Jump to content

Pompa servodirecție


Recommended Posts

Am schimbat pompa de servodirecție,am schimbat și lichidul(atf roșu) și acum se aude un zgomot/șuierat când virez de volan.aerisirea am fĂŁcut-o cu rotile suspendate luând de câteva ori de volan stânga dreapta.care poate fi problema?e46 330i 2004 Edited by Roberti
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat pompa de servodirecție,am schimbat și lichidul(atf roșu) și acum se aude un zgomot/șuierat când virez de volan.aerisirea am fĂŁcut-o cu rotile suspendate luând de câteva ori de volan stânga dreapta.care poate fi problema?e46 330i 2004

Pompa a fost noua sau SH ? Din cate stiu eu uleiul de servo recomandat este CHF - verde de ex. OE - 83290429576 , FEBI - 06161, VAICO V60-0018

Link to comment
Share on other sites

Ăntr-adevĂŁr pompa nu este noua,am ĂŽnlocuit-o pe cea veche pentru ca aveam lichidul negru in instalație,l-am schimbat cu unul verde chf 11s și apoi pompa a ĂŽnceput sa huruie foarte tare când viram pe loc.am crezut ca e pompa dusa,așa ca am schimbat-o.si acum am pus-o pe asta SH cu atf rosu(așa e scris pe vas atf only) și tot se aude o vibratie.tin sa precizez ca atunci când avea lichidul negru nu se auzea nimic,când l-am ĂŽnlocuit sa schimbat totul.nu inteleg.credeam ca am fĂŁcut eu ceva greșit
Link to comment
Share on other sites

Într-adevăr pompa nu este noua,am înlocuit-o pe cea veche pentru ca aveam lichidul negru in instalație,l-am schimbat cu unul verde chf 11s și apoi pompa a început sa huruie foarte tare când viram pe loc.am crezut ca e pompa dusa,așa ca am schimbat-o.si acum am pus-o pe asta SH cu atf rosu(așa e scris pe vas atf only) și tot se aude o vibratie.tin sa precizez ca atunci când avea lichidul negru nu se auzea nimic,când l-am înlocuit sa schimbat totul.nu inteleg.credeam ca am făcut eu ceva greșit

 

Si eu am .."gasit" lichidul negru sau poate rosiatic (cine mai stie.. ;) ), si putzea de te lua de nas - fara exagerare; nici un zgomot de altfel, si am schimbat personal lichidul mentionat mai sus si nu a aparut nici un zgomot..

Probabil ca servodirectia ma va mai tine un timp, cat mai lung, nu(?).

 

E prima ora cand aud sa fie schimbata servodirectia, pompa, bla-bla pentru ca lichidul era negru, si mai ales nu scotea nici un zgomot..

..Cine ti-a spus sa schimbi pompa?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Autodata, la care m-am referit si eu cand am schimbat lichidul la servo zicea pun Dextron II sau CHF 11S.

Corespunde cu lichidul facut de Febi mentionat mai sus.

 

(atasamentul e facut/cautat pentru modelul masinii care o ai)

 

Negru nu poate sa fie.. exista un motiv pentru care s-a innegrit.

post-71385-0-05995800-1535195333_thumb.jpg

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.