Jump to content

Instalare LSD Quaife


ngl

Recommended Posts

Salut,

 

Am comandat saptamana trecuta un LSD Quaife pentru bmw 228i (f22) si pana ajunge in Romania am nevoie de putin ajutor din partea cui stie / are un service ( preferabil in Bucuresti ) care a mai facut instalari de LSD pe BMW F series ( welded crown wheel ).

 

Momentan am incercat la Exelixis Motorsport, dar au spus ca nu ma pot ajuta. O sa mai incerc si la BMW, dar din cate stiu ei doar schimba, nu modifica si nici nu cred ca au cu ce sa faca aceasta modificare.

 

Din mailul original de la Quaife:

As you may know, all F Series BMW

models have their open differential welded to their crownwheel, which

makes installing a Quaife a little bit more difficult as you must

machine them apart in order to install the Quaife.

 

If you have access to this type of machinery and would like to install

the Quaife yourself, send me over the part number on the sticker that is

attached to the top of the final drive. I will then be able to determine

the correct Quaife ATB.

 

If you do not have access to this type of machinery and would like us to

complete the installation, we will determine which Quaife application

you will need. They do not differ in price so it is just a matter of

determining which application is needed.

 

Thx

Link to comment
Share on other sites

Daca cei de la Quaife ti-au trimis informarea de mai sus dupa ce ai efectuat deal-ul cu ei, atunci au fost cel putin incorecti. Daca ai primit informarea inainte de a cumpara, atunci trebuia sa analizezi situatia mai din timp.

 

Din cate inteleg, la F22 diferentialul este sudat de coroana. Cei de la Quaife ti-au vandut doar diferentialul, care probabil are fie [a] practicate gauri pentru a prinde coroana de diferential, fie are o suprafata de asezare pe care trebuie sa sudezi coroana.

 

Coroana care trebuie detasata de diferentialul original, iar din pacate aceasta este sudata. Deja, o tema serioasa este desprinderea coroanei astfel incat sa fie atat reinstalabila pe Quaife cat si neafectata (mecanic + in ceea ce priveste tratamentul de calire).

 

In cazul "a", va trebui ca in coroana sa practici gauri de precizie pentru prindere pe Quaife. In plus, iti trebuie suruburi speciale (dpdv material + filet). Sunt ele livrate de Quaife?

In cazul "b", va trebui sa gasesti un atelier care poate realiza o astfel de sudura, de foarte buna calitate, asigurand in acelasi timp centrarea perfecta a coroanei pe diferential.

 

In opinia mea, chiar in situatia improbabila ca vei gasi in Romania un atelier care are uneltele si tehnologia necesara acestei operatii, ramane de vazut daca exista si know-how-ul necesar, sau vei fi tu primul cobai. Desi la prima vedere nu pare, diferentialul este o componenta de precizie, care suporta eforturi foarte mari si in cazul careia chiar si o mica greseala de montaj poate naste o serie de probleme, de la minore (ex: zgomot si ritm ridicat de uzura din cauza pozitionarii gresite a pinionului de atac fata de coroana) pana la majore (ex: ruperea unor componente in mers).

 

In opinia mea, cel mai bine asuma-ti costul suplimentar si trimite diferentialul tau la Quaife, pentru o instalare corecta; solicita si garantie asupra lucrarii.

As face aceasta lucrare in tara numai daca as gasi un atelier care sa imi poata da 2-3 referinte verificabile de clienti la care s-a mai efectuat o asemenea instalare, si care au un rulaj rezonabil (ex: 20.000+ Km) parcurs fara probleme cu diferentialele modificate.

Link to comment
Share on other sites

Stiam dinainte de a face comanda ce presupune instalarea, insa nu am luat in calcul cat de dificil va fi sa gasesc unde sa fac asta in Romania, avand in vedere ca BMW a inceput sa foloseasca sudura inca din 2007. Ba chiar ma asteptam sa gasesc si service licentiat de Quaife.

 

Acum insa cand m-a lovit realitatea, am apelat la comunitatea forumului in speranta ca a facut deja cineva asta, asa cum spuneai, o referinta verificabila.

 

Daca nu, roadtrip-ul meu prin Europa va fi cu scopul de a ajunge in UK sa imi instalez la ei diferentialul :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Am gasit un video in care este explicat procesul de conversie: https://www.youtube.com/watch?v=CtREWyc8jJo

 

Cel mai apropiat loc in care am gasit sa fac asta este in Germania, la Manhart.

Ma gandesc insa ca daca gasesc sa cumpar separat corona, ar trebui sa fie un proces mai simplu si as ramane si cu open diff-ul intact in caz ca vreau sa il pun la loc candva.

 

Cautarea continua...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Bun topic. M-am interesat și eu acum vreo 2 ani despre diferențialul de la Quaife și am renunțat tocmai din cauza dificultății cu instalarea. Este mai ieftin (fiind doar angranajul în sine) decât un diferențial complet, iar internetul spune că este mai bun decât cel de la M Performance.

Cum s-a menționat, există varianta cu trimisul diferențialului tău deschis la ei ca să-ți facă modificarea. Din păcate presupune să stai cu mașina nefuncțională între timp, iar Brexit-ul a scos practic varianta asta din calcul datorită costului, taxelor și a timpului de așteptare cu vama. Un diferențial M Performance complet ajunge probabil să fie mai ieftin la final.

Am tot sperat să pice un LSD M Performance pe ebay (după ce am văzut cât costă unul nou și că pentru manuală este mai scump decât pentru auto) dar nu s-a întâmplat.

Link to comment
Share on other sites

@tweetyblu - nu-mi dau seama dacă glumești, dar există LSD-uri M Performance pentru mai multe modele. Cel care mă interesa pe mine (cod 33108659987) în mod specific se potrivește pe toate variantele de F2x cu motoare N55 și B58 cu transmisie manuală (raport 3, 08). Cel pentru transmisie automată (33108659989) are o gamă și mai largă de compatibilitate: toate modelele cu motor B58, de la seria 1 la seria 4.

Link to comment
Share on other sites

On 5/24/2023 at 1:17 PM, PzKpfW said:

@tweetyblu - nu-mi dau seama dacă glumești, dar există LSD-uri M Performance pentru mai multe modele. Cel care mă interesa pe mine (cod 33108659987) în mod specific se potrivește pe toate variantele de F2x cu motoare N55 și B58 cu transmisie manuală (raport 3, 08). Cel pentru transmisie automată (33108659989) are o gamă și mai largă de compatibilitate: toate modelele cu motor B58, de la seria 1 la seria 4.

Nu stiam la ce motor te referi din cauza asta, diferentialele LSD M Performance intr-adevar merg pe motoarele de 3L benzina.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
55 minutes ago, ngl said:

In Varsovia, la distribuitor oficial Quaife, cu garantie lifetime.

Cât te-a costat instalarea - dacă nu sunt indiscret? Presupun că ți-ai canibalizat diferențialul standard (carcasa de exemplu).

Merci.

Link to comment
Share on other sites

~ 700 euro + TVA in 2018. Imi imaginez ca au crescut preturile intre timp. Modificarea a durat 5 zile, deci am stat o saptamana in Polonia. Am preferat sa merg cu masina acolo in loc sa il trimit prin curier, distanta fiind oportunitatea perfecta sa ii fac rodajul inainte sa intre pe circuit.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

montaj 700 eur plus tvA?? fereasca sfantul  🤣sper ca nu citeste pe aici amicul care il face pe al meu, ce e drept posibil la urs s fie mai "simplu" vs ce ai avut tu. 

edit- me bou am recitit e de munca 🙂  deci "aia e banii" 

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.