Jump to content

250.000 km


Claudiu23

Recommended Posts

Buna!

 

Un 320d F30 2015, din Germania, la 250.000 km cu service la zi in reprezentanta este o masina care mai poate trai 100-150k intretinuta ok ?

Este cineva in vreo situatie asemanatoare?

Multumesc!

(Am in plan schimbarea distributiei, legat de acest subiect, sa astept pana la primul semn sau sa o schimb cat mai curand? Nu are absolut niciun zgomlt si merge minunat momentan.)

Link to comment
Share on other sites

Nu vad de ce nu ar tine inca 250.000 km, nu stiu daca are sau nu distributia schimbata, insa asta as face prima data, este posibil sa pice orice la masina...pompe,injectoare,turbo,etc, e de asteptat dupa anumiti km, insa atata timp cat majoritatea masinilor din 2005-2010 au km astia nu vad de ce nu ar putea sa fie ok masina respectiva, treaba este ca a fost o masina alergata bine..7000 km/ luna media e ceva.

 

Daca ar service la zi in reprezentanta inseamna ca ar trebui sa fie schimbate ceva ceva piese, ar fi bine sa aflii daca poti istoricul, sa vezi ce s-a schimbat.

Edited by WIN60
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Bravo ca ai reusit sa treci de factorul psihologic, dupa cum ai spus si tu masina a fost intretinuta, partea buna este ca masina are 3 ani vechime si componentele care sunt afectate de trecerea timpului,logic ca nu sunt afectate.

 

Daca o luam dupa logica sanatoasa : asa cum vad logan-uri pe taxi cu 500.000 de km si care au fost intretinute si aproape poti sa juri ca masina are pana intro 100.000 de km la cum merge.

Link to comment
Share on other sites

Si totusi ,o masina la 250k nu mai e la prima tinerete,vor incepe sa cada mai multe,telescoape,turbo,injectoare ,cel mai bine sa verifici cam ce sa schimbat pana acu la ea.

 

chiar crezi ca in 250.000km, in 3 ani si cat ar fi Germania de Germanie nu s-au schimbat telescoape, turbina si injectoare 100% ?

nu cred, nu e posibil sa tina atat de mult.

 

La acel moment nu m-au speriat cei 250k pentru ca mai mult de 15-20 k pe an nu voi face. Multumesc si mai astept pareri si experiente personale!

 

un benzinar se preta mult mai bine pe nr de km indicati de tine.

(parere personala)

  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

cel mai probabil nu au fost schimbate; a mers 70k km anual, din care probabil 60k anual pe autobahn - nu uzeaza prea mult amortizoarele; daca nu a dat talpa des si a mers la viteza constanta, nici turbina nu a fost schimbata; posibil sa fie schimbat vreun injector.

 

cel mai bine sa mearga la reprezentanta, sa vada istoricul de service

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

cel mai probabil nu au fost schimbate; a mers 70k km anual, din care probabil 60k anual pe autobahn - nu uzeaza prea mult amortizoarele; daca nu a dat talpa des si a mers la viteza constanta, nici turbina nu a fost schimbata; posibil sa fie schimbat vreun injector.

 

cel mai bine sa mearga la reprezentanta, sa vada istoricul de service

 

personal nu cred ca nu au foat schimbate.

da, probabil la o reprezentanta.....o sa afle.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu fie schimbate, hai sa fim seriosi; proprietarul anterior a schimbat preventiv tot ce se putea/cerea schimbat, ca doar stia ca va folosi masina pana la sfarsitul perioadei economice de utilizare, si era normal sa ii faca un cadou urmatorului proprietar.

 

Mai mult ca sigur ca proprietarul anterior a exploatat masina la maxim dpdv financiar, adica la rulajul respectiv deja, pe langa valoarea de achizitie, a investit destul de mult in motorina, anvelope, stergatoare, astfel incat revizii, etc. probabil au fost facute la 30.000 km, cf planului de service, cu minim de cheltuieli. Cand masina a acumulat un rulaj considerabil (o sa apara exegetii sa spuna ca 250.000 e nimic), a vandut-o si asta este, doar nu credeti ca statea proprietarul anterior pe forumuri si se documenta ce ar trebui sa schimbe, la rulajul ala a tras de masina la maxim.

 

Chiar nu inteleg mirarea de a rula 250.000 km fara a schimba amortizoaren, piese la directie, etc.......este ceva normal sa nu le schimbi daca rulezi pe drumuri bune, nu cari cartofi ................

 

Masina in cauza mai poate rula 50 k, sau mai poate rula 200k , asta depinde doar de bugetul colegului, si dorinta de a investi constant intr-un vehicul uzat.

Edited by Eugen B
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intereseaza-te prin istoric de service ce anume s-a facut / schimbat la masina. Proprietarul anterior a fost o firma, deci sigur a schimbat pe garantie tot ce s-a defectat. Poate a avut chiar o garantie extinsa pana a vandut masina.

Telescoape, discuri, placute sigur au fost schimbate - nu tin 250 de mii telescoapele normale , pe orice drumuri ai merge. Turbina, injectoare pot sa tina. La km astia sunt multe altele care s-au cerut schimbate si cred ca unele au fost si schimbate pe garantie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Telescoape, discuri, placute sigur au fost schimbate - nu tin 250 de mii telescoapele normale , pe orice drumuri ai merge. Turbina, injectoare pot sa tina. La km astia sunt multe altele care s-au cerut schimbate si cred ca unele au fost si schimbate pe garantie.

Eu am schimbat la E90 la 280k km telescoape pe spate pentru ca unul din ele curgea.

Dar ce m-a fortat sa umblu la suspensii a fost ca s-a rupt un arc pe fata cam tot la kilometrii aia..

Link to comment
Share on other sites

Mai multe performanta, economie, flori si miros de busuioc de la esapement strica fiabilitatea.

Eu sper sa tin E91 inca 10 ani, stiu ca poate sunt un pic nebun, dar am luat un bord cu navi si vine un proiect mare la interior, apoi peste 1-2 ani unul la exterior si tin furia mea neagra langa casa:).

App de suspensie, cand a venit masina(veche de 13 ani si ~250k km) avea inca pe spate arcurile si amortizoarele din fabrica, pe fata au fost schimbate.

Aici e tara lui James Bond, la ce drumuri avem iti trebuie masina zburatoare submersibila:P.

Edited by Moraru Stefan
Link to comment
Share on other sites

Are cutie manuala? A fost condusa de o doamna? Daca-i "da" la ambele sunt niste 250k km munciti/smuciti nu gluma.

 

E uimitor cand trantesc ambreiajul, se grabesc sa schimbe in viteza superioara prea devreme, apoi ii dau blana cu motorul subturat. Ca sa nu mai spun de cele care conduc cu tocuri si nici nu-l apasa pana la capat. Saraca mecanica. Sincer in cazurile astea o automata e perfecta - protejeaza masina de abuz.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Cutie este automata sport, cat despre cine a condus-o, nu stiu ce sex avea. Nu imi plac aceste comentarii misogine, pentru ca nu trebuie sa generalizam. Si eu recunosc, gandeam tot asa, insa am intalnit si femei care conduc bine chiar si cutie manuala, cat si barbati care o cam dadeau in bara.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de informatii tuturor!

Momentan am facut un schimb de ulei +filtre. Filtrul de particule a fost schimbat anul trecut conform istoricului. Distributia este in plan pentru luna viitoare cat si niste anvelope pt la iarna noi si runflat. Cat despre telescoape si altele, momentan masina ruleaza excelent, nu se aude nimic din partea din spate, iar gropile se simt f putin si nu scartie nimic. Cand va veni timpul, voi schimba ce mai trebuie.

 

In schimb, dupa 90-100 km/h se aude un suierat, spre partea dreapta fata, acum ca am ascultat mai bine cred ca este ceva izolat prost si intra aer, insa se aude extrem de incet asa ca nu ma deranjeaza, dar cum sunt obsedat sa fie totul bine cu masina deja ma gandeam la alte nebunii.

 

Dupa primii 600km cu masina (450 in Bucuresti, restul pana la tara) , consumul mi se pare ok pentru acest motor (135kw-184cp)+xdrive , in oras pe ECO PRO scot cam 8 , pe confort creste spre 9 ) cu AC la 17 grade ca nu suport caldura,

Iar in afara 5.6-6.5 in functie de viteza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.