Jump to content

Program pentru diagnoza interfata ELM327


Recommended Posts

Salutare tuturor. As vrea sa stiu daca este un tutorial despre cum se face o diagnoza la masina. Am un BMW 320cd E46 din 11/2003 si am o problema la motor, nu trage cum trebe, face fum negru si in bord imi sta aprins martorul portocaliu de la motor. Am controlat tubul de la intercooler si pare in regula.

 

Am cumparat cu ceva timp in urma o interfata ELM327 USB V1.5 OBD2 cu gandul ca o voi folosi cu aplicatia Torque, dar fara nici un success.

Acum as vrea sa vad daca cumva pot face o diagnoza cu computerul. De ce program as avea nevoie? Ii buna interfata asta ce am cumparat-o sau imi trebe ceva mai special?

 

Inainte sa am aceasta problema la masina m-a lasat electromotorul. Am cumparat unul reconditionat cu al meu la schimb, am dus masina le mecanic sa il monteze si cand am fost sa iau masina, am observat ca nu mai merge ca inainte. A mai avut cineva aceasta problema?

Va multumesc si imi cer scuze daca cumva am deschis acest topic in sectiunea gresita.

O zi buna tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Mai bine te duci la un service si faci o diagnoza , elm nu merge pe bmw

Asta era intentia, dar pana pe sfarsitul lunii cand se intorc mecanicii din concediu trebe sa astept. Eu sunt in Italia, Milano mai exact. Daca eram in Romania, sigurat gaseam pe cineva care sa-mi faca o diagnoza.

Ce interfata pot sa cumparar ca sa fie compatibila pe bmw?

mersi!

Link to comment
Share on other sites

Pai cu ce sa te ajutam, trebuie sa te apuci de sapat pe google sa vezi daca interfata ta e compatibila cu INPA (INPA e programul de diagnoza de care ai nevoie).

 

Desi nu cred, INPA (softul), vine cu interfata proprie, ceva de genul INPA K+CAN.

 

 

Inainte sa am aceasta problema la masina m-a lasat electromotorul. Am cumparat unul reconditionat cu al meu la schimb, am dus masina le mecanic sa il monteze si cand am fost sa iau masina, am observat ca nu mai merge ca inainte. A mai avut cineva aceasta problema?

 

Elctromotorul nu are nicio legatura cu mersul masinii. Mecanicul era de incredere? Cine stie ce ti-o fi schimbat pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Pai cu ce sa te ajutam, trebuie sa te apuci de sapat pe google sa vezi daca interfata ta e compatibila cu INPA (INPA e programul de diagnoza de care ai nevoie).

 

Desi nu cred, INPA (softul), vine cu interfata proprie, ceva de genul INPA K+CAN.

 

 

 

 

Elctromotorul nu are nicio legatura cu mersul masinii. Mecanicul era de incredere? Cine stie ce ti-o fi schimbat pe ea.

 

Mersi de raspuns. Am sa ma uit si pe google, sigurat gasesc ceva, dar asteptam un raspuns de la careva de pe forum care e mai expert in domeniul diagnozelor, sa-mi spuna exact ce trebe sa cumpar pentru modelul meu, infine... :|

Stiu ca nu are nici o legatura cu electromotorul, am descris doar cum am ajuns la problema asta ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.