarte mari si in cazul careia chiar si o mica greseala de montaj poate naste o serie de probleme, de la minore (ex: zgomot si ritm ridicat de uzura din cauza pozitionarii gresite a pinionului de atac fata de coroana) pana la majore (ex: ruperea unor componente in mers).

In opinia mea, cel mai bine asuma-ti costul suplimentar si trimite diferentialul tau la Quaife, pentru o instalare corecta; solicita si garantie asupra lucrarii.
As face aceasta lucrare in tara numai daca as gasi un atelier care sa imi poata da 2-3 referinte verificabile de clienti la care s-a mai efectuat o asemenea instalare, si care au un rulaj rezonabil (ex: 20.000+ Km) parcurs fara probleme cu diferentialele modificate.
0

#3 User is offline   ngl 

• Începător

Posted 08 August 2018 - 15:45

Stiam dinainte de a face comanda ce presupune instalarea, insa nu am luat in calcul cat de dificil va fi sa gasesc unde sa fac asta in Romania, avand in vedere ca BMW a inceput sa foloseasca sudura inca din 2007. Ba chiar ma asteptam sa gasesc si service licentiat de Quaife.

Acum insa cand m-a lovit realitatea, am apelat la comunitatea forumului in speranta ca a facut deja cineva asta, asa cum spuneai, o referinta verificabila.

Daca nu, roadtrip-ul meu prin Europa va fi cu scopul de a ajunge in UK sa imi instalez la ei diferentialul :laugh:
0

#4 User is offline   ngl 

• Începător

Posted 10 August 2018 - 11:00

Am gasit un video in care este explicat procesul de conversie: https://www.youtube....h?v=CtREWyc8jJo

Cel mai apropiat loc in care am gasit sa fac asta este in Germania, la Manhart.
Ma gandesc insa ca daca gasesc sa cumpar separat corona, ar trebui sa fie un proces mai simplu si as ramane si cu open diff-ul intact in caz ca vreau sa il pun la loc candva.

Cautarea continua...
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro