Jump to content

Discuri noi, vibratia la franare continua!


Luca_77

Recommended Posts

Va salut colegi de forum, cu toate ca am schimbat discurile de frana si placutele fata/spate nu am scapat de vibratia volanului la franare si totodata nici de cea la 80 km/h la viteza constanta, fara a actiona feana! Madina in cauza este un e90 320d. Orice sfat din partea celor care s au lovit de aceasta problema, este bine venit! Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Păi cred că poți încerca orice service din București, de la Service T.E.A.M la APB (personal nu recomand BimmerService desi am prieteni care au fost foarte mulțumiți de ei) sau chiar reprezentanțe dacă poți. Am auzit lucruri bune în general la mecanică la BMW Filaret (întrebi de Nobert și Nicu (sau Dan - nu mai știu exact) mai nou, dacă am ținut bine minte). La reprezentanță poate fi scump, dar măcar să-ți facă constatarea corect și te hotărăști după în funcție de ofertă. Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Ce ai facut , ai gasit cauza ?

Eu am schimbat de 4 ori la un e46 coupe discurile , se ovalizau in 3-4000 km si tremura iar . Inclusiv un rand originale . Pana la urma le-am schimbat iar , am pus ATE POWER dar am schimbat cu tot cu fuzete . De atunci , nici o problema .

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma le-am schimbat iar , am pus ATE POWER dar am schimbat cu tot cu fuzete . De atunci , nici o problema .

Cat a costat schimbatul fuzetelor si discurilor?

Ai schimbat in fata si pe spate?

 

Ai incercat vreodata sa pui discuri calite deja? (heated sau pre-heated pe engleza)

Probabil te costa mai putin asa..

https://uk.bosch-automotive.com/en_GB/parts_and_accessories_2/service_parts_1/brakes_1/disk_brakes/brake_discs_1/brake_disks_1

 

Am pus Bosch la doua masini. Nu am avut nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am rezolvat, am momtat discuri originale si a disparut vibratia definitiv! Discurile Zimmermann montate anterior, erau albastrite/ovalizate dupa o saptamana de mers. Nu mai montez niciodata piese de producator.

 

Le multumesc tuturor colegilor pentru sfaturi si amabilitate!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, am rezolvat, am momtat discuri originale si a disparut vibratia definitiv! Discurile Zimmermann montate anterior, erau albastrite/ovalizate dupa o saptamana de mers. Nu mai montez niciodata piese de producator.

 

Le multumesc tuturor colegilor pentru sfaturi si amabilitate!!!

 

 

Sa ne spui cum prezinta dupa 5k. km. acum e irelevant.

Link to comment
Share on other sites

E doar o gluma :D

 

Nu stiu la altii cum e, dar eu la 300 de cai cand franez apai franez.

 

Eu am deja peste 20 k km cu discuri si placute starline si totul e foarte ok :))) deci chiar nu inteleg cat ghinion sau nu stiu,franati aiurea,brutal de vi se duc asa repede discurile voastre de 3 ori mai scumpe decat ce am montat eu.

La e36 323i am avut pe fata discuri Repstar(achizitiei DE) marca proprie Trost si erau perfecte la franare.

Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

 

 

Nu stiu la altii cum e, dar eu la 300 de cai cand franez apai franez.

 

 

 

 

Eu stiu ce zici..in modul sport ,clar folosesti frana mai abuziv,brutal dar vad multi in fata mea care franeaza la cateva secunde, eu doar din frana de motor,lasand piciorul de pe acceleratie sau retrogradand treapta de viteza .

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ce zici..in modul sport ,clar folosesti frana mai abuziv,brutal dar vad multi in fata mea care franeaza la cateva secunde, eu doar din frana de motor,lasand piciorul de pe acceleratie sau retrogradand treapta de viteza .

Frana de motor se folosea iarna la daciile vechi.Nu inteleg de ai vrea sa folosesti acelasi narav pe o alta masina. Oricum frana de motor la o masina veche e egal cu 0 .

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

La montarea discurilor noi, trebuie curațați cu mare atentie buticii, se pune apoi pasta speciala sau vaselina pe butuci, se verifica si se greseaza pistonasele de pe etriere, se strange cu atentie surubul de fixare a discului pe butuc, se strang bine suruburile de fixare a jantelor. Daca nu se respecta pasii astia, vor aparea probleme, am patit-o si eu dupa ce mi-au montat la service discuri si placute noi. Dupa cateva mii de km, vibra volanul ca naiba la franare. Mi-am montat singur discuri noi, si nu mai am probleme.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.