Jump to content

Consum ulei !


Recommended Posts

Buna ziua , cer si eu parerea in legatura cu un e60 520 i (M54) 244.200 km.

Am plecat din tara spre Olanda .Imediat ce am plecat am avut de urcat serpentinele de la Covasna unde am si fortato destul.

Dupa coborare un fum alb in spate am tras dreapta am oprit , apoi la relanti si-a revenit la normal .Am mers moderat pana la iesire din tara iar pe autostrada in Ungaria iar miros in masina si nor de fum in spate .Lafel cobor astept verific uleiul si era la minim .Am completat 1L si am continuat asa repetanduse chestia asta de 2 ori la Unguri , o data in Austria si in Olanda inainte sa ajung .Daca merg 90/100 km/h nu consuma ulei si nu da fum , daca o fortez da fum si il consuma .Ea mi-a consumat ulei si cand am plecat in tara .Total km parcursi pe drum si in tara 6500-7000 si 4L de ulei .Inainte sa plec in tara am facut 1000 km dupa schimb si nu a consumat un gram .

Va multumesc , o zi buna .

Link to comment
Share on other sites

La N42 si N46 se duc mai repede, dar asta nu inseamna ca la alte motoare nu se duc. Daca e de la simeringuri se rezolva cu <1000 lei. Daca e vorba si de segmenti depinde de mecanicul la care mergi. Eu zic ca n-ai cum sa depasesti 2000-2500 lei cu toata lucrarea. Cine spune mai sus ca a dat 3000-4000 lei pentru simeringuri supape ar trebui sa isi schimbe service-ul ca l-au ars bine de tot.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca pentru simeringuri costa 3-4000 lei sa-l segmentez si toate alea ajungeam la cat ? Sunt de parere ca te-au ars baietii .Stiu in mare despre ce este vorba dar doresc sa aflu mai multe inainte sa ajung la mecanic .Va multumesc pentru raspunsuri si eventual daca si alti colegi au o ideie ĂŽi rog respectuos sa posteze . O zi buna va doresc :p
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca pentru simeringuri costa 3-4000 lei sa-l segmentez si toate alea ajungeam la cat ? Sunt de parere ca te-au ars baietii .Stiu in mare despre ce este vorba dar doresc sa aflu mai multe inainte sa ajung la mecanic .Va multumesc pentru raspunsuri si eventual daca si alti colegi au o ideie ĂŽi rog respectuos sa posteze . O zi buna va doresc :p

 

costase acum 3 ani in jur de 3500 de lei simeringuri + planeitate _chiulasa_ + garnituri + ulei plus tot ce trebuie.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.