Jump to content

BMW Z4 M40i Roadster (G29)


cotti

Recommended Posts

Urit cu spume. Au luat Fiata si au incercat sa il corceasca cu SLK.

Un roadster adevarat are o capota lunga lunga si locurile aproape pe puntea spate. Cutie manuala si un motor care suna bine.

 

Z3 a inceput ok, dar catinel

E85 Z4 chiar bunicel

E89 Z4 prea mult catre comfort si nu prea sportiv

G29? N-am nici o idee. O sa incerc sa fac un test drive, dar nu cu M40i, nu e reprezentativ pt serie. E89 arata si se comporta f diferit cu sau fara pachetul M. Si oricum, f putin aveau suspensia M adaptiva/variabila.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Urit cu spume. Au luat Fiata si au incercat sa il corceasca cu SLK.

Un roadster adevarat are o capota lunga lunga si locurile aproape pe puntea spate. Cutie manuala si un motor care suna bine.

 

Z3 a inceput ok, dar catinel

E85 Z4 chiar bunicel

E89 Z4 prea mult catre comfort si nu prea sportiv

G29? N-am nici o idee. O sa incerc sa fac un test drive, dar nu cu M40i, nu e reprezentativ pt serie. E89 arata si se comporta f diferit cu sau fara pachetul M. Si oricum, f putin aveau suspensia M adaptiva/variabila.

 

 

eu am e89 35is (340 hp) cu EDC si iti pot spune ca pe sport+ si ud pe jos cu pneuri decente derapez in toate giratoriile (cu acceleratie minimala), noua versiune g29 ///M40i vine cu aceeasi putere dar cu 50 nm mai mult cu motorul n55 turbo cu geometrie variabila si mai usor cu vreo 50 kg. e lansat cu aceleasi performante ca si predecesorul E89. Sunt curios daca va exista o versiune /// M a acestui, dar pentru ca e prevazut doar cu softop... ma indoiesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

imi place mult masina asta.

 

totusi, Z4 asta cu ce mai e concurent de la Mercedes?

 

ca, din cate am inteles eu aici pe forum, seria 8, multumita faptului ca are designul ala agresiv al spoilerelor fata si spate si pentru ca se numeste seria 8 si nu seria 6 ca pana acum, atunci este concurrent cu S klasse coupe.

 

si Z4 are un design la fel de agresiv al spoilerelor, probabil rezultand ca trebuie a fi concurent cu Mercedes SL Roadster.

Link to comment
Share on other sites

imi place mult masina asta.

 

totusi, Z4 asta cu ce mai e concurent de la Mercedes?

 

ca, din cate am inteles eu aici pe forum, seria 8, multumita faptului ca are designul ala agresiv al spoilerelor fata si spate si pentru ca se numeste seria 8 si nu seria 6 ca pana acum, atunci este concurrent cu S klasse coupe.

 

si Z4 are un design la fel de agresiv al spoilerelor, probabil rezultand ca trebuie a fi concurent cu Mercedes SL Roadster.

 

Cred ca dintotdeauna Z4 a fost concurent cu SLK. Nu cred ca incurca in niciun fel seria 8 faza asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.