Jump to content

Pareri 535i F10


Guest CosmaCosmin

Recommended Posts

Guest CosmaCosmin

Salut

 

Acum am un 525d xD,

si pare foarte problematic.

 

L-am luat din reprezentanta cu garantie, si tot trebuie sa il dadacesc.

 

Rugamintea e pentru cei care detin masina sa posteze parerea despre model,

cu ce cred ca face modelul asta mai deosebit, in bine sau rau :)

 

Nu am reusit sa gasesc o discutie similara,

daca este, va rog sa ma scuzati :)

 

Merci,

Cosmin

Link to comment
Share on other sites

Parca scrie 535i. Inteleg ca nu esti multumit de 525D si vrei sa cumperi 535i ? Totusi ce probleme ai cu actuala masina ?

Eu am F10 525D facelift si as zice ca am mult mai putine probleme decat am avut cu E60 525D , la aceleasi numar de km. Adica problemele se rezuma la ce a avut eroare masina cand am cumparat-o - eroare pe senzorul de temeperatura catalizator (datorita unui cablu care facea masa intr-o brida) si eroare DC-DC converter pe care l-am cumparat de pe ebay cu 15 euro (nu l-am schimbat inca si nici eroarea nu pare sa se manifeste in ceva sesizabil la masina).

Din istoric rezulta totusi ca s-a umblat la turbina mica - nu e clar daca a fost schimbata. In rest doar discuri, placute etc.

Link to comment
Share on other sites

Si eu la fel ca si @seaman, tot posesor de 525 (a mea nu e fl), fara probleme. Anterior E60 525d.

Cred ca trebuie sa te uiti la motoarele pe benzina dupa probleme specifice. Eu am ales cuplul si taxele mai mici in defavoarea puterii mai mari a 535xi-ului pe care il testasem anterior. Cred ca mi-ar fi placut 535i, fara xdrive, dar nu am idee daca exista.

Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

Dupa iesirea din garantie au aparut mai multe:

- distributia

- perna spate stanga

- bateria la 3 ani (!)

- tampoanele motor

- diferentialul fata (aici sa vedeti preturi nu distributie sau turbina :))

- sincer nici nu le mai pot tine socoteala,

 

nu mi-a placut diesel, nici acum nu imi lace :)

si ma gandeam sa o schimb cu una mai tanara :), benzina, si 6 cilindri

 

diferenta de pret si impozit imi sunt ok,

la consum ma astept la 1, 2L in plus

 

si intrebam cum ar fi un 535i

Link to comment
Share on other sites

Eu detin motorizarea N54(335i) si momentan nu ma plang, chiar daca am facut cateva modificari la ea.Stiu ca N55 este un motor fiabil, ptr ca s-au rezolvat majoritatea problemelor intalnite la motorizarea anterioara.Daca esti orientat pe modificari de ordin tehnic la motor in vederea cresterii substantiale la putere cu un buget ok, atunci N54 este alegerea.

 

Daca esti mai chill si nu te intereseaza chestiile astea, N55 e alegerea ta, categoric.

 

Vrei sa afli mai multe detalii si informatii, intra pe e90post.com si vei gasi tot ce vrei legat de aceasta motorizare.

 

Iti spun, e o diferenta de la cer la pamant intre motorizarea actuala 525d si cea pe benzina in 6 cilindri.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

Eu detin motorizarea N54(335i) si momentan nu ma plang, chiar daca am facut cateva modificari la ea.Stiu ca N55 este un motor fiabil, ptr ca s-au rezolvat majoritatea problemelor intalnite la motorizarea anterioara.Daca esti orientat pe modificari de ordin tehnic la motor in vederea cresterii substantiale la putere cu un buget ok, atunci N54 este alegerea.

 

Daca esti mai chill si nu te intereseaza chestiile astea, N55 e alegerea ta, categoric.

 

Vrei sa afli mai multe detalii si informatii, intra pe e90post.com si vei gasi tot ce vrei legat de aceasta motorizare.

 

Iti spun, e o diferenta de la cer la pamant intre motorizarea actuala 525d si cea pe benzina in 6 cilindri.

 

 

merci Cristi :)

 

F10 535i s-a ieftinit mult,

si e foarte tentant :)

 

la N55 au introdus un alt tip de injectoare, si alea ar fi problematice,

stii ceva despre ele?

Edited by CosmaCosmin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am eu 535xi f10.

 

Masina este ok, puternica, cu un consum destul de mare.

 

Ca si atentie, mare grija la presiunea de ulei (asta ar fi cam singura buba la motorul asta) si la wastegate rattle (un zdraganit in turbo mai ales la rece care nu afecteaza neaparat functionarea cat ca se aude foarte enervant).

Link to comment
Share on other sites

merci Cristi :)

 

F10 535i s-a ieftinit mult,

si e foarte tentant :)

 

la N55 au introdus un alt tip de injectoare, si alea ar fi problematice,

stii ceva despre ele?

 

Sincer sa fiu, nu am auzit nimic legat de injectoare la N55.ToatĂŁ lumea ĂŽl lauda ca fiind un motor fiabil.Am un prieten care si-a adus din SUA un 535i 2012.Senzatie mașina!

Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

Am eu 535xi f10.

 

Masina este ok, puternica, cu un consum destul de mare.

 

Ca si atentie, mare grija la presiunea de ulei (asta ar fi cam singura buba la motorul asta) si la wastegate rattle (un zdraganit in turbo mai ales la rece care nu afecteaza neaparat functionarea cat ca se aude foarte enervant).

 

din pacate, nu sunt multe pe piata

 

presiunea la ulei presupun ca s-ar putea rezolva cu o scimbare preventiva a pompei,

ce nu m-ar deranja,

 

iar consumul, ma astept la un 8.5 pe autostrada la 140km/h

sau?

Link to comment
Share on other sites

din pacate, nu sunt multe pe piata

 

presiunea la ulei presupun ca s-ar putea rezolva cu o scimbare preventiva a pompei,

ce nu m-ar deranja,

 

iar consumul, ma astept la un 8.5 pe autostrada la 140km/h

sau?

 

Am fost la mare weekendul asta si la mers ~140 75% din drum, cu reprize pana la 220, 3 insi in masina, cu jante pe 19 in 2 dimensiuni am avut media 9.5%( asta ca sa iti faci o idee).

 

Da, se paote rezolva cu un schimb preventiv de pompa numai ca nu iti da eroare in bord pana cand nu cade de tot.. si atunci de obicei e prea tarziu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.