Jump to content

Cumpar E46 - buget 3500 eur


ziraf

Recommended Posts

Salutare,

 

Am ajuns pe acest forum pentru ca vanzatorii de pe diverse site-uri m-au dezamagit. Am zis ca poate am noroc pe aici, desi mai sunt cateva topicuri despre E46.

Vreau sa cumpar un E46 automat, pana in 3500 eur. Motorizare 320d / 325xi / 330xd

Am sanse sa iau ceva decent in banii astia? Manuale gasesc destule, auto mai rar care sa si arate ok.

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Pai ce asteptari ai mai exact de la masina? Vrei sa platesti impozit 180 lei pe an sau 2000 lei? Te multumesti cu 150 cai sau vrei ~200? Nu se justifica sa il iei 4x4, o sa te omoare la consum si in opinia mea toate variantele de e46 pun puterea jos foarte bine doar cu tractiune spate. Ia in considerare si faptul ca automata aia nu este una foarte eficienta. De exemplu la 325xi automat vorbim deja de consumuri de aproape 20 in oras. Pana nu stim ce vrei mai exact de la masina nu putem sa iti facem nicio recomandare. Ia totusi in considerare ca toate e46 necesita reparatii frecvente si fara 1000e pe an de reparatii nu scapi (fara anvelope, acte etc.)
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, eu credeam ca imi iau o masina decenta care nu o sa manance prea multi bani, deci sa inteleg ca chestia cu 1000eur/an la e46 nu e mit :) Cat despre variantele xi/xD nu ma asteptam la afirmatia de mai sus, ma gandeam ca mananca ceva mai mult benzinarul, dar nu ma asteptam la peste 16 in oras. Bine de stiut, mersi de informatii!

Daca asa sta treaba am sa mai adaug niste bani si am sa ma orientez catre un e90, cel mai probabil 320d. Despre e90 325i ce sti sa imi zici? Ca si dotari cutie automata, scaune incalzite. Legat de impozit nu ma deranjeaza ca as da 200 vs 900 lei, ca vorbim anual. Legat de consum, sunt obisnuit cu un consum de 14l oras 10l ext (golf v 1.4fsi 90cp, hehe)

As vrea sa ajung cu masina la 5500eur maxim, nici un banut in plus.

 

Inchidem topicul si fac altul pe e90, sau modificam titlul?

 

Mersi inca o data!

Edited by ziraf
Link to comment
Share on other sites

Regula cu 1000e pe an din pacate se aplica si la e90... E90 325i manual in Bucuresti depaseste 14 (nu stiu din ce oras esti, dar in cam toate orasele ar trebui sa depaseasca 14). Daca gasesti unul intre 2005 si 2007 este un motor destul de bun, dupa 2007 e alt motor si e problematic. E90 320d sa zicem ca gasesti unul spre 6000e nonfacelift, cel de 163 cai dar trebuie sa accepti ideea ca o sa iei unul foarte rulat (desi poate estetic o sa para ca are 100k km) si ca o sa manance bani de-a lungul timpului. De exemplu daca ai probleme la kit-ul de ambreiaj si volant o sa te coste cam 2000-2500 lei reparatia. Si din masinile puse la vanzare la noi niciuna nu are volanta schimbata. Cam toate 320d aduse din afara fie ca vorbim de fabricatie 1999 sau 2010 au peste 300k km in momentul actual. Bmw in care sa nu bagi bani gasesti doar daca iti ceva vechi de 1-2 ani cu <100k km si nici atunci nu e garantat ca schimbi doar consumabilele. Din pacate asta este realitatea la noi in tara. Mai bine sa fii pregatit dinainte de achizitie decat sa ai vreo surpriza dupa.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intre timp caut si in afara (germania/belgia) am ceva prieteni care is dispusi sa ma ajute cu treaba asta. Pana acum am gasit vreo 5-6 decente pe la 4800-5500eur de la privati si 325i si 320d. Pe bord intre 200 si 250mii km. Sunt constient ca sunt sanse mari sa nu fie reali, dar la banii astia nu ma pot astepta la mai mult. Se poate sa am si un pic de noroc sa nimeresc o masina ok. Ambreiaj/volant iese din discutie pentru ca vreau auto, dar aici pot interveni alte probleme.

Daca nu m-as lua dupa consum si impozit, consensul este ca 325i ar fi mai bun sa inteleg - cu precizarea sa fie 2005-2007.

Link to comment
Share on other sites

325i sau 320d banii cheltuiti pt intretinere vor fi la fel...

Cel putin la 320d stii ca motoarele sunt ok fata de 325i,mai prost stau cu anexele gen turbina.

Apoi cu Germania/Belgia e o loterie pt ca iei masina cu ochii "inchisi", nu poti sa o verifici la un service.

Chiar daca e de la proprietar nu ai nici o garantie,poate ala nu a intretinut-o corespunzator si a forjat-o de-a luat-o dracii, "325i" totusi.

Apoi tu tre sa cauti una intretinuta bine cu cat mai multe piese schimbate la ea,dovedite cu facturi si nu una care are cat mai putini km pt ca la anii la care vrei tu masina o sa aiba km 'grup'.

Link to comment
Share on other sites

La aprox. 5000 de euro ma indoiesc ca vei gasi un 325i e90 in mintile lui. Cele cu aprox. 100.000 de km au preturi pe mobile.de intre 8000 si 10000 de euro.

Eu primul 325i e90 l-am luat la 60.000 de km iar al doilea la 90.000 de km. Merg bine motoarele astea L6 benzina, dar sa te astepti in schimb la un consum maricel de ulei.Dar cum suna in turatii si cat de linistit e la relanti un L6 benzina e de nepretuit. Si totusi, motorul asta N52B25 este un motor capricios...nu lua asa ceva cu multi km...recomandarea mea.

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

Ca sa ĂŽți faci o idee, ĂŽți las aici poveste mea de dragoste cu al meu e46 318i de 143 cai: cumparat ĂŽn mai 2016 cu 2900, ĂŽnmatriculat cu 400 de euro, prima revizie, schimbat discuri, plĂŁcute, toate lichidele, garnitura la capac motor și o bieleta, aproximativ 500 de euro. Anul trecut schimbat amortizoarele, distributia, motoraș valvetronic, bobine inducție, bascula stânga fata, bucsa bascula dreapta fata, aproximativ 4000 lei. Vvt și bobine și carter au fost schimbat degeaba pentru ca mergea motorul ciudat și ĂŽși dĂŁdeau mecanicii cu pĂŁrerea, pana am ajuns la Florin din Chitila care mi-a schimbat axul de la vvt și colbutorii - 1400 lei, apoi am dat jos baia și am schimbat sorbul la pompa de ulei și curĂŁțat baia și pompa pentru ca aveam bucĂŁți de patina ĂŽn baie și am vrut sa evit sa omor pompa de ulei. A mai urmat o conducta de frânĂŁ sparta ĂŽn urma cĂŁrora le-am schimbat pe ambele - 2300 lei. Și alte chestii minore, insignifiante: pahar filtru ulei, arc rupt, oglindĂŁ dreapta ruptĂŁ... Cam atât ĂŽmi aduc aminte... La un calcul simplu, ĂŽn doi ani, am mai cumpĂŁrat-o odatĂŁ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ambreiaj/volant iese din discutie pentru ca vreau auto, dar aici pot interveni alte probleme.

Nu vreau sa iti stric ziua, dar...volant are si varianta cu cutie automata. Costa 1500-2000 lei doar volantul si nu te gandi ca e lifetime,va trebui schimbat. Iar la cutie automata adaugi consum in plus, trebuie schimbat uleiul obligatoriu cand cumperi masina etc.

Link to comment
Share on other sites

Mersi de raspunsuri; am bagat la cap ce mi s-a zis pe aici. Am gasit un E90 325i cu urmatoarele chestii schimbate la el: (copy paste din anunt)

 

"The following repairs / maintenance were carried out on 24.10.2017:

 

- Brake fluid change

- Magent valve of the VANOS exhaust unit renewed

- Both brake hoses renewed at the rear

- Engine oil and filter renewed

- All spark plugs renewed

- Air filter renewed

- Wear sensor HA renewed

- Battery renewed

 

The following repairs / maintenance were carried out on 01.02.2018 carried out:

 

- renewed timing chain (complete timing chain set)

 

Crankcase breather hose renewed In March 2018 I have had the gas valve of the intake unit replaced.

 

What still needs to be done with the car is the front and rear brakes. "

 

Deci in ultimele ~6 luni a schimbat destul de multe chestii, inclusiv distributie. Sunt curios de consumul de ulei. Din punctul meu de vedere daca trebuie sa completez 1 litru/schimb (10.000 km) este ok. Ar mai fi interesant sa aflu intervalul la care a fost facut schimbul de ulei.

 

Are 226.000 km, din 08.2006. Scaune incalzite, comenzi pe volan. Tapiteria este cea 'normala' cred, de stofa sau ce o fi. Este cam murdata/patata. Dar asta nu este un minus pentru mine. Stiu ca la banii astia trebuie sa fac un compromis undeva. Ce ma deranjeaza un pic este chestia asta din anunt: "Previous Owners - 3" - ceea ce ma duce la gandul ca poate ar fi ceva problema cu masina, si de aia a schimbat atatea maini.

 

L-am gasit la pretul de 5099 eur. Din care cred ca se mai poate negocia ceva, bani cu care as face schimb de frane fata/spate.

 

As vrea si parerile voastre.

 

Nu stiu daca e permis sa pun linkul cu anuntul, sa nu se considere reclama. Daca se poate, il adaug.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa ĂŽți faci o idee, ĂŽți las aici poveste mea de dragoste cu al meu e46 318i de 143 cai: cumparat ĂŽn mai 2016 cu 2900, ĂŽnmatriculat cu 400 de euro, prima revizie, schimbat discuri, plĂŁcute, toate lichidele, garnitura la capac motor și o bieleta, aproximativ 500 de euro. Anul trecut schimbat amortizoarele, distributia, motoraș valvetronic, bobine inducție, bascula stânga fata, bucsa bascula dreapta fata, aproximativ 4000 lei. Vvt și bobine și carter au fost schimbat degeaba pentru ca mergea motorul ciudat și ĂŽși dĂŁdeau mecanicii cu pĂŁrerea, pana am ajuns la Florin din Chitila care mi-a schimbat axul de la vvt și colbutorii - 1400 lei, apoi am dat jos baia și am schimbat sorbul la pompa de ulei și curĂŁțat baia și pompa pentru ca aveam bucĂŁți de patina ĂŽn baie și am vrut sa evit sa omor pompa de ulei. A mai urmat o conducta de frânĂŁ sparta ĂŽn urma cĂŁrora le-am schimbat pe ambele - 2300 lei. Și alte chestii minore, insignifiante: pahar filtru ulei, arc rupt, oglindĂŁ dreapta ruptĂŁ... Cam atât ĂŽmi aduc aminte... La un calcul simplu, ĂŽn doi ani, am mai cumpĂŁrat-o odatĂŁ

 

ai avut ghinion ca s-a spar si cazut in baia de ulei

un n42b20 e costisitor chiar si pt varsta lui

Link to comment
Share on other sites

...deci sa inteleg ca chestia cu 1000eur/an la e46 nu e mit :)

nu este nici o regula... depinde de modul cum iti intretii masina

 

Nu stiu daca e permis sa pun linkul cu anuntul, sa nu se considere reclama. Daca se poate, il adaug.

daca citesti cu atentie Regulamentul forumului, o sa vezi ca e permis

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am ajuns pe acest forum pentru ca vanzatorii de pe diverse site-uri m-au dezamagit. Am zis ca poate am noroc pe aici, desi mai sunt cateva topicuri despre E46.

Vreau sa cumpar un E46 automat, pana in 3500 eur. Motorizare 320d / 325xi / 330xd

Am sanse sa iau ceva decent in banii astia? Manuale gasesc destule, auto mai rar care sa si arate ok.

 

Mersi.

Salut,

Am la vanzare un E46 3000d,2004,facelift,touring,204 cp,full-option.Pt.alte informatii stau la dispozitie cu foto,lucrari de mentenanta,etc.Doresc sa-l vand pentru ca am schimbat loc de munca si poate se bucura altcineva de el.Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.