Jump to content

Piese OEM


Guest CosmaCosmin

Recommended Posts

Guest CosmaCosmin

Salutare,

 

Am niste reparatii de facut,

si vreau sa renunt la a ma mai dece la reprezentanta

 

Credeti ca piesele OEM sunt de calitate mai slaba?

si

Voi de unde le luati?

 

Eu am gasit

aveti alte sugestii?

 

Merci!

 

PS: Fulia e cu 1000RON mai scumpa in reprezentanta :)

Edited by Romulus
Link to comment
Share on other sites

Sunt piese OEM facute de acelasi producator cu cele de origine, sunt piese ok. fulia originala de care spuneai e produsa de Corteco, poti cumpara fulie Corteco direct de la magazinele de piese dupa seria VIN.cu pret mult mai mic. Aceesi abordare la consumabile gen discuri, placute, bujii, releu, amortizoare, bucse, curele...... Edited by calinus68
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare

 

Ce cumperi din magazin fie online sau pe strada, este exact aceeasi piesa cu care cei din reprezentanta te servesc.

Diferenta mare de pret cosnta in volumul de vanzari (avantaj mare magazine online) pe cealalta parte este un servici complet, cu imagine si teoretic, garantat.

Sursa pieselor este aceeasi, cei 4-5 mari importatori.

marea diferenta intre OE(nu sunt comercializate nici pentru reprezentante, doar fabrica) si OEM sunt verificarile si testele de control al calitatii

 

 

Spor

Edited by dismalskin
Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

Ai grija si nu te zgarcii, piesele oem/am nu sunt tocmai la fel de calitative. Am avut suficient de multe experiente ca sa fiu atent la ce cumpar.

 

inteleg ca tu spui ca sunt diferite,

merci.

Link to comment
Share on other sites

inteleg ca tu spui ca sunt diferite,

merci.

Tine cont si de cine le vinde, sunt o gramada de piese la "oferta". Sunt cazuri cand oferta e doar pe hartie pentru ca piesele au fost cumparate la container dupa ce au stat cu anii prin depozite. Spre exemplu, poti lua o fulie Corteco din 2012 la super oferta si e noua si lucioasa dar membrana e uzata moral de trecerea timpului. Toti marii distribuitori de piese auto fac licitatie si vand la container din cand in cand. Fii atent si la data fabricatiei acolo unde se aplica.

Link to comment
Share on other sites

Piesele sunt aceleasi.. de exemplu reprezentanta BMW Arad cumpara piese de la acelasi importator de piese de unde luam si noi.. singura diferenta e firma care iti ofera piesa :)) Cand la noi un filtru hidraulic e (sa zicem) 20 lei, la BMW e 220 lei.. (e un exemplu).
Link to comment
Share on other sites

inteleg ca tu spui ca sunt diferite,

merci.

 

Sunt diferite ca si calitate, am cumparat pompa de apa OEM Siemens care era mai ieftina cu 10mil decat cea OE tot Siemens si dupa 2 luni a picat, clar am facut-o retur pe garantie si urmatoarea a fost OE.La un 520d am luat fulie OEM Cortego si dupa cateva luni a picat si asta, am zis ca a fost ghinion si am luat tot Cortego, la fel a picat si asta, iar tipul la care am dat masina a cumparat in final pe OE.La Polo am luat capete de bara AM TRW, acum dupa un an le schimb din nou, dar clar le pun OE.In schimb capete de bara si bielete directie pe Lemforder au fost ok.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

Sunt diferite ca si calitate, am cumparat pompa de apa OEM Siemens care era mai ieftina cu 10mil decat cea OE tot Siemens si dupa 2 luni a picat, clar am facut-o retur pe garantie si urmatoarea a fost OE.La un 520d am luat fulie OEM Cortego si dupa cateva luni a picat si asta, am zis ca a fost ghinion si am luat tot Cortego, la fel a picat si asta, iar tipul la care am dat masina a cumparat in final pe OE.La Polo am luat capete de bara AM TRW, acum dupa un an le schimb din nou, dar clar le pun OE.In schimb capete de bara si bielete directie pe Lemforder au fost ok.

 

 

ii posibil ca cele doua fulii Corteco sa fi fost montare nu chiar corespunzator?

:)

 

de cazuri din astea intrebam in primul post :)

Edited by CosmaCosmin
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am convins ca exista piese contrafacute sau de o proasta calitate chiar si in magazin. Recent am cumparat de la Bardi Auto, ce are magazine in toata tara, placute frana Textar, iar acum masina mea face ca trenul. E prima daca cand le schimb dar presupun ca daca mergeam la BMW era alta poveste.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

Eu m-am convins ca exista piese contrafacute sau de o proasta calitate chiar si in magazin. Recent am cumparat de la Bardi Auto, ce are magazine in toata tara, placute frana Textar, iar acum masina mea face ca trenul. E prima daca cand le schimb dar presupun ca daca mergeam la BMW era alta poveste.

 

cred ca o sa experimntez si eu :)

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am convins ca exista piese contrafacute sau de o proasta calitate chiar si in magazin. Recent am cumparat de la Bardi Auto, ce are magazine in toata tara, placute frana Textar, iar acum masina mea face ca trenul. E prima daca cand le schimb dar presupun ca daca mergeam la BMW era alta poveste.

Tot placute Textar am montat si eu in urma cu cateva luni si discuri Ate. Au facut zgomot cateva saptamani dar apoi s-au potolit. Nu se mai aude absolut nimic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.